Skøyter - Oscar Mathisen-dagboka



Spengler får revansj

Tirsdag den 22. februar hadde Kristiania IF et medlemsløp på Dælenenga. Ernst Granstrøm vant 10000 m på 20.00,3 foran Rolv Gihle som hadde 20.01,0 og Eugen Berntzen som hadde 20.35,7. De to første satte pers. Gihle debuterte på distansen.

Alexander SpenglerSamme dag hadde deltakerne i løpet i St. Moritz om Engadin-pokalen sist lørdag et revansjeoppgjør i Davos over 500 og 3000 m. Det var bedre forhold, og Alexander Spengler, som også vant 500 m på 49,4, vant 3000-meteren på 5.52,6, som var sesongbeste i verden. Nr. 2 var nederlenderen Max Tetzner, seierherren fra St. Moritz, med 5.59,2. Spengler var sønnen til legen av samme navn som gjorde Davos til Davos. Bildet er fra internationalhockey.fandom.com.

I Bobangui, en stor landsby i Lobaye-bassenget i utkanten av den ekvatoriale regnskogen, 80 km sørvest for Bangui, administrasjonssenteret i kolonien Fransk ekvatorialafrika, var det lykke i hytta til høvdingen Mindogon Mgbundulu da ei av yndlingskonene hans, Marie Yokowo, ga han en stor, vakker sønn. Sønnen skulle få navnet Jean-Baptiste de La Salle, av huset Bokassa.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn
1.Clas Thunberg         FIN 44,6 Frogner      19.2.1921
Roald Larsen            NOR 44,6 Frogner      19.2.1921
3.Aksel Belewicz        FIN 45,2 Frogner      19.2.1921
4.Henning Olsen         NOR 45,7 Frogner      19.2.1921
5.Rolf Reiersen         NOR 45,8 Frogner      19.2.1921
Walter Tverin           FIN 45,8 Frogner      19.2.1921
Harald Strøm            NOR 45,8 Frogner      19.2.1921
8.Theodor Pedersen      NOR 45,9 Frogner      19.2.1921
9.Ole Olsen             NOR 46,1 Frogner      19.2.1921
10.Julius Skutnabb      FIN 46,2 Frogner      19.2.1921
11.Aksel Nilsen         NOR 46,3 Frogner      13.2.1921
Eugen Berntzen          NOR 46,3 Frogner      19.2.1921
13.Arvo Tuomainen       FIN 46,4 Stockholm st  5.2.1921
14.Asser Wallenius      FIN 46,5 Tampere      20.2.1921
15.Sigurd Syversen      NOR 46,7 Frogner      19.2.1921
16.Johan Nilsen         NOR 46,8 Dælenenga     1.1.1921
Axel Blomqvist          SWE 46,8 Stockholm st  5.2.1921
18.Knut Sundheim        NOR 46,9 Frogner      19.2.1921
19.Ole Mamen            NOR 47,0 Moss         29.1.1921
20.Asbjørn Steffensen   NOR 47,1 Frogner      13.2.1921
21.Johan Narvestad      NOR 47,2 Frogner      22.1.1921
Ilmari Danska           FIN 47,2 Horten       12.2.1921
Osman Dieseth           NOR 47,2 Frogner      13.2.1921
24.Gunerius Schou       NOR 47,3 Frogner      13.2.1921
25.Marcus Johannessen   NOR 47,4 Drammen      16.1.1921
Rudolf Gundersen        NOR 47,4 Frogner      13.2.1921
Jakov Melnikov          RUS 47,4 Moskva DP    18.2.1921
28.Sigurd Moen          NOR 47,6 Frogner      22.1.1921
Arne Larsen             NOR 47,6 Frogner      13.2.1921
30.Olav Olsen           NOR 47,7 Frogner      19.2.1921
1000 m menn
1.Axel Bloqvist         SWE 1.36,9 Stockholm st 16.2.1921
2.Eric Blomgren         SWE 1.37,0 Stockholm st 16.2.1921
3.Verner Eriksson       SWE 1.39,0 Stockholm st 16.2.1921
4.Gustaf Andersson      SWE 1.41,0 Stockholm st 16.2.1921
5.Erik Augustsson       SWE 1.42,0 Stockholm st 16.2.1921
6.Sam Carlsson          SWE 1.42,6 Stockholm st 16.2.1921
7.Karl-Arvid Hagstedt   SWE 1.42,7 Stockholm st 16.2.1921
8.Ivar Bostén           SWE 1.43,3 Stockholm st 16.2.1921
9.Max Kniel             SUI 1.43,6 Davos        30.1.1921
10.Alexander Spengler   SUI 1.44,8 Davos        30.1.1921
11.Julius Eriksson      SWE 1.44,9 Stockholm st 16.2.1921
Emanuel Bergsman        SWE 1.44,9 Stockholm st 16.2.1921
13.Alfred Kaltenbrunner SUI 1.48,0 Davos        30.1.1921
14.Franz Schilling      AUT 1.54,2 Klagenfurt   20.2.1921
15.Karl Neustifter      GER 1.59,2 Garmisch-P	20.2.1921
16.Sverre Herstad       NOR 2.00,8 Trondhjem    16.1.1921
17.Licherniss           AUT 2.04,5 Klagenfurt   20.2.1921
18.A. Gruber            GER 2.05,0 Garmisch-P	20.2.1921
19.Gunnar Nilsen        NOR 2.06,1 Trondhjem    16.1.1921
20.Gaas                 AUT 2.06,4 Klagenfurt   20.2.1921
21.Alf Qvam             NOR 2.06,6 Trondhjem    16.1.1921
22.Gunnar Bergholm      FIN 2.07,8 Helsinki Kai 13.2.1921
23.Olaf Kjeldsberg      NOR 2.08,8 Trondhjem    16.1.1921
24.Franz Zenker         GER 2.10,2 Garmisch-P	20.2.1921
25.Erling Wennevold     NOR 2.11,4 Bislett      13.2.1921
26.Thor Tønsberg        NOR 2.15,8 Bjørkelangen  6.2.1921
Henri Kretzer           GER 2.15,8 Königsberg   12.2.1921
28.Erling Nøkleby       NOR 2.17,8 Bislett      13.2.1921
29.Reidar A. Hansen     NOR 2.18,3 Bislett      13.2.1921
30.Onni Ahlgren         FIN 2.19,9 Helsinki Kai 13.2.1921
1500 m menn
1.Clas Thunberg       FIN 2.23,2 Frogner      20.2.1921
2.Harald Strøm        NOR 2.24,7 Frogner      20.2.1921
3.Ole Olsen           NOR 2.25,6 Drammen      16.1.1921
4.Roald Larsen        NOR 2.25,8 Frogner      20.2.1921
5.Arvo Tuomainen      FIN 2.26,1 Stockholm st  6.2.1921
6.Julius Skutnabb     FIN 2.26,5 Frogner      20.2.1921
7.Henning Olsen       NOR 2.26,8 Frogner      23.1.1921
8.Aksel Belewicz      FIN 2.27,6 Frogner      20.2.1921
9.Rolf Reiersen       NOR 2.28,6 Frogner      23.1.1921
10.Walter Tverin      FIN 2.28,9 Frogner      20.2.1921
11.Theodor Pedersen   NOR 2.29,8 Frogner      23.1.1921
12.Asbjørn Steffensen NOR 2.30,3 Frogner      13.2.1921
13.Sigurd Syversen    NOR 2.30,6 Drammen      16.1.1921
Sigurd Moen           NOR 2.30,6 Drammen      16.1.1921
15.Aksel Nilsen       NOR 2.30,8 Frogner      22.1.1921
Knut Sundheim         NOR 2.30,8 Frogner      20.2.1921
17.Ole Mamen          NOR 2.30,9 Frogner      20.2.1921
18.Erling Olsen       NOR 2.31,0 Drammen      16.1.1921
19.Waldemar Bergström FIN 2.31,1 Frogner      20.2.1921
20.Platon Ippolitov   RUS 2.31,8 Moskva DP    19.2.1921
21.Olav Olsen         NOR 2.31,9 Frogner      20.2.1921
22.Nikita Najdenov    RUS 2.32,0 Moskva DP    19.2.1921
23.Eric Blomgren      SWE 2.32,2 Stockholm st 23.1.1921
24.Eugen Berntzen     NOR 2.32,3 Drammen      16.1.1921
25.Harald Halvorsen   NOR 2.32,6 Drammen      16.1.1921
26.Marcus Johannessen NOR 2.32,9 Drammen      16.1.1921
Alfred Johannessen    NOR 2.32,9 Frogner      13.2.1921
28.Erling Søberg      NOR 2.33,0 Drammen      16.1.1921
29.Johan Narvestad    NOR 2.33,4 Drammen      16.1.1921
30.Jakov Melnikov     RUS 2.34,0 Moskva DP    19.2.1921
3000 m menn 
1.Alexander Spengler   SUI 5.52,6 Davos      22.2.1921
2.Max Tetzner          NED 5.59,2 Davos      22.2.1921
3.Max Kniel            SUI 6.01,2 St. Moritz 19.2.1921
4.Harry Krul           NED 6.18,4 St. Moritz 19.2.1921
5.Alfred Kaltenbrunner SUI 6.19,2 St. Moritz 19.2.1921
6.Emil Leicht          SUI 6.24,4 Davos      22.2.1921
7.Evert van Linge      NED 6.30,2 Davos      22.2.1921
8.Karl Neustadter      GER 7.05,8 Garmisch-P 12.2.1921
9.Henri Kretzer        GER 7.43,1 Königsberg 12.2.1921
10.Miek                GER 7.48,1 Königsberg 12.2.1921
11.Wiemer              GER 7.56,3 Königsberg 12.2.1921
5000 m menn 
1.Harald Strøm            NOR 8.27,7 Frogner      20.2.1921
2.Clas Thunberg           FIN 8.44,9 Frogner      20.2.1921
Ole Olsen                 NOR 8.44,9 Frogner      20.2.1921
3.Waldemar Bergström      FIN 8.45,5 Frogner      20.2.1921
5.Sigurd Moen             NOR 8.46,9 Frogner      20.2.1921
6.Roald Larsen            NOR 8.47,4 Frogner      20.2.1921
7.Julius Skutnabb         FIN 8.50,2 Frogner      20.2.1921
8.Arvo Tuomainen          FIN 8.57,0 Stockholm st  6.2.1921
9.Walter Tverin           FIN 8.57,5 Frogner      20.2.1921
10.Ole Mamen              NOR 9.02,2 Frogner      23.1.1921
11.Theodor Pedersen       NOR 9.03,6 Frogner      23.1.1921
12.Arvo Jalovaara         FIN 9.04,2 Helsinki Kai 12.2.1921
13.Knut Sundheim          NOR 9.04,9 Frogner      20.2.1921
14.Eric Blomgren          SWE 9.05,2 Stockholm st 26.1.1921
15.Aksel Belewicz         FIN 9.05,9 Frogner      20.2.1921
16.Nikita Najdenov        RUS 9.06,8 Moskva DP    18.2.1921
Platon Ippolitov          RUS 9.07,0 Moskva DP    18.2.1921
18.Erling Olsen           NOR 9.09,6 Frogner      23.1.1921
19.Rolf Reiersen          NOR 9.10,5 Frogner      20.2.1921
20.Henning Olsen          NOR 9.10,6 Frogner      23.1.1921
21.Asbjørn Steffensen     NOR 9.14,5 Frogner      12.2.1921
22.Jakov Melnikov         RUS 9.16,0 Moskva DP    18.2.1921
23.Ilmari Danska          FIN 9.18,3 Stockholm st  6.2.1921
24.Christfried Burmeister EST 9.19,3 Riga         19.2.1921
25.Osman Dieseth          NOR 9.20,3 Dælenenga    27.1.1921
26.Aleksandrs Eberleins   LAT 9.20,4 Riga         19.2.1921
27.Alfred Strömstén       FIN 9.22,2 Tampere      29.1.1921
28.Alfred Johannessen     NOR 9.23,3 Frogner      12.2.1921
29.Rolv Gihle             NOR 9.23,9 Dælenenga    27.1.1921
Harry Kristoffersen       NOR 9.23,9 Dælenenga    27.1.1921
10000 m menn
1.Harald Strøm            NOR 17.32,8 Frogner      19.2.1921
2.Ole Olsen               NOR 17.38,7 Frogner      19.2.1921
3.Eric Blomgren           SWE 18.01,8 Stockholm st 10.2.1921
4.Sigurd Moen             NOR 18.07,0 Frogner      19.2.1921
5.Roald Larsen            NOR 18.10,6 Frogner      19.2.1921
6.Waldemar Bergström      FIN 18.11,8 Frogner      19.2.1921
7.Clas Thunberg           FIN 18.15,0 Frogner      19.2.1921
8.Julius Skutnabb         FIN 18.15,9 Frogner      19.2.1921
9.Ole Mamen               NOR 18.23,0 Moss         29.1.1921
10.Walter Tverin          FIN 18.23,6 Frogner      19.2.1921
11.Nikita Najdenov        RUS 18.24,0 Moskva DP    19.2.1921
12.Platon Ippolitov       RUS 18.28,0 Moskva DP    19.2.1921
13.Erling Olsen           NOR 18.31,3 Moss         29.1.1921
14.Jakov Melnikov         RUS 18.31,8 Moskva DP    19.2.1921
15.Olav Olsen             NOR 18.35,7 Frogner      19.2.1921
16.Henning Olsen          NOR 18.39,0 Frogner      19.2.1921
17.Arvo Tuomainen         FIN 18.39,5 Stockholm st  5.2.1921
18.Theodor Pedersen       NOR 18.46,3 Frogner      19.2.1921
19.Knut Sundheim          NOR 18.54,0 Moss         29.1.1921
20.Rolf Reiersen          NOR 19.00,2 Frogner      19.2.1921
21.Ilmari Danska          FIN 19.10,0 Horten       12.2.1921
22.Christfried Burmeister EST 19.17,4 Riga         20.2.1921
23.Aksel Belewicz         FIN 19.17,9 Frogner      19.2.1921
24.Aleksandrs Eberleins   LAT 19.21,6 Riga         20.2.1921
25.Harald Halvorsen       NOR 19.22,2 Frogner      22.1.1921
26.Melvin Johansen        NOR 19.25,2 Frogner      22.1.1921
27.Alfred Strömstén       FIN 19.33,1 Tampere      30.1.1921
28.Karl Johansson         SWE 19.38,7 Stockholm st  5.2.1921
29.Johan Narvestad        NOR 19.38,8 Frogner      22.1.1921
30.Roberts Vithofs        LAT 19.39,2 Tampere      16.1.1921

Gjeldende adelskalender

1.Oscar Mathisen            NOR 43,3-2.17,4-8.36,3-17.22,6 192,860
2.Harald Strøm              NOR 45,6-2.24,7-8.27,7-17.32,8 197,153
3.Kristian Strøm            NOR 44,7-2.21,7-8.33,7-17.59,6 197,283
4.Vasilij Ippolitov         RUS 45,4-2.22,2-8.41,6-17.35,5 197,735
5.Nikolaj Strunnikov        RUS 45,1-2.23,8-8.42,9-17.59,8 199,313
6.Thomas Bohrer             AUT 44,8-2.23,8-8.51,0-17.51,0 199,383
7.Peder Østlund             NOR 45,2-2.22,6-8.51,8-17.50,6 199,443
8.Ole Olsen                 NOR 46,1-2.25,6-8.40,0-17.38,7 199,568
9.Clas Thunberg             FIN 44,6-2.23,2-8.44,9-18.15,0 199,573
10.Ole Mamen                NOR 46,0-2.26,1-8.37,0-17.50,3 199,915
11.Roald Larsen             NOR 44,6-2.25,8-8.47,4-18.10,6 200,460
12.Arvo Tuomainen           FIN 45,0-2.25,6-8.42,9-18.16,1 200,628
13.Jakov Melnikov           RUS 46,1-2.25,8-8.45,2-17.48,7 200,655
14.Martin Sæterhaug         NOR 45,2-2.23,4-8.52,1-18.28,6 201,640
15.Julius Skutnabb          FIN 46,2-2.25,7-8.46,0-18.06,8 201,707
16.Moje Öholm               SWE 44,8-2.23,6-9.01,2-18.24,0 201,987
17.Frithjof Paulsen         NOR 46,9-2.26,0-8.40,7-18.09,3 202,102
18.Henning Olsen            NOR 44,9-2.25,0-8.53,9-18.30,3 202,138
19.Sverre Aune              NOR 46,9-2.27,8-8.33,8-18.12,0 202,147
20.Gunnar Strömstén         FIN 46,2-2.25,4-8.53,3-18.04,0 202,197
21.Jaap Eden                NED 48,2-2.25,4-8.37,6-17.56,0 202,227
22.Eric Blomgren            SWE 46,3-2.28,1-8.48,2-18.01,8 202,577
23.Johan Schwartz           NOR 46,6-2.26,0-8.51,2-18.09,4 202,857
24.Platon Ippolitov         RUS 47,2-2.27,2-8.44,2-18.08,0 203,087
25.Rudolf Gundersen         NOR 44,8-2.26,6-8.54,0-18.41,0 203,117
26.Sigurd Mathisen          NOR 44,4-2.26,2-9.05,2-18.35,2 203,413
27.Trygve Lundgreen         NOR 46,6-2.27,3-8.52,5-18.15,3 203,715
28.Julius Seyler            GER 46,2-2.27,6-9.02,0-18.05,0 203,850
29.Bjarne Frang             NOR 44,3-2.24,4-9.10,9-18.47,7 203,908
30.Walter Tverin            FIN 45,8-2.28,5-8.57,5-18.23,6 204.230
31.Theodor Pedersen         NOR 45,9-2.26,9-8.52,9-18.44,1 204,362
32.Bobby McLean             USA 43,7-2.28,2-8.53,7-19.19,4 204,440
33.Väinö Wickström          FIN 46,2-2.27,3-9.00,4-18.25,3 204,605
34.Otto Andersson           SWE 46,8-2.26,9-8.53,4-18.31,8 204,697
35.Antti Wiklund            FIN 47,4-2.24,2-9.01,4-18.24,0 204,807
36.Sigurd Moen              NOR 47,6-2.30,6-8.46,9-18.07,0 204,850
37.Olav Olsen               NOR 46,6-2.29,1-9.00,3-18.12,5 204,955
38.Arne Schrey              FIN 45,4-2.24,4-9.07,6-18.55,2 205,053
39.Waldemar Bergström       FIN 48,0-2.31,1-8.45,5-18.06,1 205,222
40.Sigurd Syversen          NOR 45,4-2.28,4-9.00,0-18.51,9 205,462
41.Franz F. Wathén          FIN 46,2-2.27,8-8.58,0-18.44,0 205,467 
42.Nikita Najdenov          RUS 47,7-2.29,3-8.56,8-18.09,1 205,602
43.Vladimir Kalinin         RUS 45,2-2.28,8-9.04,2-18.51,0 205,770
44.Petrus Axelson           SWE 47,2-2.29,0-8.56,2-18.29,3 205,952
45.Rolf Reiersen            NOR 45,8-2.28,6-8.57,6-19.00,2 206,103
46.Axel Blomqvist           SWE 45,2-2.30,7-9.10,1-18.34,0 206,143
47.Stener Johannessen       NOR 48,0-2.28,3-8.58,9-18.16,8 206,163
48.Ernst Cederlöf           SWE 47,2-2.28,2-9.06,6-18.18,2 206,170
49.Magnus Johansen          NOR 47,6-2.28,6-8.54,0-18.36,8 206,373
50.Oluf Steen               NOR 46,0-2.30,6-8.58,8-18.47,4 206,450
500 m kvinner
1.Näär              EST  95,7 Tallinn 30.1.1921
2.Brii              EST 106,7 Tallinn 30.1.1921
3.Under             EST 109,3 Tallinn 30.1.1921
4.Saviir            EST 110,5 Tallinn 30.1.1921
5.Arnlaug Jørgensen NOR 113,3 Hønefoss 6.2.1921
Oskar Olsen NOR 44,9-2.30,4-9.17,1-18.37,2 206,603
Hans Trygve Hansen NOR 46,9-2.30,2-8.56,2-18.51,0 207,137
Gustav Gulbrandsen NOR 46,9-2.29,8-9.03,9-18.43,9 207,418
Axel Lindholm FIN 47,1-2.30,2-9.13,0-19.02,0 209,567
Arvo Jalovaara FIN 49,1-2.30,8-9.03,5-18.35,0 209,467
Alfred Strömstén FIN 49,3-2.34,8-9.09,8-18.41,4 211,950
Gösta Strömstén FIN 50,0-2.34,8-9.17,1-18.58,9 214,255
Ilmari Danska FIN 47,3-2.31,7-9.18,3-19.10,0 211,197
Aksel Belewicz FIN 45,2-2.27,6-9.05,9-19.17,9 206,885
Eugen Berntzen NOR 46,4-2.31,6-9.20,0-19.34,1 211,638
Gustaf Wiberg SWE 46,6-2.31,5-9.09,2-19.05,8 209,310
Knut Sundheim NOR 46,9-2.30,8-9.04,9-18.54,0 208,357
Harald Halvorsen NOR 49,0-2.32,6-9.50,7-19.22,2 217,047
Rolv Hellum NOR 49,1-2.36,3-9.00,5-21.53,7 220,935
Rolv Gihle NOR 48,7-2.44,4-9.23,9-20.01,0 219,940
Erling Olsen NOR 48,2-2.31,0-9.09,6-18.31,3 209,058
Asbjørn Steffensen NOR 47,1-2.30,3-9.14,5
Asser Wallenius FIN 46,5-2.36,8-9.33,4-20.19,5 217,082
Osman Dieseth NOR 47,2-2.34,6-9.20,3
Nikolaj Ivanov RUS 49,8-2.31,0-9.08,0-18.23,4 210,103
Vasilij Trofimov RUS 48,2
Bror Ravander FIN 48,6-2.33,2-9.16,0-18.28,4 210,687
Joachim Kurtén FIN 47,3-2.32,4-9.25,6-19.32,2 213,270
Hjalmar Tuomi FIN 49,5-2.36,8-9.15,6-18.47,7 213,712
Bernt Evensen NOR 55,5-2.57,1
Ragnvald Olsen NOR 49,8-2.40,4-9.41,4
Johan Nilsen NOR 46,0-2.29,7-9.11,2-19.17,9 208,915
Trygve Barø NOR 60,6
Aksel Nilsen NOR 46,3-2.30,8-9.41,2
Armand Carlsen NOR 53,6-10.36,0
Ernst Granstrøm NOR 47,8-2.33,5-9.35,0-20.00,3 216,482
Bertel Backman FIN 55,8-3.06,8
Uuno Pietil FIN 62,9-3.18,6
Wollert Nygren NOR 57,3
Einar Hagen NOR 55,2-2.59,1
Ivar Ballangrud NOR 58,2-3.12,1
Lauri Helander FIN 46,5-2.28,6-9.39,5-20.09,0 214,433