Skøyter - Peder Østlund-dagboka



Tilbake til Skøyter

Tilbake til Ortygia

Norsk bakevje

Søndag den 14. mars var skøytesesongen på hell. I Finland, som var på vei til å bli en ny stor skøytenasjon, var aktiviteten avslutta for året. I Sverige var det som vanlig vidstrakt, men moderat aktivitet. I Norge var skøytesporten litt i dødvannet. Hamar hadde vært det store skøytesenteret, men nå var alt i oppløsning der, og det hadde ikke vært spor av aktivitet hele vinteren igjennom. Mjøsa lå full av snø. Trondhjem var den eneste byen som hadde skøyteklubb. Den hadde prøvd å arrangere NM, men det var ingen klubber som kunne sende løpere. Peder Østlund, som vant stevnet og satte verdensrekord på 500 m, så jo ut til å være litt av et mesteremne, men han hadde ikke gått siden og det hadde ikke vært noen flere løp i Trøndelag. To kristianialøpere hadde deltatt i VM, men det var på egen bekostning. De kom ikke hjem som helter og gikk ikke noen flere løp denne sesongen. Uansett var det is på Frognerkilen, og sjøl om det ikke var noen spesialklubb for skøyter, var interessen der, og det var mange sportsklubber som hjalp til med å holde en bane åpen.

En av disse klubbene var IF Tordenskiold, som arrangerte det tredje klubbløpet sitt for året denne søndagen. Og det over 10000 m, en distanse som hadde vært lite i bruk i Norge til da. To av medlemmene, Rudolf og Sigurd Martinius Røhne, 20 og 17 år og yngstemennene i en barneflokk på 5 hos snekker Ola Røhne, som bodde på 3 forskjellige steder i Gamlebyen i folketellingene 1885, 1891 og 1900, var ivrige på isen, og de to og et par andre klubbkamerater, Svein Olaf Olsen og Thomas Syvertsen, kom seg rundt på hhv. 22.41,4, 23.00,2, 22.53,4 og 23.33,4 i det linne vårværet. Dermed kom antallet milløpere denne sesongen opp i 32, og 30 beste-lista mi kunne endelig kompletteres. Og dermed var også alle de tre første klare for adelskalenderen, og eldstemann Rudolf Røhne plasserte seg til og med så høyt oppe som en 48.-plass. Det skulle visst ikke så veldig mye til den gangen.

Andre nyheter kretsa mye om Kreta. Grekerne hadde sendt skip og tropper for å gripe inn i uroligheter mellom greske muslimer og greske kristne på øya, som i navnet var i ottomansk besittelse. Stormaktene hadde sendt et forslag om indre autonomi for Kreta i det ottomanske imperiet, som sultanen i Konstantinopel hadde uttalt seg positivt om, og et ultimatum til grekerne om å trekke tilbake styrkene sine tilbake, ellers ville de innføre blokade. Kreta var blokkert allerede, men grekerne fant smutthull på sørsida.

I Hellas var det stor enighet om å avvise ultimatumet. Kongen, Georg II, talte heftig imot det og erklærte at han forakta de voldshandlingene som Europa tenkte å utøve mot Hellas og at han ville sette et eksempel for alle folkeslag som ennå sukka under tyrkernes åk. Hvis dette ikke lyktes, og hvis maktene understøtta Tyrkia med blokaden, ville han kaste den greske trona for Europas føtter. Han ville ikke kalles hellenernes konge lenger, siden flertallet av hellernerne i så fall ville ha sultanen til herre og maktene fornedrer seg til å tjene som sultanens bøddel.

Så langt Georg II. Den greske regjeringa la til at hvis de trakk styrkene sine tilbake, ville innbyggerne stå uten vern mot plyndring, ildspåsettelser og massakrer.

Tirsdag den 9. mars offentliggjorde avisene det greske svaret på ultimatumet: «Den greske regjeringa deler bekymringa til maktene for verdensfreden og ønsker å redde folket på Kreta fra full ødeleggelse. Vi mener at planen til maktene om sjølstyre for Kreta ikke vil oppfylle det edle formålet og at den vil dele skjebne med forskjellige andre planer om administrasjon av øya, som alle har vært resultatløse. Siden det nye forslaget ikke egner seg til å gjennopprette orden definitivt, har vi ingen tvil om at anarki og fanatisme fortsatt vil herje landet. Derfor legger vi maktene inntrengende på hjertet å ikke holde fast ved planen om autonomi, men heller overgi Kreta til Hellas. Så lenge stormaktseskadren er til stede i Kretas farvann, er det unødvendig å ha den greske flåten der. Derimot er det ønskelig at den greske hæren oppholder seg på øya for å gjenopprette orden. Det er Hellas sin hellige plikt å hindre at Kretas folk blir utlevert til muhammedanerne på nåde og unåde. Hvis maktene hadde gitt de greske troppene på øya den oppgaven å tilveiebringe ro på øya, ville det straks oppfylle ønskene deres. Endelig henstiller Hellas til maktene å la folket på Kreta sjøl bestemme hvordan det ønsker å bli regjert.»

Aviskommentatorene var heller syrlige. De tvilte på om maktene ville forhandle med disse gjenstridige grekerne. Ei folkeavstemming på Kreta ville være en ‘farse’ som var uforening med integriteten til det ottomanske imperiet. Men de anbefalte å gå skånsomt fram og nøye seg med en fortsatt blokade av Kreta i første rekke. De rapporterte også at blokademaktene var i ferd med å rekruttere sin egen bataljon på 600 mann som skulle holde orden på øya. Siden blei det lagt fram planer om en styrke på 12 000.

Samtidig fortsetter stridighetene. Ottomanske soldater evakueres fra en by som er under beleiring av grekerne og overføres til fastlandet. Landsbyer som er evakuert av kristne grekere, plyndres og brennes av muslimske.

Av maktene er det særlig Russland og Tyskland som ønsker skarpe reaksjoner mot grekerne, mens Storbritannia, Frankrike og Italia er mer unnvikende. Tyskerne har ikke noe imot grekerne i og for seg, men gjør som alltid alt de kan for å nøre opp under uenigheter mellom partnerne i den russisk-franske forsvarsalliansen.

Av andre spekulasjoner i avisene syns jeg at jeg må nevne ideen om å utnevne den danske prins Carl til generalguvernør på Kreta. Grekerne var ikke begeistra for det, siden denne prinsen var gift med ei engelsk prinsesse, og de var ikke så hepne på å utsette seg for mer engelsk innflytelse på øya. Denne engelske prinsessa var kjent som prinsesse Maud, og prins Carl, som gikk glipp av dette oppdraget på Kreta, fikk seg et annet og kanskje mer kjærkomment oppdrag 8 år seinere.

Søndag den 14. meldes det fra Roma at maktene, som har hatt et møte der, ikke vil gi den greske regjeringa noe svar, men straks gå til full blokade av havnene på Kreta.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Alfred Næss         NOR 46,8 Montreal 5.2.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 47,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Julius Seyler       GER 47,8 Davos 16.1.1897
5.Jack McCulloch      CAN 48,2 Montreal 5.2.1897
6.Emanuel Johansen    NOR 49,0 Frognerkilen 27.2.1897
7.C E Greene          CAN 49,2 Montreal 5.2.1897
Edvard Engelsaas      NOR 49,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
9.Hilmar Lindboe      NOR 49,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
10.Marten Kingma      NED 49,6 Leeuwarden 16.1.1897
11.Gustav Estlander   FIN 49,8 nordre havn Helsinki 1.3.1897
12.Bohumil Potůčcek   BOH 50,0 Praha-Bubny 31.1.1897
Oscar Fredriksen      NOR 50,0 Frognerkilen 21.2.1897
14.Milutin Lillits    HUN 50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
John Davidson         CAN 50,2 Montreal 5.2.1897
16.Martinus Lørdahl   NOR 50,6 Montreal 5.2.1897
Eduard Folenvejder    RUS 50,6 nordre havn Helsinki 1.3.1897
18.O Felgner          GER 50,8 Leipzig 10.1.1897
Tom Moore             CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
Walter H Merritt      CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
21.Ernst Westling     SWE 51,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
Emil Helin            FIN 51,2 nordre havn Helsinki 1.3.1897
Evert ter Molen       NED 51,4 Leeuwarden 16.1.1897
24.Franz Schilling    AUT 51,6 Davos 16.1.1897
Eugen Tóth            HUN 51,6 Praha-Bubny 31.1.1897
26.Fredrick Lockwood  GBR 51,8 Davos 16.1.1897
Georg Bergström       SWE 51,8 Göteborgs IP 7.2.1897
28.Thomas Selle       NOR 52,0 Frognerkilen 10.1.1897
Henning Öfverström    SWE 52,0 Göteborgs IP 7.2.1897
John Johansen         NOR 52,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
1000 m menn  
1.Marten Kingma         NED 1.37,6 Meppel 15.1.1897
2.Evert ter Molen       NED 1.45,6 Meppel 15.1.1897
3.Emanuel Johansen      NOR 1.46,4 Frognerkilen 27.2.1897
4.L Hilbrink            NED 1.50,6 Meppel 15.1.1897
5.Sietse van der Schaaf NED 1.51,4 Meppel 15.1.1897
6.Johan Johansen        NOR 1.53,2 Frognerkilen 14.2.1897
7.Jens Andersen         NOR 1.53,4 Frognerkilen 14.2.1897
8.Eugen Tóth            HUN 1.54,0 Praha-Bubny 31.1.1897
James Braun             GER 1.54,0 Altona 31.1.1897
10.Josef Petrák         BOH 1.55,0 Praha-Bubny 31.1.1897
11.Christian Andersen   NOR 1.57,0 Frognerkilen 14.2.1897
12.B Soucek             BOH 1.57,2 Praha-Bubny 10.1.1897
13.Carl Olsen           NOR 1.57,8 Frognerkilen 24.1.1897
14.Ingvald Gjørges      NOR 1.58,0 Frognerkilen 24.1.1897
15.Cäsar Scröder        GER 1.58.6 Hamburg 7.2.1897
16.Rudolf Rudl          BOH 1.59,2 Praha-Bubny 31.1.1897
17.K Strataky           BOH 2.00,2 Praha-Bubny 10.1.1897
18.A Kozich             BOH 2.00,8 Praha-Bubny 10.1.1897
19.Knut Skaugstad       NOR 2.01,2 Kalvskinnet, Trondhjem 7.3.1897
20.A Fischer            AUT 2.01,8 Praha-Bubny 31.1.1897
21.K Olic               BOH 2.03,0 Praha-Bubny 10.1.1897
22.Asbjørn Bye          NOR 2.04,6 Kalvskinnet, Trondhjem 7.3.1897
23.Carl Behne           GER 2.05,0 Berlin 10.1.1897
Oluf Steen              NOR 2.05,0 Kalvskinnet, Trondhjem 7.3.1897
25.Ole Abrahamsen       NOR 2.05,2 Frognerkilen 27.2.1897
26.Koloman Shimáhazi    HUN 2.05,6 Budapest 7.2.1897
27.B Soucek             BOH 2.06,8 Praha-Bubny 31.1.1897
Gustav Blum             GER 2.06,8 Hamburg 7.2.1897
29.Alfred Olsen         NOR 2.07,2 Kalvskinnet, Trondhjem 7.3.1897
30.Ole Olsen            NOR 2.08,2 Frognerkilen 27.2.1897
1500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 2.26,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Julius Seyler       GER 2.31,6 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 2.32,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Edvard Engelsaas    NOR 2.37,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
5.Worm Hirsch-Lund    NOR 2.39,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
Oscar Fredriksen      NOR 2.39,0 Frognerkilen 21.2.1897
7.Harald E Hansen     NOR 2.40,2 Frognerkilen 7.3.1897
8.Gustav Estlander    FIN 2.40,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
9.Jack McCulloch      CAN 2.40,8 Montreal 6.2.1897
Georg Bergström       SWE 2.40,8 Göteborgs IP 7.2.1897
11.Alfred Næss        NOR 2.41,2 Montreal 6.2.1897
12.Hilmar Lindboe     NOR 2.41,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
13.Reinhold Thorssin  SWE 2.42,0 Göteborgs IP 7.2.1897
14.Marten Kingma      NED 2.42,2 Leeuwarden 16.1.1897
Ernst Westling        SWE 2.42,2 Göteborgs IP 7.2.1897
16.Hermann Kleeberg   GER 2.43,8 Davos 17.1.1897
17.Gustav Amundsen    NOR 2.44,0 Frognerkilen 21.2.1897
18.Carl Dahlby        NOR 2.44,6 Frognerkilen 21.2.1897
19.Vigleik Digre      NOR 2.46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
20.Franz Schilling    AUT 2.47,2 Davos 17.1.1897
Emil Helin            FIN 2.47,2 nordre havn Helsinki 28.2.1897
22.John Davidson      CAN 2.47,4 Montreal 6.2.1897
Iver Dahl             NOR 2.47,4 Kalvskinnet
 Trondhjem 7.2.1897
Knut Henricsson       FIN 2.47,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
25.Olaf Einersen      NOR 2.47,8 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
26.Jan Titus Banning  NED 2.48,0 Zwolle 24.1.1897
27.Tom Moore          CAN 2.48,2 Montreal 6.2.1897 Montreal 6.2.1897
28.Chas E Greene      CAN 2.48,6 Montreal 6.2.1897
29.Johan Johansen     NOR 2.48,9 Frognerkilen 10.1.1897
30.Nikolaj Krjukov    RUS 2.49,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
3000 m menn
1.Arthur Werner GER 7.15,4 Leipzig 10.1.1897
5000 m menn
1.Peder Østlund       NOR  9.03,4 Trondhjem 6.2.1897
2.Julius Seyler       GER  9.05,0 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR  9.14,4 Trondhjem 6.2.1897
4.Worm Hirsch-Lund    NOR  9.19,4 Trondhjem 6.2.1897
5.Jack McCulloch      CAN  9.25,4 Montreal 10.2.1897
6.Edvard Engelsaas    NOR  9.27,8 Trondhjem 6.2.1897
7.Nikolaj Krjukov     RUS  9.31,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
8.Gustav Estlander    FIN  9.33,6 søndre havn Helsinki 7.3.1897
9.Iver Dahl           NOR  9.34,4 Trondhjem 6.2.1897
10.Martinus Lørdahl   NOR  9.39,2 Montreal 10.2.1897
11.Georg Bergström    SWE  9.39,8 Göteborgs IP 7.2.1897
12.Ernst Westling     SWE  9.40,2 Göteborgs IP 7.2.1897
13.Hermann Kleeberg   GER  9.45,8 Davos 16.1.1897
14.Emil Helin         FIN  9.46,0 søndre havn Helsinki 7.3.1897
15.Reinhold Thorssin  SWE  9.47,2 Göteborgs IP 7.2.1897
16.Franz Schilling    AUT  9.48,0 Davos 16.1.1897
17.Wilhelm Sensburg   GER  9.53,8 Davos 16.1.1897
18.Knut Henricsson    FIN  9.55,8 nordre havn Helsinki 28.2.1897
19.Jacob Sørensen     NOR  9.59,1 Frognerkilen 14.2.1897
20.John Davidson      CAN 10.00,6 Montreal 10.2.1897
21.Rudolf Røhne       NOR 10.06,0 Frognerkilen 28.2.1897
22.Johan Wink         FIN 10.06,4 søndre havn Helsinki 7.3.1897
23.Sigurd M. Røhne    NOR 10.06,8 Frognerkilen 28.2.1897
24.Arthur Helenius    FIN 10.12,5 Viborg 21.2.1897
25.Aimar Olsen        NOR 10.13,4 Frognerkilen 14.2.1897
26.Carl Dahlby        NOR 10.14,4 Frognerkilen 14.2.1897
27.Josef Nyholm       FIN 10.18,0 søndre havn Helsinki 7.3.1897
28.Wilhelm Gustafsson FIN 10.19,8 søndre havn Helsinki 7.3.1897
29.Gustaf Sörman      SWE 10.20,2 Nybroviken Stockholm 14.2.1897
30.Arthur Helenius    FIN 10.27,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
Theodor Baltscheffski FIN 10.27,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
Svein O. Olsen        NOR 10.27,0 Frognerkilen 28.2.1897
10000 m menn
1.Julius Seyler       GER 19.22,8 Davos 17.1.1897
2.Nikolaj Krjukov     RUS 19.36,2 nordre havn Helsinki 1.3.1897
3.Johan Wink          FIN 19.50,4 søndre havn Helsinki 7.2.1897
4.Georg Bergström     SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
Ernst Westling        SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
6.Jack McCulloch      CAN 20.02,4 Montreal 6.2.1897
7.Emil Helin          FIN 20.06,6 søndre havn Helsinki 7.2.1897
8.Gustaf Sörman       SWE 20.12,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
9.David Jahrl         SWE 20.12,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
10.Gustav Estlander   FIN 20.13,2 søndre havn Helsinki 6.3.1897
11.Reinhold Thorssin  SWE 20.16,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
12.Nils Nilsen        NOR 20.17,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
13.Hermann Kleeberg   GER 20.21,8 Davos 17.1.1897
14.John Davidson      CAN 20.43,4 Montreal 6.2.1897
15.Charles Edgington  GBR 20.53,0 Davos 17.1.1897
16.Oscar Julius       SWE 21.03,6 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
17.Franz Schilling    AUT 21.04,6 Davos 17.1.1897
18.Josef Nyholm       FIN 21.17,0 søndre havn Helsinki 6.3.1897
19.Charles E Greene   CAN 21.23,4 Montreal 6.2.1897
20.Wilhelm Gustafsson FIN 21.27,4 søndre havn Helsinki 6.3.1897
20.Jan T Banning      NED 21.34,0 Amsterdam 13.1.1897
21.Patrik Löfgren     SWE 21.45,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
22.Jan C Greve        NED 21.45,8 Amsterdam 13.1.1897
23.J A Westerlund     FIN 21.50,4 søndre havn Helsinki 6.3.1897
24.Nico Verkaik       NED 22.09,8 Amsterdam 13.1.1897
25.Albert Karlsson    FIN 22.36,8 søndre havn Helsinki 6.3.1897
26.Rudolf Røhne       NOR 22.41,4 Frognerkilen 14.3.1897
27.André Ballintijn   NED 22.46,2 Amsterdam 13.1.1897
28.Svein Olaf Olsen   NOR 22.53,4 Frognerkilen 14.3.1897
29.Sigurd M. Røhne    NOR 23.00,2 Frognerkilen 14.3.1897
30.E Johansson        FIN 23.08,0 søndre havn Helsinki 6.3.1897
500 m kvinner
1.M Trümpert GER 127,8 Darmstadt 23.1.1897
2.L Neumann  GER 131,4 Darmstadt 23.1.1897

Gjeldende adelskalender

1.Jaap Eden                 NED 48,2-2.25,4- 8.37,6-17.56,0 202,227
2.Julius Seyler             GER 47,8-2.31,6- 9.05,0-18.35,0 208,583
3.Peder Østlund             NOR 46,6-2.26,4- 8.57,0-20.26,6 210,430
4.Filip Petersen            NOR 49,8-2.33,0- 9.00,6-19.05,4 212,130
5.Peter Sinnerud            NOR 48,6-2.39,0- 9.07,8-18.50,0 212,880
6.Karinius Larsen-Stai      NOR 49,8-2.37,6- 9.13,2-18.50,0 214,153
7.Oscar Fredriksen          NOR 47,8-2.36,2- 9.04,2-20.21,4 215,357
8.Ole Østlund               NOR 48,6-2.38,6- 9.13,4-19.42,6 215,937
9.Jack McCulloch            CAN 48,2-2.40,8- 9.25,4-20.02,4 218,460
10.Rudolf Ericsson          SWE 50,2-2.41,6- 9.15,8-19.42,6 218,777
11.Frithiof Ericsson        SWE 50,4-2.42,6- 9.29,8-19.13,4 219,250
12.Harald Hagen             NOR 51,4-2.42,0- 9.36,0-18.52,2 219,610
13.Halfdan Nielsen          NOR 52,4-2.38,8- 9.17,0-19.43,8 220,223
14.Gustav Estlander         FIN 49,8-2.40,4- 9.33,6-19.57,4 220,497
15.Marten Kingma            NED 48,6-2.44,0- 9.39,6-20.15,0 221,977
16.Mauritz Callin           SWE 50,8-2.43,4- 9.36,2-19.51,2 222,447
17.Ernst Westling           SWE 51,2-2.42,2- 9.40,2-19.54,0 222,987
18.Georg Bergström          SWE 51,8-2.40,8- 9.39,8-19.54,0 223,080
19.Emil Helin               FIN 51,2-2.41,8- 9.37,2-20.06,6 223,183
20.Iver Dahl                NOR 52,0-2.46,8- 9.33,6-19.41,2 224,020
21.Paul Behrens             SWE 52,4-2.48,0- 9.37,6-19.33,6 224,840
22.Nikolaj Krjukov          RUS 54,0-2.49,0- 9.31,0-19.36,2 226,243
23.Arthur Backman           FIN 52,2-2.39,0- 9.30,2-21.23,2 226,380
24.Hermann Kleeberg         GER 52,4-2.43,8- 9.45,8-20.21,8 226,670
25.Reinhold Thorssin        SWE 53,4-2.42,0- 9.47,2-20.16,4 226,940
26.Wilhelm Gustafsson       FIN 52,7-2.42,2- 9.33,4-20.57,2 226,967
27.Johan Wink               FIN 53,8-2.51,0- 9.28,2-19.50,4 227,140
28.Nils Nilsen              NOR 52,2-2.50,2- 9.41,2-20.17,2 227,913
29.Sergej Puresev           RUS 55,8-2.42,0- 9.29,0-20.28,6 228,130
30.John Davidson            CAN 50,2-2.47,4-10.00,6-20.43,4 228,230
31.Sven P. Bodé             SWE 54,0-2.49,0- 9.28,6-20.42,0 229,293
32.Franz Schilling          AUT 51,6-2.47,2- 9.48,0-21.04,6 229,363
33.August Underborg         GER 52,4-2.44,8-10.05,8-20.36,0 229,713
34.Jaroslav Potůček         BOH 51,2-2.51,0-10.02,2-20.39,8 230,410
35.Cristian Eriksen         NOR 53,0-2.49,8-10.01,2-20.40,8 231,760
36.Fredrik Gölin            SWE 51,2-2.53,4-10.05,0-21.10,8 233,040
37.Gustaf Svensson          SWE 55,0-2.51,6- 9.53,6-20.40,0 233,560
38.Ole Skramstad            NOR 55,2-2.57,6- 9.51,0-20.20,0 234,500
39.Helmer Langborg          SWE 49,6-2.51,8-10.24,6-21.45,0 234,576
40.Paul Mündner             GER 51,0-2.53,4- 9.56,2-22.10,6 234,950
41.Gustaf Johansson         SWE 52,0-2.55,8-10.28,0-20.45,4 235,670
42.Gustaf Sörman            SWE 53,8-2.58,4-10.20,2-20.12,0 235,887
43.Gunnar Langborg          SWE 53,0-2.54,0-10.15,2-21.23,0 236,670
44.Jan T Banning            NED 53,4-2.48,0-10.34,0-21.34,0 237,400
45.John Larsson             SWE 52,4-2.58,8-10.37,5-20.35,0 237,500
46.István Szabó             HUN 52,2-2.49,8-10.07,0-22.47,0 237,850
47.David Jahrl              SWE 54,8-2.55,8-10.50,0-20.12,2 239,010
48.Rudolf Røhne             NOR 52,8-2.53,0-10.06,0-22.41,4 239,137
49.Charles Edgington        GBR 55,0-2.54,6-10.41,2-20.53,0 239,970
50.August Almqvist          SWE 53,8-2.54,8-10.37,2-21.25,4 240,056
50.Julius Jahnzon           SWE 58,2-3.01,4- 9.50,0-20.50,6 240,196
50.Otto Björkebaum          SWE 57,2-2.55,8- 9.57,2-21.43,0 240,670
R Sundqvist              SWE 58,8-2.55,2-10.06,0-20.58,4 240,720
Nico Verkaik             NED 52,6-2.53,0-10.40,4-22.09,8 240,797
Julius von Salzen        GER 53,2-2.58,0-10.16,0-22.23,4 241,303
Oscar Julius             SWE 60,2-2.57,2- 9.52,4-20.57,0 241,356
Sietse van der Schaaf    NED 54,6-2.57,2-10.30,6-22.07,8 243,116
Albert van Wely          NED 52,8-2.55,0-10.21,0-23.52,0 244,833
Evert Jan ter Molen      NED 55,0-3.00,0-10.45,2-22.08,2 245,930
A Johansson              SWE 54,0-3.02,2-10.44,0-22.21,8 246,223
Johan Laitinen           FIN 54,2-2.51,4-11.01,8-23.09,8 247,003
Heimer Lundgren          SWE 59,8-2.58,5- 9.44,8-23.26,2 248,090
Alfred Lauenburg GER 56,6-2.55,4-10.40,8
Wilhelm Sensburg GER 54,6-2.53,2-9.53,8
Bohumil Potůček BOH 50,0-2.45,8-10.31,8
Jan C Greve NED 56,4-3.25,0-10.45,2-21.45,8 254,543
James C Aveling GBR 56,0-3.06,8-11.02,8-21.51,0 250,096
Gerbrand Deetman NED 55,6-3.04,0-11.13,0
André Ballintijn NED 65,0-3.04,0-11.23,8-22.46,2 258,023
Bastiaan ten Hagen NED 57,0-3.49,2-10.53,6
Marinus Bouman NED 63,4-12.17,4
Hermann Galler AUT 52,4-2.51,2-10.07,4
Frederick Lockwood GBR 51,8-2.53,2
Milutin Lillits HUN 50,2-2.51,8
Johann Pichler AUT 54,8-2.50,2-10.40,4
Fritz Ahrendt GER 54,2-11.41,4
Wilhelm Mauseth NOR 46,8-2.32,4-9.13,4
Worm Hirsch-Lund NOR 2.39,0-9.19,4
Edvard Engelsaas NOR 48,4-2.36,8-9.27,8
J A Westerlund FIN 11.39,6-21.46,2
Albert Karlsson FIN 11.55,4-21.54,2
Jussi Wiinikainen FIN 3.13,6
Hilmar Lindboe NOR 49,4-2.41,6
Voldemar Volin RUS 2.53,0-10.38,2
Arthur Helenius FIN 2.54,0-10.12,5
Sigurd M. Røhne NOR 57,0-2.53,4-10.06,8-23.00,2 244,490
Svein Olaf Olsen NOR 53,0-2.55,0-10.27,0-22.53,4 242,703
Knut Henricsson FIN 53,4-2.46,0-9.55,8
Theodor Baltscheffski FIN 51,2-2.54,2-10.20,0
Eduard Vollenvajder RUS 50,6-2.58,2
Einar Waaler NOR 54,4
Josef Nyholm FIN 55,8-2.56,4-10.18,0-21.17,0 240,250
J A Westerlund FIN 56,4-2.55,0-11.39,6-21.50,4 250,213
Albert Karlsson FIN 61,8-3.14,0-11.55,4-22.36,8 265,847
E Johansson FIN 3.01,8-23.08,0
K A Lindholm FIN 61,8-3.17,0-23.36,8
Bruno Florström FIN 57,0-2.56,2-10.53,4
Harald E Hansen NOR 53,2-2.40,2