Skøyter - Peder Østlund-dagboka



Tilbake til Skøyter

Tilbake til Ortygia

FM

Lørdag den 27. februar gikk teppet opp for Emanuel Johansen, 15-åringen fra Kristianias håndverkeres sportsforening som deltok i klubbløpet til IF Urd på Frognerkilen og fikk sensasjonelle tider. 49,0 på 500 m og 1.46,4 på 1000 m. Her var vår neste Alfred Næss, en kommende mester som forhåpentligvis kunne dra skøytesporten i Kristiania opp av dødvannet igjen. Dessverre står det ikke et ord om stortalentet i samtidige aviser. Men noen må jo ha lagt merke til løpet siden det foreligger i WSSSA-databasen. 15-åringen går altså inn på 6.-plass på årsstatistikken på 500 m og 3.-plass på årsstatistikken på 1000 m.

Søndag den 28. februar begynte det finske mesterskapet i Helsinki på banen til skridskoklubben i den nordre havna. Både svensker og nordmenn hadde arrangert mesterskap i flere år og det var populært, så nå ville finnene også prøve. Det skulle egentlig begynt på lørdagen, men det regna bort, og starten blei utsatt til søndagen i håp om bedre vær. Heldigvis kom det frost om natta, men søndagen opprant med snøstorm, og det måtte mye kosting til for å få banen klar til løp. Etter hvert fikk de rydda en flekk som viste seg å ha omkrets 367 meter da de hadde målt opp banen. Opprinnelig hadde de tenkt seg det dobbelte. Heldigvis ga snøværet seg ut på dagen, og hurtigløpet gikk under gunstige forhold, et par kuldegrader, vindstille og fin og fast is. En stor menneskemengde hadde samla seg for å se mesterskapet, og de lot til å følge det med stor interesse. Som pauseunderholdning var det kunstløp og musikk av orkesteret til Nylands bataljon. (Brigade skal det kanskje være.)

Det var 9 deltakere. 6 av dem var fra Helsinki, 1 var fra Viipuri og to fra St. Petersburg, Nikolaj Krjukov og Eduard Vollenweider, en velstående sveitsisk kleshandler som hadde slått seg ned i St. Petersburg og engasjert seg i å bygge opp idrettslivet der sammen med flere andre eksilsveitsere. Skribentene i avisene ser ikke ut til å oppleve innblandinga fra Russland som utidig, det var visst kjærkomment med gjester fra begge de to nabobyene.

Stevnet starta kl. 14 og første distanse var 1500 m. Som det står i Nya Pressen, «Man startade tvenna på samma bana med 20 sek. mellantid». Det må bety at det var forfølgelsesløp, de hadde ikke brydd seg med å lage dobbelte baner med så liten bane som 367 m. Det vanlige var minst det dobbelte, slik som det også var tiltenkt her. Eller det er mulig at det var den vanlige måten å gjøre det på i Finland på denne tida.

Krjukov og Gustav Estlander var første par. Russeren var spedbygd, trulig en fyrstesønn, og hadde ikke den rette harmoniske holdninga ifølge rapportene. Han måtte se seg klart slått av hjemmefavoritten. Tidene var 2.40,4 og 2.49,0. Tida til Estlander var ikke langt bak den finske rekorden til Arthur Backman på 2.39,0 fra 1895.

I Hufvudstadsbladet står tidene tilsynelatende hulter til bulter. Men siden Krjukov og Estlander står først, går jeg ut fra at rekkefølgen er startekkefølgen. Da gikk altså Helin og Vollenweider i andre par, Wink og Florström i tredje, Henricsson og Helenius i fjerde og Baltscheffsky aleine i femte og siste. Både Helin og Henricsson i hhv. 2. og 4. par gikk under tida til den kjærkomne russeren.

1500 m
1.Gustav Estlander      HSK   2.40,4
2.Emil Helin            HSK   2.47,2
3.Knut Henricsson       HSK   2.47,4
4.Nikolaj Krjukov       StPEV 2.49,0
5.Johan Wink            HSK   2.51,0
6.Arthur Helenius       WLK   2.54,0
7.Theodor Baltscheffski HSK   2.54,2
8.Eduard Vollenweider   StPEV 2.58,2
9.Bruno Florström       HSK   3.01,0

2.40,4 var pers for Estlander, og han passerte Mauritz Callin på adelskalenderen og overtok 15.-plassen hans.

Andre distanse var 5000 m. Om Krjukov ikke hadde noen riktig harmonisk holdning så hadde han iallfall plenty med energi, og den kom bedre til sin rett på 5000-meteren enn på 1500-meteren. Han vant distansen på 9.31,0 etter en sluttspurt som dro ut lovorda fra skribentene. Estlander var nr. 2 på 9.37,6, som var ny finsk rekord. Den gamle hadde han sjøl med 9.41,0 fra 1894.

Ifølge referatet fra Päivälehti (som betyr Dagbladet og faktisk var et blad, det besto av et ark med to sider, skøytereportasjen sto på side 2) gikk Krjukov og Henricsson i par, noe som er rimelig ut fra 1500 m-plasseringene, og siden de også sier at det var moro å se hvordan russeren tok igjen parkameraten og at de deretter gikk sammen mot et felles mål, tyder det på at denne distansen ut fra tidsdifferansen og banelengden på 367 meter, også gikk som forfølgelsesløp med 20 sekunders startintervall. Resultatlista i Hufvudstadsbladet er ikke satt opp i startrekkefølge på 5000 m, de står i tidsrekkefølge, så vi har ikke noen opplysninger om hvilken rekkefølge løperne gikk i. Men siden Krjukov og Henricsson så ut til å være satt sammen på grunnlag av 1500 m-tidene, kan vi regne det som sannsynlig at Estlander og Helin gikk sammen, Wink og Helenius gikk sammen, og Baltscheffski og Florström gikk sammen.

5000 m
1.Nikolaj Krjukov       StPEV  9.31,0
2.Gustav Estlander      HSK    9.37,6
3.Emil Helin            HSK    9.50,4
4.Knut Henricsson       HSK    9.55,8
5.Johan Wink            HSK   10.21,0
6.Arthur Helenius       WLK   10.27,0
7.Theodor Baltscheffski HSK   10.27,0
8.Bruno Florström       HSK   10.53,4

Premievinnerne fikk minnemynter i gull og sølv. Eller kanskje det er medaljene som beskrives slik?

StPEV = Sankt Petersburg Eislauf-Verein(igung), HSK = Helsingfors Skridskoklubb, WLK = Wiipurin Luistinklubi – et tysk, et svensk og et finsk klubbnavn.

I Norge var det fortsatt en viss skøyteaktivitet. IF Tryg og IF Tordenskjold hadde klubbløp på Frognerkilen. Einar Waaler vant 500 m i det førstnevnte på 54,4. Det var også en 2500 m som han vant, men uten kjente tider. IF Tordenskjold hadde 2500 og 5000 m i klubbløpet sitt og 19 år gamle Rudolf Røhne vant begge på hhv. 4.52,4 og 10.06,0. Den 3 år yngre broren Sigurd var nr. 2 på begge distansene med 4.54,4 og 10.06,8.

Ranavalona IIIAv andre nyheter kan vi nevne at Joseph Galliani, den franske militærguvernøren av Madagaskar, avskaffa monarkiet søndag den 28. februar, dagen etter at han hadde sendt dronning Ranavalona III i eksil til Réunion. Det er ingen ende på hvordan disse kolonimaktene tar seg til rette. Kan ikke noen sette dem opp mot hverandre snart? Bildet er fra Wikipedia, fotograf J. Geiser.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Alfred Næss         NOR 46,8 Montreal 5.2.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 47,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Julius Seyler       GER 47,8 Davos 16.1.1897
5.Jack McCulloch      CAN 48,2 Montreal 5.2.1897
6.Emanuel Johansen    NOR 49,0 Frognerkilen 27.2.1897
7.C E Greene          CAN 49,2 Montreal 5.2.1897
Edvard Engelsaas      NOR 49,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
9.Hilmar Lindboe      NOR 49,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
10.Marten Kingma      NED 49,6 Leeuwarden 16.1.1897
11.Bohumil Potůčcek   BOH 50,0 Praha-Bubny 31.1.1897
Oscar Fredriksen      NOR 50,0 Frognerkilen 21.2.1897
13.Milutin Lillits    HUN 50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
John Davidson         CAN 50,2 Montreal 5.2.1897
15.Martinus Lørdahl   NOR 50,6 Montreal 5.2.1897
16.O Felgner          GER 50,8 Leipzig 10.1.1897
Tom Moore             CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
Walter H Merritt      CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
19.Ernst Westling     SWE 51,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
20.Gustav Estlander   FIN 51,4 Amsterdam 12.1.1897
Evert ter Molen       NED 51,4 Leeuwarden 16.1.1897
22.Franz Schilling    AUT 51,6 Davos 16.1.1897
Eugen Tóth            HUN 51,6 Praha-Bubny 31.1.1897
24.Fredrick Lockwood  GBR 51,8 Davos 16.1.1897
Georg Bergström       SWE 51,8 Göteborgs IP 7.2.1897
26.Thomas Selle       NOR 52,0 Frognerkilen 10.1.1897
Henning Öfverström    SWE 52,0 Göteborgs IP 7.2.1897
John Johansen         NOR 52,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
29.Josef Petrák       BOH 52,2 Praha-Bubny 31.1.1897
30.Hermann Kleeberg   GER 52,4 Davos 16.1.1897
Georg Falck           NOR 52,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
1000 m menn  
1.Marten Kingma         NED 1.37,6 Meppel 15.1.1897
2.Evert ter Molen       NED 1.45,6 Meppel 15.1.1897
3.Emanuel Johansen      NOR 1.46,4 Frognerkilen 27.2.1897
4.L Hilbrink            NED 1.50,6 Meppel 15.1.1897
5.Sietse van der Schaaf NED 1.51,4 Meppel 15.1.1897
6.Johan Johansen        NOR 1.53,2 Frognerkilen 14.2.1897
7.Jens Andersen         NOR 1.53,4 Frognerkilen 14.2.1897
8.Eugen Tóth            HUN 1.54,0 Praha-Bubny 31.1.1897
James Braun             GER 1.54,0 Altona 31.1.1897
10.Josef Petrák         BOH 1.55,0 Praha-Bubny 31.1.1897
11.Christian Andersen   NOR 1.57,0 Frognerkilen 14.2.1897
12.B Soucek             BOH 1.57,2 Praha-Bubny 10.1.1897
13.Carl Olsen           NOR 1.57,8 Frognerkilen 24.1.1897
14.Ingvald Gjørges      NOR 1.58,0 Frognerkilen 24.1.1897
15.Cäsar Scröder        GER 1.58.6 Hamburg 7.2.1897
16.Rudolf Rudl          BOH 1.59,2 Praha-Bubny 31.1.1897
17.K Strataky           BOH 2.00,2 Praha-Bubny 10.1.1897
18.A Kozich             BOH 2.00,8 Praha-Bubny 10.1.1897
A Fischer               AUT 2.01,8 Praha-Bubny 31.1.1897
20.K Olic               BOH 2.03,0 Praha-Bubny 10.1.1897
21.Carl Behne           GER 2.05,0 Berlin 10.1.1897
22.Ole Abrahamsen       NOR 2.05,2 Frognerkilen 27.2.1897
23.Koloman Shimáhazi    HUN 2.05,6 Budapest 7.2.1897
24.B Soucek             BOH 2.06,8 Praha-Bubny 31.1.1897
Gustav Blum             GER 2.06,8 Hamburg 7.2.1897
26.Ole Olsen            NOR 2.08,2 Frognerkilen 27.2.1897
27.Agoston Kovácsy      HUN 2.08,8 Budapest 7.2.1897
28.Walter Glaser        GER 2.09,0 Berlin 10.1.1897
29.Theodor Christiani   GER 2.09,6 Berlin 10.1.1897
30.Martin Hölle         HUN 2.09,8 Budapest 7.2.1897
1500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 2.26,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Julius Seyler       GER 2.31,6 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 2.32,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Edvard Engelsaas    NOR 2.37,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
5.Worm Hirsch-Lund    NOR 2.39,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
Oscar Fredriksen      NOR 2.39,0 Frognerkilen 21.2.1897
7.Gustav Estlander    FIN 2.40,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
8.Jack McCulloch      CAN 2.40,8 Montreal 6.2.1897
Georg Bergström       SWE 2.40,8 Göteborgs IP 7.2.1897
10.Alfred Næss        NOR 2.41,2 Montreal 6.2.1897
11.Hilmar Lindboe     NOR 2.41,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
12.Reinhold Thorssin  SWE 2.42,0 Göteborgs IP 7.2.1897
13.Marten Kingma      NED 2.42,2 Leeuwarden 16.1.1897
Ernst Westling        SWE 2.42,2 Göteborgs IP 7.2.1897
15.Hermann Kleeberg   GER 2.43,8 Davos 17.1.1897
16.Gustav Amundsen    NOR 2.44,0 Frognerkilen 21.2.1897
17.Carl Dahlby        NOR 2.44,6 Frognerkilen 21.2.1897
18.Vigleik Digre      NOR 2.46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
19.Franz Schilling    AUT 2.47,2 Davos 17.1.1897
Emil Helin            FIN 2.47,2 nordre havn Helsinki 28.2.1897
21.John Davidson      CAN 2.47,4 Montreal 6.2.1897
Iver Dahl             NOR 2.47,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
Knut Henricsson       FIN 2.47,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
24.Olaf Einersen      NOR 2.47,8 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
25.Jan Titus Banning  NED 2.48,0 Zwolle 24.1.1897
26.Tom Moore          CAN 2.48,2 Montreal 6.2.1897 Montreal 6.2.1897
27.Chas E Greene      CAN 2.48,6 Montreal 6.2.1897
28.Johan Johansen     NOR 2.48,9 Frognerkilen 10.1.1897
29.Nikolaj Krjukov    RUS 2.49,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
30.John Johansen      NOR 2.49,4 Trondhjem 6.2.1897
Jacob Sørensen        NOR 2.49,4 Frognerkilen 14.2.1897
3000 m menn
1.Arthur Werner GER 7.15,4 Leipzig 10.1.1897
5000 m menn
1.Peder Østlund       NOR  9.03,4 Trondhjem 6.2.1897
2.Julius Seyler       GER  9.05,0 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR  9.14,4 Trondhjem 6.2.1897
4.Worm Hirsch-Lund    NOR  9.19,4 Trondhjem 6.2.1897
5.Jack McCulloch      CAN  9.25,4 Montreal 10.2.1897
6.Edvard Engelsaas    NOR  9.27,8 Trondhjem 6.2.1897
7.Nikolaj Krjukov     RUS  9.31,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
8.Iver Dahl           NOR  9.34,4 Trondhjem 6.2.1897
9.Gustav Estlander    FIN  9.37,6 nordre havn Helsinki 28.2.1897
10.Martinus Lørdahl   NOR  9.39,2 Montreal 10.2.1897
11.Georg Bergström    SWE  9.39,8 Göteborgs IP 7.2.1897
12.Ernst Westling     SWE  9.40,2 Göteborgs IP 7.2.1897
13.Hermann Kleeberg   GER  9.45,8 Davos 16.1.1897
14.Reinhold Thorssin  SWE  9.47,2 Göteborgs IP 7.2.1897
15.Franz Schilling    AUT  9.48,0 Davos 16.1.1897
16.Emil Helin         FIN  9.50,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
17.Wilhelm Sensburg   GER  9.53,8 Davos 16.1.1897
18.Knut Henricsson    FIN  9.55,8 nordre havn Helsinki 28.2.1897
19.Jacob Sørensen     NOR  9.59,1 Frognerkilen 14.2.1897
20.John Davidson      CAN 10.00,6 Montreal 10.2.1897
21.Rudolf Røhne       NOR 10.06,0 Frognerkilen 28.2.1897
22.Sigurd M. Røhne    NOR 10.06,8 Frognerkilen 28.2.1897
23.Arthur Helenius    FIN 10.12,5 Viborg 21.2.1897
24.Aimar Olsen        NOR 10.13,4 Frognerkilen 14.2.1897
25.Carl Dahlby        NOR 10.14,4 Frognerkilen 14.2.1897 
26.Gustaf Sörman      SWE 10.20,2 Nybroviken Stockholm 14.2.1897
27.Johan Wink         FIN 10.21,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
28.Arthur Helenius    FIN 10.27,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
Theodor Baltscheffski FIN 10.27,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
Svein O. Olsen        NOR 10.27,0 Frognerkilen 28.2.1897
10000 m menn
1.Julius Seyler      GER 19.22,8 Davos 17.1.1897
2.Johan Wink         FIN 19.50,4 søndre havn Helsinki 7.2.1897
3.Georg Bergström    SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
Ernst Westling       SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
5.Jack McCulloch     CAN 20.02,4 Montreal 6.2.1897
6.Emil Helin         FIN 20.06,6 søndre havn Helsinki 7.2.1897
7.Gustaf Sörman      SWE 20.12,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
8.David Jahrl        SWE 20.12,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
9.Gustav Estlander   FIN 20.15,2 Amsterdam 13.1.1897
10.Reinhold Thorssin SWE 20.16,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
11.Nils Nilsen       NOR 20.17,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
12.Hermann Kleeberg  GER 20.21,8 Davos 17.1.1897
13.John Davidson     CAN 20.43,4 Montreal 6.2.1897
14.Charles Edgington GBR 20.53,0 Davos 17.1.1897
15.Oscar Julius      SWE 21.03,6 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
16.Franz Schilling   AUT 21.04,6 Davos 17.1.1897
17.Charles E Greene  CAN 21.23,4 Montreal 6.2.1897
18.Jan T Banning     NED 21.34,0 Amsterdam 13.1.1897
19.Patrik Löfgren    SWE 21.45,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
20.Jan C Greve       NED 21.45,8 Amsterdam 13.1.1897
21.Nico Verkaik      NED 22.09,8 Amsterdam 13.1.1897
22.André Ballintijn  NED 22.46,2 Amsterdam 13.1.1897
500 m kvinner
1.M Trümpert GER 127,8 Darmstadt 23.1.1897
2.L Neumann  GER 131,4 Darmstadt 23.1.1897

Gjeldende adelskalender

1.Jaap Eden                 NED 48,2-2.25,4- 8.37,6-17.56,0 202,227
2.Julius Seyler             GER 47,8-2.31,6- 9.05,0-18.35,0 208,583
3.Peder Østlund             NOR 46,6-2.26,4- 8.57,0-20.26,6 210,430
4.Filip Petersen            NOR 49,8-2.33,0- 9.00,6-19.05,4 212,130
5.Peter Sinnerud            NOR 48,6-2.39,0- 9.07,8-18.50,0 212,880
6.Karinius Larsen-Stai      NOR 49,8-2.37,6- 9.13,2-18.50,0 214,153
7.Oscar Fredriksen          NOR 47,8-2.36,2- 9.04,2-20.21,4 215,357
8.Ole Østlund               NOR 48,6-2.38,6- 9.13,4-19.42,6 215,937
9.Jack McCulloch            CAN 48,2-2.40,8- 9.25,4-20.02,4 218,460
10.Rudolf Ericsson          SWE 50,2-2.41,6- 9.15,8-19.42,6 218,777
11.Frithiof Ericsson        SWE 50,4-2.42,6- 9.29,8-19.13,4 219,250
12.Harald Hagen             NOR 51,4-2.42,0- 9.36,0-18.52,2 219,610
13.Halfdan Nielsen          NOR 52,4-2.38,8- 9.17,0-19.43,8 220,223
14.Marten Kingma            NED 48,6-2.44,0- 9.39,6-20.15,0 221,977
15.Gustav Estlander         FIN 51,0-2.40,4- 9.37,6-19.57,4 222,097
16.Mauritz Callin           SWE 50,8-2.43,4- 9.36,2-19.51,2 222,447
17.Ernst Westling           SWE 51,2-2.42,2- 9.40,2-19.54,0 222,987
18.Georg Bergström          SWE 51,8-2.40,8- 9.39,8-19.54,0 223,080
19.Emil Helin               FIN 51,4-2.41,8- 9.37,2-20.06,6 223,383
20.Iver Dahl                NOR 52,0-2.46,8- 9.33,6-19.41,2 224,020
21.Paul Behrens             SWE 52,4-2.48,0- 9.37,6-19.33,6 224,840
22.Arthur Backman           FIN 52,2-2.39,0- 9.30,2-21.23,2 226,380
23.Hermann Kleeberg         GER 52,4-2.43,8- 9.45,8-20.21,8 226,670
24.Reinhold Thorssin        SWE 53,4-2.42,0- 9.47,2-20.16,4 226,940
25.Wilhelm Gustafsson       FIN 52,7-2.42,2- 9.33,4-20.57,2 226,967
26.Nils Nilsen              NOR 52,2-2.50,2- 9.41,2-20.17,2 227,913
27.Sergej Puresev           RUS 55,8-2.42,0- 9.29,0-20.28,6 228,130
28.John Davidson            CAN 50,2-2.47,4-10.00,6-20.43,4 228,230
29.Johan Wink               FIN 55,0-2.51,0- 9.28,2-19.50,4 228,340
30.Sven P. Bodé             SWE 54,0-2.49,0- 9.28,6-20.42,0 229,293
31.Franz Schilling          AUT 51,6-2.47,2- 9.48,0-21.04,6 229,363
32.August Underborg         GER 52,4-2.44,8-10.05,8-20.36,0 229,713
33.Jaroslav Potůček         BOH 51,2-2.51,0-10.02,2-20.39,8 230,410
34.Cristian Eriksen         NOR 53,0-2.49,8-10.01,2-20.40,8 231,760
35.Fredrik Gölin            SWE 51,2-2.53,4-10.05,0-21.10,8 233,040
36.Gustaf Svensson          SWE 55,0-2.51,6- 9.53,6-20.40,0 233,560
37.Ole Skramstad            NOR 55,2-2.57,6- 9.51,0-20.20,0 234,500
38.Helmer Langborg          SWE 49,6-2.51,8-10.24,6-21.45,0 234,576
39.Paul Mündner             GER 51,0-2.53,4- 9.56,2-22.10,6 234,950
40.Gustaf Johansson         SWE 52,0-2.55,8-10.28,0-20.45,4 235,670
41.Gustaf Sörman            SWE 53,8-2.58,4-10.20,2-20.12,0 235,887
42.Gunnar Langborg          SWE 53,0-2.54,0-10.15,2-21.23,0 236,670
43.Jan T Banning            NED 53,4-2.48,0-10.34,0-21.34,0 237,400
44.John Larsson             SWE 52,4-2.58,8-10.37,5-20.35,0 237,500
45.István Szabó             HUN 52,2-2.49,8-10.07,0-22.47,0 237,850
46.David Jahrl              SWE 54,8-2.55,8-10.50,0-20.12,2 239,010
47.Charles Edgington        GBR 55,0-2.54,6-10.41,2-20.53,0 239,970
48.August Almqvist          SWE 53,8-2.54,8-10.37,2-21.25,4 240,056
49.Julius Jahnzon           SWE 58,2-3.01,4- 9.50,0-20.50,6 240,196
50.Otto Björkebaum          SWE 57,2-2.55,8- 9.57,2-21.43,0 240,670
R Sundqvist              SWE 58,8-2.55,2-10.06,0-20.58,4 240,720
Nico Verkaik             NED 52,6-2.53,0-10.40,4-22.09,8 240,797
Julius von Salzen        GER 53,2-2.58,0-10.16,0-22.23,4 241,303
Oscar Julius             SWE 60,2-2.57,2- 9.52,4-20.57,0 241,356
Sietse van der Schaaf    NED 54,6-2.57,2-10.30,6-22.07,8 243,116
Albert van Wely          NED 52,8-2.55,0-10.21,0-23.52,0 244,833
Evert Jan ter Molen      NED 55,0-3.00,0-10.45,2-22.08,2 245,930
A Johansson              SWE 54,0-3.02,2-10.44,0-22.21,8 246,223
Johan Laitinen           FIN 54,2-2.51,4-11.01,8-23.09,8 247,003
Heimer Lundgren          SWE 59,8-2.58,5- 9.44,8-23.26,2 248,090
Alfred Lauenburg GER 56,6-2.55,4-10.40,8
Wilhelm Sensburg GER 54,6-2.53,2-9.53,8
Bohumil Potůček BOH 50,0-2.45,8-10.31,8
Jan C Greve NED 56,4-3.25,0-10.45,2-21.45,8 254,543
James C Aveling GBR 56,0-3.06,8-11.02,8-21.51,0 250,096
Gerbrand Deetman NED 55,6-3.04,0-11.13,0
André Ballintijn NED 65,0-3.04,0-11.23,8-22.46,2 258,023
Bastiaan ten Hagen NED 57,0-3.49,2-10.53,6
Marinus Bouman NED 63,4-12.17,4
Hermann Galler AUT 52,4-2.51,2-10.07,4
Frederick Lockwood GBR 51,8-2.53,2
Milutin Lillits HUN 50,2-2.51,8
Johann Pichler AUT 54,8-2.50,2-10.40,4
Fritz Ahrendt GER 54,2-11.41,4
Wilhelm Mauseth NOR 46,8-2.32,4-9.13,4
Worm Hirsch-Lund NOR 2.39,0-9.19,4
Edvard Engelsaas NOR 48,4-2.36,8-9.27,8
J A Westerlund FIN 11.39,6-21.46,2
Albert Karlsson FIN 11.55,4-21.54,2
Jussi Wiinikainen FIN 3.13,6
Hilmar Lindboe NOR 49,4-2.41,6
Woldemar Wolin RUS 2.53,0-10.38,2
Arthur Helenius FIN 2.54,0-10.12,5
Rudolf Røhne NOR 52,8-2.53,0
Nikolaj Krjukov RUS 2.49,0-9.31,0
Knut Henricsson FIN 53,5-2.46,0-9.55,8
Theodor Baltscheffski FIN 51,2-2.54,2-10.20,0
Eduard Vollenweider RUS 54,6-2.58,2
Einar Waaler NOR 54,4