Skøyter - Peder Østlund-dagboka



Tilbake til Skøyter

Tilbake til Ortygia

Nilsson, Wolin, Fredriksen m.m.

Onsdag den 17. februar arrangerte svenskene et militært kappløp på isen i nordre Brunnviken over 2 engelske mil med full oppakning. Sersjant Frid fra Svea ingeniörbataljon vant på 7.41,6.

Samme dag gikk Johnny Nilsson 3 engelske mil i Ice Palace i New York på 8.40,8, som var verdensrekord hvis ikke 8.40,0 av Harald Hagen i Minneapolis i desember 1892 er riktig tatt og protokollført.

Søndag den 21. februar vant Woldemar Wolin 1500 m på 2.53,0 og Arthur Helenius 5000 m på 10.12,5 på et stevne i Viborg/Viipuri.

Samme dag arrangerte Idrettsklubben Tjalve det første nasjonale løpet sitt på Frognerkilen for sesongen. På tide å få ut fingern. Onsdag og torsdag somla noen av hovedstadsavisene seg til å rapportere om det. De sier at isen var dårlig etter mildværet tidligere i uka og tidene etter måten var gode, så gjengis de tre beste på hver distanse. 500 m Oscar Fredriksen 50,0, Thomas Selle 53,6, Johan B. Johansen 53,6. 1500 m Fredriksen 2.39,0, Gustav Amundsen 2.44,0, Carl Dahlby 2.44,6. 5000 m fellesstart Amundsen 9.59,0, Jacob Sørensen 9.59,1, Johansen 9.59,2.

Samtidig eller før eller etter løpet til Tjalve arrangerte IF Tordenskjold klubbløp samme sted. En 20-åring ved navn Rudolf Røhne vant begge distansene på 52,8 og 2.53,0. Det var første gang han hadde gått på tid etter det vi kjenner til. Men det var sikkert gøy. Kanskje noe det kunne være en idé å prøve igjen.

Av andre nyheter kan vi nevne at franskmennene erobra Raiatea tirsdag den 16. og tok opprørsgeneralen Teraupo’o til fange slik at de nå hadde kontroll over alle Selskapsøyene igjen etter opprøret.

Oba Ovonramwen Nogbaisi av Benin med dronning Egbe til venstre og dronning Aighobahi til høyreBritene er på ekspedisjon til Benin, og torsdag den 18. når de byen og tenner fyr på den. Kong Ovonramwen må flykte og britene røver med seg store kunstskatter som de vil stille ut i London. Kolonimaktene er tilsynelatende ustoppelige. Hva kan man gjøre? Sette dem opp mot hverandre, kanskje?

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Alfred Næss         NOR 46,8 Montreal 5.2.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 47,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Julius Seyler       GER 47,8 Davos 16.1.1897
5.Jack McCulloch      CAN 48,2 Montreal 5.2.1897
6.C E Greene          CAN 49,2 Montreal 5.2.1897
Edvard Engelsaas      NOR 49,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
8.Hilmar Lindboe      NOR 49,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
9.Marten Kingma       NED 49,6 Leeuwarden 16.1.1897
10.Bohumil Potůčcek   BOH 50,0 Praha-Bubny 31.1.1897
Oscar Fredriksen      NOR 50,0 Frognerkilen 21.2.1897
12.Milutin Lillits    HUN 50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
John Davidson         CAN 50,2 Montreal 5.2.1897
14.Martinus Lørdahl   NOR 50,6 Montreal 5.2.1897
15.O Felgner          GER 50,8 Leipzig 10.1.1897
Tom Moore             CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
Walter H Merritt      CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
18.Ernst Westling     SWE 51,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
19.Gustav Estlander   FIN 51,4 Amsterdam 12.1.1897
Evert ter Molen       NED 51,4 Leeuwarden 16.1.1897
21.Franz Schilling    AUT 51,6 Davos 16.1.1897
Eugen Tóth            HUN 51,6 Praha-Bubny 31.1.1897
23.Fredrick Lockwood  GBR 51,8 Davos 16.1.1897
Georg Bergström       SWE 51,8 Göteborgs IP 7.2.1897
25.Thomas Selle       NOR 52,0 Frognerkilen 10.1.1897
Henning Öfverström    SWE 52,0 Göteborgs IP 7.2.1897
John Johansen         NOR 52,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
28.Josef Petrák       BOH 52,2 Praha-Bubny 31.1.1897
29.Hermann Kleeberg   GER 52,4 Davos 16.1.1897
Georg Falck           NOR 52,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
1000 m menn  
1.Marten Kingma         NED 1.37,6 Meppel 15.1.1897
2.Evert ter Molen       NED 1.45,6 Meppel 15.1.1897
3.L Hilbrink            NED 1.50,6 Meppel 15.1.1897
4.Sietse van der Schaaf NED 1.51,4 Meppel 15.1.1897
5.Johan Johansen        NOR 1.53,2 Frognerkilen 14.2.1897
6.Jens Andersen         NOR 1.53,4 Frognerkilen 14.2.1897
7.Eugen Tóth            HUN 1.54,0 Praha-Bubny 31.1.1897
James Braun             GER 1.54,0 Altona 31.1.1897
9.Josef Petrák          BOH 1.55,0 Praha-Bubny 31.1.1897
10.Christian Andersen   NOR 1.57,0 Frognerkilen 14.2.1897
11.B Soucek             BOH 1.57,2 Praha-Bubny 10.1.1897
12.Carl Olsen           NOR 1.57,8 Frognerkilen 24.1.1897
13.Ingvald Gjørges      NOR 1.58,0 Frognerkilen 24.1.1897
14.Cäsar Scröder        GER 1.58.6 Hamburg 7.2.1897
15.Rudolf Rudl          BOH 1.59,2 Praha-Bubny 31.1.1897
16.K Strataky           BOH 2.00,2 Praha-Bubny 10.1.1897
17.A Kozich             BOH 2.00,8 Praha-Bubny 10.1.1897
A Fischer               AUT 2.01,8 Praha-Bubny 31.1.1897
19.K Olic               BOH 2.03,0 Praha-Bubny 10.1.1897
20.Carl Behne           GER 2.05,0 Berlin 10.1.1897
21.Koloman Shimáhazi    HUN 2.05,6 Budapest 7.2.1897
22.B Soucek             BOH 2.06,8 Praha-Bubny 31.1.1897
Gustav Blum             GER 2.06,8 Hamburg 7.2.1897
24.Agoston Kovácsy      HUN 2.08,8 Budapest 7.2.1897
25.Walter Glaser        GER 2.09,0 Berlin 10.1.1897
26.Theodor Christiani   GER 2.09,6 Berlin 10.1.1897
27.Martin Hölle         HUN 2.09,8 Budapest 7.2.1897
28.K Hollitsch          BOH 2,10,2 Praha-Bubny 31.1.1897
29.Plett                GER 2.11,4 Altona 31.1.1897
30.Otto Schröder        GER 2.12,8 Altona 31.1.1897
1500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 2.26,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Julius Seyler       GER 2.31,6 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 2.32,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Edvard Engelsaas    NOR 2.37,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
5.Worm Hirsch-Lund    NOR 2.39,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
Oscar Fredriksen      NOR 2.39,0 Frognerkilen 21.2.1897
7.Jack McCulloch      CAN 2.40,8 Montreal 6.2.1897
Georg Bergström       SWE 2.40,8 Göteborgs IP 7.2.1897
9.Alfred Næss         NOR 2.41,2 Montreal 6.2.1897
10.Hilmar Lindboe     NOR 2.41,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
11.Reinhold Thorssin  SWE 2.42,0 Göteborgs IP 7.2.1897
12.Marten Kingma      NED 2.42,2 Leeuwarden 16.1.1897
Ernst Westling        SWE 2.42,2 Göteborgs IP 7.2.1897
14.Hermann Kleeberg   GER 2.43,8 Davos 17.1.1897
15.Gustav Amundsen    NOR 2.44,0 Frognerkilen 21.2.1897
16.Carl Dahlby        NOR 2.44,6 Frognerkilen 21.2.1897
17.Gustav Estlander   FIN 2.45,8 Amsterdam 13.1.1897
18.Vigleik Digre      NOR 2.46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
19.Franz Schilling    AUT 2.47,2 Davos 17.1.1897
20.John Davidson      CAN 2.47,4 Montreal 6.2.1897
Iver Dahl             NOR 2.47,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
22.Olaf Einersen      NOR 2.47,8 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
23.Jan Titus Banning  NED 2.48,0 Zwolle 24.1.1897
24.Tom Moore          CAN 2.48,2 Montreal 6.2.1897 Montreal 6.2.1897
25.Chas E Greene      CAN 2.48,6 Montreal 6.2.1897
26.Johan Johansen     NOR 2.48,9 Frognerkilen 10.1.1897
27.John Johansen      NOR 2.49,4 Trondhjem 6.2.1897
Jacob Sørensen        NOR 2.49,4 Frognerkilen 14.2.1897
29.Bohumil Potůček    BOH 2.50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
Johann Pichler        AUT 2.50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
3000 m menn
1.Arthur Werner GER 7.15,4 Leipzig 10.1.1897
5000 m menn
1.Peder Østlund       NOR  9.03,4  Trondhjem 6.2.1897
2.Julius Seyler       GER  9.05,0  Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR  9.14,4  Trondhjem 6.2.1897
4.Worm Hirsch-Lund    NOR  9.19,4  Trondhjem 6.2.1897
5.Jack McCulloch      CAN  9.25,4  Montreal 10.2.1897
6.Edvard Engelsaas    NOR  9.27,8  Trondhjem 6.2.1897
7.Iver Dahl           NOR  9.34,4  Trondhjem 6.2.1897
8.Martinus Lørdahl    NOR  9.39,2  Montreal 10.2.1897
9.Georg Bergström     SWE  9.39,8  Göteborgs IP 7.2.1897
10.Ernst Westling     SWE  9.40,2  Göteborgs IP 7.2.1897
11.Hermann Kleeberg   GER  9.45,8  Davos 16.1.1897
12.Reinhold Thorssin  SWE  9.47,2  Göteborgs IP 7.2.1897
13.Franz Schilling    AUT  9.48,0  Davos 16.1.1897
14.Wilhelm Sensburg   GER  9.53,8  Davos 16.1.1897
15.Jacob Sørensen     NOR  9.59,1  Frognerkilen 14.2.1897
16.John Davidson      CAN 10.00,6  Montreal 10.2.1897
17.Arthur Helenius    FIN 10.12,5  Viborg 21.2.1897
18.Gustav Estlander   FIN 10.12,8  Amsterdam 12.1.1897
19.Aimar Olsen        NOR 10.13,4  Frognerkilen 14.2.1897
20.Carl Dahlby        NOR 10.14,4  Frognerkilen 14.2.1897 
21.Gustaf Sörman      SWE 10.20,2  Nybroviken Stockholm 14.2.1897
22.Bohumil Potůček    BOH 10.31,8  Berlin 10.1.1897
23.Jan T Banning      NED 10.34,0  Amsterdam 12.1.1897
24.A Bogdanov         RUS 10.37,25 nedre Presnenskijdam Moskva 13.2.1897
25.A Sladkov          RUS 10.38,0  nedre Presnenskijdam Moskva 13.2.1897
26.Woldemar Wolin     RUS 10.38,2  Viborg 21.2.1897
27.Nico Verkaik       NED 10.40,4  Amsterdam 12.1.1897
Johann Pichler        AUT 10.40,4  Praha-Bubny 31.1.1897
28.Alfred Lauenburg   GER 10.40,8  Berlin 10.1.1897
29.Charles Edgington  GBR 10.41,2  Davos 17.1.1897
30.Hjalmar Eriksson   FIN 10.45,0  Viborg 21.2.1897
10000 m menn
1.Julius Seyler      GER 19.22,8 Davos 17.1.1897
2.Johan Wink         FIN 19.50,4 søndre havn Helsinki 7.2.1897
3.Georg Bergström    SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
Ernst Westling       SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
5.Jack McCulloch     CAN 20.02,4 Montreal 6.2.1897
6.Emil Helin         FIN 20.06,6 søndre havn Helsinki 7.2.1897
7.Gustaf Sörman      SWE 20.12,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
8.David Jahrl        SWE 20.12,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
9.Gustav Estlander   FIN 20.15,2 Amsterdam 13.1.1897
10.Reinhold Thorssin SWE 20.16,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
11.Nils Nilsen       NOR 20.17,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
12.Hermann Kleeberg  GER 20.21,8 Davos 17.1.1897
13.John Davidson     CAN 20.43,4 Montreal 6.2.1897
14.Charles Edgington GBR 20.53,0 Davos 17.1.1897
15.Oscar Julius      SWE 21.03,6 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
16.Franz Schilling   AUT 21.04,6 Davos 17.1.1897
17.Charles E Greene  CAN 21.23,4 Montreal 6.2.1897
18.Jan T Banning     NED 21.34,0 Amsterdam 13.1.1897
19.Patrik Löfgren    SWE 21.45,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
20.Jan C Greve       NED 21.45,8 Amsterdam 13.1.1897
21.Nico Verkaik      NED 22.09,8 Amsterdam 13.1.1897
22.André Ballintijn  NED 22.46,2 Amsterdam 13.1.1897
500 m kvinner
1.M Trümpert GER 127,8 Darmstadt 23.1.1897
2.L Neumann  GER 131,4 Darmstadt 23.1.1897

Gjeldende adelskalender

1.Jaap Eden                 NED 48,2-2.25,4- 8.37,6-17.56,0 202,227
2.Julius Seyler             GER 47,8-2.31,6- 9.05,0-18.35,0 208,583
3.Peder Østlund             NOR 46,6-2.26,4- 8.57,0-20.26,6 210,430
4.Filip Petersen            NOR 49,8-2.33,0- 9.00,6-19.05,4 212,130
5.Peter Sinnerud            NOR 48,6-2.39,0- 9.07,8-18.50,0 212,880
6.Karinius Larsen-Stai      NOR 49,8-2.37,6- 9.13,2-18.50,0 214,153
7.Oscar Fredriksen          NOR 47,8-2.36,2- 9.04,2-20.21,4 215,357
8.Ole Østlund               NOR 48,6-2.38,6- 9.13,4-19.42,6 215,937
9.Jack McCulloch            CAN 48,2-2.40,8- 9.25,4-20.02,4 218,460
10.Rudolf Ericsson          SWE 50,2-2.41,6- 9.15,8-19.42,6 218,777
11.Frithiof Ericsson        SWE 50,4-2.42,6- 9.29,8-19.13,4 219,250
12.Harald Hagen             NOR 51,4-2.42,0- 9.36,0-18.52,2 219,610
13.Halfdan Nielsen          NOR 52,4-2.38,8- 9.17,0-19.43,8 220,223
14.Marten Kingma            NED 48,6-2.44,0- 9.39,6-20.15,0 221,977
15.Mauritz Callin           SWE 50,8-2.43,4- 9.36,2-19.51,2 222,447
16.Gustav Estlander         FIN 51,0-2.41,0- 9.41,0-19.57,4 222,637
17.Ernst Westling           SWE 51,2-2.42,2- 9.40,2-19.54,0 222,987
18.Georg Bergström          SWE 51,8-2.40,8- 9.39,8-19.54,0 223,080
19.Emil Helin               FIN 51,4-2.41,8- 9.37,2-20.06,6 223,383
20.Iver Dahl                NOR 52,0-2.46,8- 9.33,6-19.41,2 224,020
21.Paul Behrens             SWE 52,4-2.48,0- 9.37,6-19.33,6 224,840
22.Arthur Backman           FIN 52,2-2.39,0- 9.30,2-21.23,2 226,380
23.Hermann Kleeberg         GER 52,4-2.43,8- 9.45,8-20.21,8 226,670
24.Reinhold Thorssin        SWE 53,4-2.42,0- 9.47,2-20.16,4 226,940
25.Wilhelm Gustafsson       FIN 52,7-2.42,2- 9.33,4-20.57,2 226,967
26.Nils Nilsen              NOR 52,2-2.50,2- 9.41,2-20.17,2 227,913
27.Sergej Puresev           RUS 55,8-2.42,0- 9.29,0-20.28,6 228,130
28.John Davidson            CAN 50,2-2.47,4-10.00,6-20.43,4 228,230
29.Johan Wink               FIN 55,0-2.51,0- 9.28,2-19.50,4 228,340
30.Sven P. Bodé             SWE 54,0-2.49,0- 9.28,6-20.42,0 229,293
31.Franz Schilling          AUT 51,6-2.47,2- 9.48,0-21.04,6 229,363
32.August Underborg         GER 52,4-2.44,8-10.05,8-20.36,0 229,713
33.Jaroslav Potůček         BOH 51,2-2.51,0-10.02,2-20.39,8 230,410
34.Cristian Eriksen         NOR 53,0-2.49,8-10.01,2-20.40,8 231,760
35.Fredrik Gölin            SWE 51,2-2.53,4-10.05,0-21.10,8 233,040
36.Gustaf Svensson          SWE 55,0-2.51,6- 9.53,6-20.40,0 233,560
37.Ole Skramstad            NOR 55,2-2.57,6- 9.51,0-20.20,0 234,500
38.Helmer Langborg          SWE 49,6-2.51,8-10.24,6-21.45,0 234,576
39.Paul Mündner             GER 51,0-2.53,4- 9.56,2-22.10,6 234,950
40.Gustaf Johansson         SWE 52,0-2.55,8-10.28,0-20.45,4 235,670
41.Gustaf Sörman            SWE 53,8-2.58,4-10.20,2-20.12,0 235,887
42.Gunnar Langborg          SWE 53,0-2.54,0-10.15,2-21.23,0 236,670
43.Jan T Banning            NED 53,4-2.48,0-10.34,0-21.34,0 237,400
44.John Larsson             SWE 52,4-2.58,8-10.37,5-20.35,0 237,500
45.István Szabó             HUN 52,2-2.49,8-10.07,0-22.47,0 237,850
46.David Jahrl              SWE 54,8-2.55,8-10.50,0-20.12,2 239,010
47.Charles Edgington        GBR 55,0-2.54,6-10.41,2-20.53,0 239,970
48.August Almqvist          SWE 53,8-2.54,8-10.37,2-21.25,4 240,056
49.Julius Jahnzon           SWE 58,2-3.01,4- 9.50,0-20.50,6 240,196
50.Otto Björkebaum          SWE 57,2-2.55,8- 9.57,2-21.43,0 240,670
R Sundqvist              SWE 58,8-2.55,2-10.06,0-20.58,4 240,720
Nico Verkaik             NED 52,6-2.53,0-10.40,4-22.09,8 240,797
Julius von Salzen        GER 53,2-2.58,0-10.16,0-22.23,4 241,303
Oscar Julius             SWE 60,2-2.57,2- 9.52,4-20.57,0 241,356
Sietse van der Schaaf    NED 54,6-2.57,2-10.30,6-22.07,8 243,116
Albert van Wely          NED 52,8-2.55,0-10.21,0-23.52,0 244,833
Evert Jan ter Molen      NED 55,0-3.00,0-10.45,2-22.08,2 245,930
A Johansson              SWE 54,0-3.02,2-10.44,0-22.21,8 246,223
Johan Laitinen           FIN 54,2-2.51,4-11.01,8-23.09,8 247,003
Heimer Lundgren          SWE 59,8-2.58,5- 9.44,8-23.26,2 248,090
Alfred Lauenburg GER 56,6-2.55,4-10.40,8
Wilhelm Sensburg GER 54,6-2.53,2-9.53,8
Bohumil Potůček BOH 50,0-2.45,8-10.31,8
Jan C Greve NED 56,4-3.25,0-10.45,2-21.45,8 254,543
James C Aveling GBR 56,0-3.06,8-11.02,8-21.51,0 250,096
Gerbrand Deetman NED 55,6-3.04,0-11.13,0
André Ballintijn NED 65,0-3.04,0-11.23,8-22.46,2 258,023
Bastiaan ten Hagen NED 57,0-3.49,2-10.53,6
Marinus Bouman NED 63,4-12.17,4
Hermann Galler AUT 52,4-2.51,2-10.07,4
Frederick Lockwood GBR 51,8-2.53,2
Milutin Lillits HUN 50,2-2.51,8
Johann Pichler AUT 54,8-2.50,2-10.40,4
Fritz Ahrendt GER 54,2-11.41,4
Wilhelm Mauseth NOR 46,8-2.32,4-9.13,4
Worm Hirsch-Lund NOR 2.39,0-9.19,4
Edvard Engelsaas NOR 48,4-2.36,8-9.27,8
J A Westerlund FIN 11.39,6-21.46,2
Albert Karlsson FIN 11.55,4-21.54,2
Jussi Wiinikainen FIN 3.13,6
Hilmar Lindboe NOR 49,4-2.41,6
Woldemar Wolin RUS 2.53,0-10.38,2
Arthur Helenius FIN 2.54,2-10.12,5
Rudolf Røhne NOR 52,8-2.53,0