Skøyter - Peder Østlund-dagboka



Tilbake til Skøyter

Tilbake til Ortygia

McCulloch mester

De norske gjesteneOmløpet på 5000 m i VM i Montreal var opprinnelig fastsatt til kl. 9 mandag den 8. februar, men løperne protesterte mot å ha det så tidlig, og det samme gjorde vel klubbkassereren, så det blei flytta til kl. 15. Men da hadde publikum boltra seg på den bløte isen og den var oppgått og ubrukelig. Det blei utsatt en dag igjen, men mildværet holdt seg, det samme gjentok seg og det blei utsatt igjen til onsdag den 10. Nå blei banen stengt for publikum, sikkert til klubbkassererens indignerte protester, inntil løpet skulle begynne i håp om at frosten skulle gjøre isen litt fastere og brukbar å gå på igjen. Faktisk inntraff det litt frost og kl. 15 på onsdagen blei den inspisert og erklært brukbar, om enn litt ujamn.

De fleste deltakerne hadde reist hjem eller videre til andre avtaler, inkludert Alfred Næss, og Julius Seyler følte seg ikke frisk og trakk seg fra løpet. Men Martinus Lørdahl var med og to av de kanadiske deltakerne, A. Lee og John Davidson.

Lørdahl blei satt opp mot Davidson i det første paret. Nordmannen var mer i vigør nå enn i helga, kanskje han var mindre døgnvill. Han gikk et ganske bra løp på den ruglete isen til 9.39,2, som bare var 9,6 sekunder bak persen hans fra EM på Hamar 1894. Davidson blei grundig distansert og kom inn på 10.00,6.

Andre par var da McCullloch og Lee. Lee ga seg etter noen runder, men McCulloch fullførte på 9.25,4, etter sigende nøye informert om hvordan han lå an i forhold til Lørdahl. Og det var det han trengte for å bli verdensmester. Premieskapet blei låst opp, premiene fordelt og mesteren utvilsomt feira behørig. Så kunne publikum slippes til på banen igjen og alt var vel. Bildet er fra honouredmembers.manitobasports.ca. (Nei, det var ikke dette utstyret han brukte da han vant VM.)

5000 m
1.Jack McCulloch   CAN  9.25,4
2.Martinus Lørdahl NOR  9.39,2
3.John Davidson    CAN 10.00,6
A Lee              CAN brutt

Med 4 fullførte distanser fikk adelskalenderen 2 nye medlemmer, verdensmesteren Jack McCulloch, som gikk inn på 9.-plass, og John Davidson, som gikk inn på plass nr. 25.

Proffene hadde reist hjem. Siden Johnny Nilsson hadde 3 seire på de 3 gyldige distansene, var han allerede mester og det var ikke noe mer å snakke om.

Av andre nyheter kan vi nevne at det pågikk en stor hungersnød i britisk India på grunn av sviktende monsunregn. Det var uro på Kreta, som fortsatt var under ottomansk herredømme. Kristne massakrerte muslimer. Muslimer okkuperte kristne bydeler og rante og drepte. Det uavhengige Hellas sendte krigsskip, ottomanerne trua med å sende soldater. Men muslimene på Kreta var ikke tyrkere, det var grekere som hadde konvertert i løpet av det lange ottomanske herredømmet som de hadde hatt over seg på øya siden 1669. De hadde det samme språket, det var bare religion og religiøse skikker som skilte dem. Og et uforsonlig hat.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Alfred Næss         NOR 46,8 Montreal 5.2.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 47,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Julius Seyler       GER 47,8 Davos 16.1.1897
5.Jack McCulloch      CAN 48,2 Montreal 5.2.1897
6.C E Greene          CAN 49,2 Montreal 5.2.1897
Edvard Engelsaas      NOR 49,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
8.Hilmar Lindboe      NOR 49,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
9.Marten Kingma       NED 49,6 Leeuwarden 16.1.1897
10.Bohumil Potůčcek   BOH 50,0 Praha-Bubny 31.1.1897
11.Milutin Lillits    HUN 50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
John Davidson         CAN 50,2 Montreal 5.2.1897
13.Martinus Lørdahl   NOR 50,6 Montreal 5.2.1897
14.O Felgner          GER 50,8 Leipzig 10.1.1897
Tom Moore             CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
Walter H Merritt      CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
17.Gustav Estlander   FIN 51,4 Amsterdam 12.1.1897
Evert ter Molen       NED 51,4 Leeuwarden 16.1.1897
19.Franz Schilling    AUT 51,6 Davos 16.1.1897
Eugen Tóth            HUN 51,6 Praha-Bubny 31.1.1897
Ernst Westling        SWE 51,6 Göteborgs IP 7.2.1897
22.Fredrick Lockwood  GBR 51,8 Davos 16.1.1897
Georg Bergström       SWE 51,8 Göteborgs IP 7.2.1897
24.Thomas Selle       NOR 52,0 Frognerkilen 10.1.1897
Henning Öfverström    SWE 52,0 Göteborgs IP 7.2.1897
John Johansen         NOR 52,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
27.Josef Petrák       BOH 52,2 Praha-Bubny 31.1.1897
28.Hermann Kleeberg   GER 52,4 Davos 16.1.1897
Georg Falck           NOR 52,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
30.Nico Verkaik       NED 52,6 Zwolle 24.1.1897
1000 m menn  
1.Marten Kingma         NED 1.37,6 Meppel 15.1.1897
2.Evert ter Molen       NED 1.45,6 Meppel 15.1.1897
3.L Hilbrink            NED 1.50,6 Meppel 15.1.1897
4.Sietse van der Schaaf NED 1.51,4 Meppel 15.1.1897
5.Eugen Tóth            HUN 1.54,0 Praha-Bubny 31.1.1897
James Braun             GER 1.54,0 Altona 31.1.1897
7.Josef Petrák          BOH 1.55,0 Praha-Bubny 31.1.1897
8.B Soucek              BOH 1.57,2 Praha-Bubny 10.1.1897
9.Carl Olsen            NOR 1.57,8 Frognerkilen 24.1.1897
10.Ingvald Gjørges      NOR 1.58,0 Frognerkilen 24.1.1897
11.Cäsar Scröder        GER 1.58.6 Hamburg 7.2.1897
12.Rudolf Rudl          BOH 1.59,2 Praha-Bubny 31.1.1897
13.K Strataky           BOH 2.00,2 Praha-Bubny 10.1.1897
14.A Kozich             BOH 2.00,8 Praha-Bubny 10.1.1897
A Fischer               AUT 2.01,8 Praha-Bubny 31.1.1897
16.K Olic               BOH 2.03,0 Praha-Bubny 10.1.1897
17.Carl Behne           GER 2.05,0 Berlin 10.1.1897
18.Koloman Shimáhazi    HUN 2.05,6 Budapest 7.2.1897
19.B Soucek             BOH 2.06,8 Praha-Bubny 31.1.1897
Gustav Blum             GER 2.06,8 Hamburg 7.2.1897
21.Agoston Kovácsy      HUN 2.08,8 Budapest 7.2.1897
22.Walter Glaser        GER 2.09,0 Berlin 10.1.1897
23.Theodor Christiani   GER 2.09,6 Berlin 10.1.1897
24.Martin Hölle         HUN 2.09,8 Budapest 7.2.1897
25.K Hollitsch          BOH 2,10,2 Praha-Bubny 31.1.1897
26.Plett                GER 2.11,4 Altona 31.1.1897
27.Otto Schröder        GER 2.12,8 Altona 31.1.1897
28.Nasen (psevdonym)    HUN 2.13,2 Budapest 7.2.1897
29.F Köbler             GER 2.13,4 Berlin 10.1.1897
30.H Gibiah             GER 2.15,0 Altona 31.1.1897
1500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 2.26,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Julius Seyler       GER 2.31,6 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 2.32,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Edvard Engelsaas    NOR 2.37,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
5.Worm Hirsch-Lund    NOR 2.39,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
6.Jack McCulloch      CAN 2.40,8 Montreal 6.2.1897
Georg Bergström       SWE 2.40,8 Göteborgs IP 7.2.1897
8.Alfred Næss         NOR 2.41,2 Montreal 6.2.1897
9.Hilmar Lindboe      NOR 2.41,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
10.Reinhold Thorssin  SWE 2.42,0 Göteborgs IP 7.2.1897
11.Marten Kingma      NED 2.42,2 Leeuwarden 16.1.1897
Ernst Westling        SWE 2.42,2 Göteborgs IP 7.2.1897
13.Hermann Kleeberg   GER 2.43,8 Davos 17.1.1897
14.Gustav Estlander   FIN 2.45,8 Amsterdam 13.1.1897
15.Vigleik Digre      NOR 2.46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
16.Franz Schilling    AUT 2.47,2 Davos 17.1.1897
17.John Davidson      CAN 2.47,4 Montreal 6.2.1897
Iver Dahl             NOR 2.47,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
19.Olaf Einersen      NOR 2.47,8 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
20.Jan Titus Banning  NED 2.48,0 Zwolle 24.1.1897
21.Tom Moore          CAN 2.48,2 Montreal 6.2.1897 Montreal 6.2.1897
22.Chas E Greene      CAN 2.48,6 Montreal 6.2.1897
23.Johan Johansen     NOR 2.48,9 Frognerkilen 10.1.1897
24.John Johansen      NOR 2.49,4 Trondhjem 6.2.1897
25.Bohumil Potůček    BOH 2.50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
Johann Pichler        AUT 2.50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
27.Johannes Ødegård   NOR 2.51,6 Trondhjem 6.2.1897
28.Milutin Lillits    HUN 2.51,8 Praha-Bubny 31.1.1897
29.Walter H Merritt   CAN 2.52,0 Montreal 6.2.1897
30.Evert ter Molen    NED 2.52,2 Leeuwarden 16.1.1897
3000 m menn
1.Arthur Werner GER 7.15,4 Leipzig 10.1.1897
5000 m menn
1.Peder Østlund       NOR  9.03,4 Trondhjem 6.2.1897
2.Julius Seyler       GER  9.05,0 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR  9.14,4 Trondhjem 6.2.1897
4.Worm Hirsch-Lund    NOR  9.19,4 Trondhjem 6.2.1897
5.Jack McCulloch      CAN  9.25,4 Montreal 10.2.1897
6.Edvard Engelsaas    NOR  9.27,8 Trondhjem 6.2.1897
7.Iver Dahl           NOR  9.34,4 Trondhjem 6.2.1897
8.Martinus Lørdahl    NOR  9.39,2 Montreal 10.2.1897
9.Georg Bergström     SWE  9.39,8 Göteborgs IP 7.2.1897
10.Ernst Westling     SWE  9.40,2 Göteborgs IP 7.2.1897
11.Hermann Kleeberg   GER  9.45,8 Davos 16.1.1897
12.Reinhold Thorssin  SWE  9.47,2 Göteborgs IP 7.2.1897
13.Franz Schilling    AUT  9.48,0 Davos 16.1.1897
14.Wilhelm Sensburg   GER  9.53,8 Davos 16.1.1897
15.John Davidson      CAN 10.00,6 Montreal 10.2.1897
16.Gustav Estlander   FIN 10.12,8 Amsterdam 12.1.1897
17.Bohumil Potůček    BOH 10.31,8 Berlin 10.1.1897
18.Jacob Sørensen     NOR 10.32,0 Frognerkilen 24.1.1897
19.Jan T Banning      NED 10.34,0 Amsterdam 12.1.1897
20.Nico Verkaik       NED 10.40,4 Amsterdam 12.1.1897
Johann Pichler        AUT 10.40,4 Praha-Bubny 31.1.1897
22.Alfred Lauenburg   GER 10.40,8 Berlin 10.1.1897
23.Charles Edgington  GBR 10.41,2 Davos 17.1.1897
24.Jan C Greve        NED 10.45,2 Amsterdam 12.1.1897
25.Bastiaan ten Hagen NED 11.23,8 Amsterdam 12.1.1897
26.Dillmann           GER 11.13,4 München 23.12.1896
27.H Brizzi           GER 11.17,2 München 23.12.1896
28.Fritz Svensson     SWE 11.18,4 Nybroviken Stockholm 7.2.1897
29.Gerbrand Deetman   NED 11.19,0 Amsterdam 12.1.1897
30.André Ballintijn   NED 11.23,8 Amsterdam 12.1.1897
10000 m menn
1.Julius Seyler     GER 19.22,8 Davos 17.1.1897
2.Johan Wink        FIN 19.50,4 søndre havn Helsinki 7.2.1897
3.Jack McCulloch    CAN 20.02,4 Montreal 6.2.1897
4.Emil Helin        FIN 20.06,6 søndre havn Helsinki 7.2.1897
5.Gustav Estlander  FIN 20.15,2 Amsterdam 13.1.1897
6.Hermann Kleeberg  GER 20.21,8 Davos 17.1.1897
7.John Davidson     CAN 20.43,4 Montreal 6.2.1897
8.Charles Edgington GBR 20.53,0 Davos 17.1.1897
9.Franz Schilling   AUT 21.04,6 Davos 17.1.1897
10.Charles E Greene CAN 21.23,4 Montreal 6.2.1897
11.Jan T Banning    NED 21.34,0 Amsterdam 13.1.1897
12.Jan C Greve      NED 21.45,8 Amsterdam 13.1.1897
13.Nico Verkaik     NED 22.09,8 Amsterdam 13.1.1897
14.André Ballintijn NED 22.46,2 Amsterdam 13.1.1897
500 m kvinner
1.M Trümpert GER 127,8 Darmstadt 23.1.1897
2.L Neumann  GER 131,4 Darmstadt 23.1.1897

Gjeldende adelskalender

1.Jaap Eden                 NED 48,2-2.25,4- 8.37,6-17.56,0 202,227
2.Julius Seyler             GER 47,8-2.31,6- 9.05,0-18.35,0 208,583
3.Peder Østlund             NOR 46,6-2.26,4- 8.57,0-20.26,6 210,430
4.Filip Petersen            NOR 49,8-2.33,0- 9.00,6-19.05,4 212,130
5.Peter Sinnerud            NOR 48,6-2.39,0- 9.07,8-18.50,0 212,880
6.Karinius Larsen-Stai      NOR 49,8-2.37,6- 9.13,2-18.50,0 214,153
7.Oscar Fredriksen          NOR 47,8-2.36,2- 9.04,2-20.21,4 215,357
8.Ole Østlund               NOR 48,6-2.38,6- 9.13,4-19.42,6 215,937
9.Jack McCulloch            CAN 48,2-2.40,8- 9.25,4-20.02,4 218,460
10.Rudolf Ericsson          SWE 50,2-2.41,6- 9.15,8-19.42,6 218,777
11.Frithiof Ericsson        SWE 50,4-2.42,6- 9.29,8-19.13,4 219,250
12.Harald Hagen             NOR 51,4-2.42,0- 9.36,0-18.52,2 219,610
13.Halfdan Nielsen          NOR 52,4-2.38,8- 9.17,0-19.43,8 220,223
14.Marten Kingma            NED 48,6-2.44,0- 9.39,6-20.15,0 221,977
15.Mauritz Callin           SWE 50,8-2.43,4- 9.36,2-19.51,2 222,447
16.Gustav Estlander         FIN 51,0-2.41,0- 9.41,0-19.57,4 222,637
17.Emil Helin               FIN 51,4-2.41,8- 9.37,2-20.06,6 223,383
18.Iver Dahl                NOR 52,0-2.46,8- 9.33,6-19.41,2 224,020
19.Paul Behrens             SWE 52,4-2.48,0- 9.37,6-19.33,6 224,840
20.Arthur Backman           FIN 52,2-2.39,0- 9.30,2-21.23,2 226,380
21.Hermann Kleeberg         GER 52,4-2.43,8- 9.45,8-20.21,8 226,670
22.Wilhelm Gustafsson       FIN 52,7-2.42,2- 9.33,4-20.57,2 226,967
23.Sergej Puresev           RUS 55,8-2.42,0- 9.29,0-20.28,6 228,130
24.Ernst Westling           SWE 51,6-2.42,2- 9.40,2-21.29,8 228,177
25.John Davidson            CAN 50,2-2.47,4-10.00,6-20.43,4 228,230
26.Johan Wink               FIN 55,0-2.51,0- 9.28,2-19.50,4 228,340
27.Nils Nilsen              NOR 52,2-2.50,2- 9.41,2-20.35,0 228,803
28.Sven P. Bodé             SWE 54,0-2.49,0- 9.28,6-20.42,0 229,293
29.Franz Schilling          AUT 51,6-2.47,2- 9.48,0-21.04,6 229,363
30.August Underborg         GER 52,4-2.44,8-10.05,8-20.36,0 229,713
31.Jaroslav Potůček         BOH 51,2-2.51,0-10.02,2-20.39,8 230,410
32.Cristian Eriksen         NOR 53,0-2.49,8-10.01,2-20.40,8 231,760
33.Fredrik Gölin            SWE 51,2-2.53,4-10.05,0-21.10,8 233,040
34.Gustaf Svensson          SWE 55,0-2.51,6- 9.53,6-20.40,0 233,560
35.Ole Skramstad            NOR 55,2-2.57,6- 9.51,0-20.20,0 234,500
36.Helmer Langborg          SWE 49,6-2.51,8-10.24,6-21.45,0 234,576
37.Paul Mündner             GER 51,0-2.53,4- 9.56,2-22.10,6 234,950
38.Gustaf Johansson         SWE 52,0-2.55,8-10.28,0-20.45,4 235,670
39.Gunnar Langborg          SWE 53,0-2.54,0-10.15,2-21.23,0 236,670
40.Jan T Banning            NED 53,4-2.48,0-10.34,0-21.34,0 237,400
41.John Larsson             SWE 52,4-2.58,8-10.37,5-20.35,0 237,500
42.István Szabó             HUN 52,2-2.49,8-10.07,0-22.47,0 237,850
43.Charles Edgington        GBR 55,0-2.54,6-10.41,2-20.53,0 239,970
44.August Almqvist          SWE 53,8-2.54,8-10.37,2-21.25,4 240,056
45.Julius Jahnzon           SWE 58,2-3.01,4- 9.50,0-20.50,6 240,196
46.Otto Björkebaum          SWE 57,2-2.55,8- 9.57,2-21.43,0 240,670
47.R Sundqvist              SWE 58,8-2.55,2-10.06,0-20.58,4 240,720
48.Nico Verkaik             NED 52,6-2.53,0-10.40,4-22.09,8 240,797
49.Julius von Salzen        GER 53,2-2.58,0-10.16,0-22.23,4 241,303
50.Oscar Julius             SWE 60,2-2.57,2- 9.52,4-20.57,0 241,356
Sietse van der Schaaf    NED 54,6-2.57,2-10.30,6-22.07,8 243,116
Albert van Wely          NED 52,8-2.55,0-10.21,0-23.52,0 244,833
Evert Jan ter Molen      NED 55,0-3.00,0-10.45,2-22.08,2 245,930
A Johansson              SWE 54,0-3.02,2-10.44,0-22.21,8 246,223
Johan Laitinen           FIN 54,2-2.51,4-11.01,8-23.09,8 247,003
Heimer Lundgren          SWE 59,8-2.58,5- 9.44,8-23.26,2 248,090
Alfred Lauenburg GER 56,6-2.55,4-10.40,8
Wilhelm Sensburg GER 54,6-2.53,2-9.53,8
Bohumil Potůček BOH 50,0-2.45,8-10.31,8
Jan C Greve NED 56,4-3.25,0-10.45,2-21.45,8 254,543
James C Aveling GBR 56,0-3.06,8-11.02,8-21.51,0 250,096
Gerbrand Deetman NED 55,6-3.04,0-11.13,0
André Ballintijn NED 65,0-3.04,0-11.23,8-22.46,2 258,023
Bastiaan ten Hagen NED 57,0-3.49,2-10.53,6
Marinus Bouman NED 63,4-12.17,4
Hermann Galler AUT 52,4-2.51,2-10.07,4
Frederick Lockwood GBR 51,8-2.53,2
Milutin Lillits HUN 50,2-2.51,8
Johann Pichler AUT 54,8-2.50,2-10.40,4
Fritz Ahrendt GER 54,2-11.41,4
Wilhelm Mauseth NOR 46,8-2.32,4-9.13,4
Worm Hirsch-Lund NOR 2.39,0-9.19,4
Edvard Engelsaas NOR 48,4-2.36,8-9.27,8
Georg Bergström SWE 51,8-2.40,8-9.39,8
Reinhold Thorssin SWE 54,2-2.42,0-9.47,2
J A Westerlund FIN 11.39,6-21.46,2
Albert Karlsson FIN 11.55,4-21.54,2
Jussi Wiinikainen FIN 3.13,6
Hilmar Lindboe NOR 49,4-2.41,6