Skøyter - Peder Østlund-dagboka



Tilbake til Skøyter

Tilbake til Ortygia

Hva nå, Norge?

Skøytesesongen gikk sin gang uten at vi hørte så mye fra Norge. Tyskerne, nederlenderne, bøhmerne og østerrikerne var aktive og gikk løp og gjorde til og med unna et europamesterskap, men i Norge var det lite aktivitet. Det kan ikke bare ha vært klima, det hadde også å gjøre med at H.D. Fabricius, krumtappen i skøytemiljøet på Hamar, hadde reist fra byen, og dermed raste hele skøytemiljøet sammen som et korthus. Dessuten hadde ikke Kristiania noen spesialklubb for skøyter. Noen gode løpere hadde gått for idrettsklubben Tjalve, men den var mest interessert i friidrett. Axel Paulsen var borte, Harald Hagen hørte vi ikke så mye fra mer, Hamar-miljøet var nedlagt. Skøytesporten var ikke det den en gang var. Mange var glad til. Gode kristianiaborgere rista på hodet av rekordhysteriet og profesjonismen og støtta opp om den reine nasjonale skisporten. Hva skulle til for å redde skøytesporten opp av grøfta? Kanskje en samlende figur?

Lørdag den 23. januar 1897 var det kretsmesterskap i Braunschweig der de beste gikk 5000-metere på 12 og 13 minutter og glatt plasserte seg inn blant de 30 beste på sesongstatistikken. I Darmstadt gikk frøknene Trümpert og Neumann sesongens eneste dameløp. Førstnevnte vant 500-meteren på 127,8, dvs. 2 minutter og 7,8 sekunder.

I Haarlem gikk Jan C. Greve 1500 m på 3.25,0, I Leerdam gikk Nico Verkaik 1250 m på 2.31,2. Det var muligens verdensrekord.

Søndag den 24. hadde idrettsforeningene Tjalve og Ørnulf klubbløp på Frognerkilen. Det var ikke noe stort oppbud av talent. Carl Dahlby vant begge distansene i det første med 56,0 og 2.55,0. Carl Olsen vant 1000 m i et andre på 1.57,8, mens Jacob Sørensen gikk en 5000 m på 10.32,0. Det ga han faktisk en 7.-plass på sesongstatistikken.

I et kretsmesterskap i Bonn vant Felix Kwast 1000 m for junior på 2.23,4, Carl Behne vant 1500 m for senior på 3.10,8 og en herr referendar Neugebauer vant et klubbløp på 1000 m på 2.34,0. Tyskerne hadde europamesteren for andre året på rad og aktiviteten var upåklagelig.

I Zwolle var det ganske gode forhold og Nico Verkaik vant 500 m på 52,6 foran Jan Titus Banning, 53,4, mens Banning vant 1500 m på 2.48,0 foran Verkaiks 2.53,0.

Dagen etter var det et nytt løp i Zwolle for yngre der J. Folkers fra Zwolle fikk de beste tidene med 60,6 og 3.13,0.

Tirsdag den 26. var det et proffløp i Amsterdam. Marten Kingma vant foran Evert ter Molen, men distansen og tidene er ikke kjent.

Fra 26. til 30. januar var det et lokalt skøytemesterskap på Silver Lake, Staten Island, N.Y.C. Mesterskapet gikk over 440 yards, 1 mile, 5 miles og 10 miles, men det var også mange ekstraløp. E. Reynolds fra Chicago vant sprintløpet med 37,4, som var ei veldig bra tid, de burde kanskje sjekke oppmålinga litt. Han vant også 1 engelsk mil på 2.56,2. Ed Thomas fra Newburg vant 5-milsløpet på 18.29,4 og 10-milsløpet på 39.10,4. I ekstraløp vant Gus Walton 100 yards på 11,0, Reynolds vant halvmilsløpet på 1.14,8. Bernard McPartland fra Verplanck’s Point vant 1 mile handikap på 2.45,8, han starta fra skratch. Ed Thomas vant et nytt milløp på 3.06,0 og et 2-milsløp på 6.14,0. S. M. Phillips fra New York vant 3 miles på 8.42,0. Også ei veldig bra tid, jeg lurer på om de hadde målt opp riktig. Og Charles McClave fra Portchester vant 25-milsløpet på 1.41.52,2. De var ikke redd for å gå langt der borte.

I likhet med den norske hadde den svenske skøytesporten dabba av i aktivitet, de åpna ikke sesongen før søndag den 31. med et løp i havna i Köping der Robert Hallström vant begge distansene på 70,0 og 3.45,0.

Samme dag var det et internasjonalt stevne i Praha-Bubny der hjemmefavoritten Bohumil Potůček vant alle distansene på 50,0, 2.50,2 og 10.40,0. Ungareren Milutin Lillits var også god med 50,2 og 2.51,8, og østerrikeren Johann Pichler tangerte vinnertida på 1500  i en andre 1500 m og var like i hælene av Potůček på 5000 m. Eugen Tóth fra Ungarn vant en 1000 m for junior, jaroslav Potůček, broren til Bohumil, vant 500 m hinder på 57,0 og Josef Weiss fra Østerrike vant lengdehopp med 4,77.

Samme dag var det et kretsløp i Altona ved Hamburg der James Braun vant 1000 m for begynnere med 1.54,0 og 500 og 5000 m for viderekomne med 54,0 og 10.23,4. Det er tydelig at det er mellom-Europa som var knutepunktet for skøytesporten for tida. Hvis det ikke er nord-Amerika.

Peder ØstlundMen i Norge? Ingen aktivitet denne helga. Imidlertid var det nå bra isforhold i Trøndelag og TSK inviterte til NM kommende helg. Amerikafareren deres var i god trim. Han hadde visst plukka opp ett og annet der borte, og det skulle bli artig å se hva noen av de andre løperne i landet hadde å stille opp mot han nå, hvis det var noen. Bildet er fra «På skøyter i 100 år, en historisk oversikt» av Tore Jacobsen, Trondheim, 1976.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn  
1.Julius Seyler       GER 47,8 Davos 16.1.1897
2.Marten Kingma       NED 49,6 Leeuwarden 16.1.1897
3.Bohumil Potůčcek    BOH 50,0 Praha-Bubny 31.1.1897
4.Milutin Lillits     HUN 50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
5.O Felgner           GER 50,8 Leipzig 10.1.1897
6.Gustav Estlander    FIN 51,4 Amsterdam 12.1.1897
Evert ter Molen       NED 51,4 Leeuwarden 16.1.1897
8.Franz Schilling     AUT 51,6 Davos 16.1.1897
Eugen Tóth            HUN 51,6 Praha-Bubny 31.1.1897
10.Fredrick Lockwood  GBR 51,8 Davos 16.1.1897
11.Thomas Selle       NOR 52,0 Frognerkilen 10.1.1897
12.Josef Petrák       BOH 52,2 Praha-Bubny 31.1.1897
13.Hermann Kleeberg   GER 52,4 Davos 16.1.1897
14.Nico Verkaik       NED 52,6 Zwolle 24.1.1897
15.Johan Johansen     NOR 52,8 Frognerkilen 10.1.1897
16.Jaroslav Potůček   BOH 53,0 Praha-Bubny 31.1.1897
17.Hermann Galler     AUT 53,4 Davos 16.1.1897
Jan T Banning         NED 53,4 Zwolle 24.1.1897
19.James Braun        GER 54,0 Altona 31.1.1897
20.Sverre Larsen      NOR 54,2 Frognerkilen 10.1.1897
21.Wilhelm Sensburg   GER 54,6 München 23.12.1896
G Gasch               GER 54,6 Leipzig 10.1.1897
23.Bastiaan ten Hagen NED 54,8 Zwolle 24.1.1897
Johann Pichler        AUT 54,8 Praha-Bubny 31.1.1897
25.Charles Edgington  GBR 55,0 Davos 16.1.1897
26.W Bouma            NED 55,4 Zwolle 24.1.1897
Josef Weiss           AUT 55,4 Praha-Bubny 31.1.1897
28.Gerbrand Deetman   NED 55,6 Amsterdam 12.1.1897
Fritz Ahrendt         GER 55,6 Altona 31.1.1897
30.Carl Dahlby        NOR 56,0 Frognerkilen 24.1.1897
1000 m menn  
1.Marten Kingma         NED 1.37,6 Meppel 15.1.1897
2.Evert ter Molen       NED 1.45,6 Meppel 15.1.1897
3.L Hilbrink            NED 1.50,6 Meppel 15.1.1897
4.Sietse van der Schaaf NED 1.51,4 Meppel 15.1.1897
5.Eugen Tóth            HUN 1.54,0 Praha-Bubny 31.1.1897
James Braun             GER 1.54,0 Altona 31.1.1897
7.Josef Petrák          BOH 1.55,0 Praha-Bubny 31.1.1897
8.Josef Petrák          BOH 1.56,2 Praha-Bubny 10.1.1897
9.B Soucek              BOH 1.57,2 Praha-Bubny 10.1.1897
10.Carl Olsen           NOR 1.57,8 Frognerkilen 24.1.1897
11.Ingvald Gjørges      NOR 1.58,0 Frognerkilen 24.1.1897
12.Rudolf Rudl          BOH 1.59,2 Praha-Bubny 31.1.1897
13.K Strataky           BOH 2.00,2 Praha-Bubny 10.1.1897
14.A Kozich             BOH 2.00,8 Praha-Bubny 10.1.1897
A Fischer               AUT 2.01,8 Praha-Bubny 31.1.1897
16.K Olic               BOH 2.03,0 Praha-Bubny 10.1.1897
17.Carl Behne           GER 2.05,0 Berlin 10.1.1897
18.B Soucek             BOH 2.06,8 Praha-Bubny 31.1.1897
19.Walter Glaser        GER 2.09,0 Berlin 10.1.1897
20.Theodor Christiani   GER 2.09,6 Berlin 10.1.1897
21.K Hollitsch          BOH 2,10,2 Praha-Bubny 31.1.1897
22.Plett                GER 2.11,4 Altona 31.1.1897
23.Otto Schröder        GER 2.12,8 Altona 31.1.1897
24.F Köbler             GER 2.13,4 Berlin 10.1.1897
25.H Gibiah             GER 2.15,0 Altona 31.1.1897
26.O Pohlig             GER 2.15,2 Berlin 10.1.1897
27.Ch Graf              GER 2.15,6 Berlin 10.1.1897
28.Wilhelm Gropp        GER 2.15,8 Berlin 10.1.1897
29.J Behrens            GER 2.20,6 Berlin 10.1.1897
30.F Hans               GER 2.21,4 Berlin 10.1.1897
Adolf Weigel            GER 2.21,4 Braunschweig 23.1.1897
1500 m menn  
1.Julius Seyler       GER 2.31,6 Davos 19.1.1897
2.Marten Kingma       NED 2.42,2 Leeuwarden 16.1.1897
3.Hermann Kleeberg    GER 2.43,8 Davos 17.1.1897
4.Gustav Estlander    FIN 2.45,8 Amsterdam 13.1.1897
5.Franz Schilling     AUT 2.47,2 Davos 17.1.1897
6.Jan Titus Banning   NED 2.48,0 Zwolle 24.1.1897
7.Johan Johansen      NOR 2.48,9 Frognerkilen 10.1.1897
8.Bohumil Potůček     BOH 2.50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
Johann Pichler        AUT 2.50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
10.Milutin Lillits    HUN 2.51,8 Praha-Bubny 31.1.1897
11.Nico Verkaik       NED 2.53,0 Zwolle 24.1.1897
12.Evert ter Molen    NED 2.52,2 Leeuwarden 16.1.1897
13.Wilhelm Sensburg   GER 2.53,2 Berlin 10.1.1897
Fredrick Lockwood     GBR 2.53,2 Davos 16.1.1897
15.Kobus Vrouwes      NED 2.54,0 Leeuwarden 16.1.1897
16.Thomas Selle       NOR 2.54,4 Frognerkilen 10.1.1897
Charles Edgington     GBR 2.54,6 Davos 16.1.1897
18.Alfred Lauenburg   GER 2.55,4 Berlin 10.1.1897
19.Jaroslav Potůček   BOH 2.56,6 Praha-Bubny 10.1.1897
20.Jacob Sørensen     NOR 2.58,4 Frognerkilen 10.1.1897
21.Francis Mitchell   GBR 3.03,8 Davos 16.1.1897
22.Jan C. Greve       NED 3.04,0 Amsterdam 13.1.1897
Sietse van der Schaaf NED 3.04,0 Leeuwarden 16.1.1897
24.Dillmann           GER 3.05,8 München 23.12.1896
25.Gerbrand Deetman   NED 3.06,2 Amsterdam 13.1.1897
26.James Braun        GER 3.09,6 Hamburg 6.1.1897
27.André Ballintijn   NED 3.09,8 Amsterdam 13.1.1897
28.Carl Behne         GER 3.10,8 Bonn 24.1.1897
29.J Folkers          NED 3.13,0 Zwolle 25.1.1897
30.Max Fabian         GER 3.14,2 Hamburg 6.1.1897
3000 m menn
1.Arthur Werner GER 7.15,4 Leipzig 10.1.1897
5000 m menn
1.Julius Seyler       GER  9.05,0 Davos 19.1.1897
2.Hermann Kleeberg    GER  9.45,8 Davos 16.1.1897
3.Franz Schilling     AUT  9.48,0 Davos 16.1.1897
4.Wilhelm Sensburg    GER  9.53,8 Davos 16.1.1897
5.Gustav Estlander    FIN 10.12,8 Amsterdam 12.1.1897
6.Bohumil Potůček     BOH 10.31,8 Berlin 10.1.1897
7.Jacob Sørensen      NOR 10.32,0 Frognerkilen 24.1.1897
8.Jan T Banning       NED 10.34,0 Amsterdam 12.1.1897
9.Nico Verkaik        NED 10.40,4 Amsterdam 12.1.1897
Johann Pichler        AUT 10.40,4 Praha-Bubny 31.1.1897
11.Alfred Lauenburg   GER 10.40,8 Berlin 10.1.1897
12.Charles Edgington  GBR 10.41,2 Davos 17.1.1897
13.Jan C Greve        NED 10.45,2 Amsterdam 12.1.1897
14.Bastiaan ten Hagen NED 11.23,8 Amsterdam 12.1.1897
15.Dillmann           GER 11.13,4 München 23.12.1896
16.H Brizzi           GER 11.17,2 München 23.12.1896
17.Gerbrand Deetman   NED 11.19,0 Amsterdam 12.1.1897
18.André Ballintijn   NED 11.23,8 Amsterdam 12.1.1897
19.Georg Frieboes     GER 11.35,4 Berlin 10.1.1897
20.Julius von Salzen  GER 11.39,0 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
21.Carl Behne         GER 11.44,2 Hamburg 6.1.1897
22.Max Fabian         GER 11.45,6 Berlin 10.1.1897
23.Theodor Christiani GER 12.13,6 Berlin 10.1.1897
24.Marinus Bouman     NED 12.17,4 Amsterdam 12.1.1897
25.Hermann Hollander  GER 12.36,2 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
26.Gustaf Blom        GER 12.38,4 Hamburg 6.1.1897
27.Wilhelm Drohn      GER 12.51,4 Braunschweig 23.1.1897
28.Wilhelm Gropp      GER 12.53,0 Braunschweig 23.1.1897
29.Walter Glaser      GER 13.05,0 Braunschweig 23.1.1897
30.Ch Graf            GER 14.05,0 Berlin 10.1.1897
10000 m menn
1.Julius Seyler     GER 19.22,8 Davos 17.1.1897
2.Gustav Estlander  FIN 20.15,2 Amsterdam 13.1.1897
3.Hermann Kleeberg  GER 20.21,8 Davos 17.1.1897
4.Charles Edgington GBR 20.53,0 Davos 17.1.1897
5.Franz Schilling   AUT 21.04,6 Davos 17.1.1897
6.Jan T Banning     NED 21.34,0 Amsterdam 13.1.1897
7.Jan C Greve       NED 21.45,8 Amsterdam 13.1.1897
8.Nico Verkaik      NED 22.09,8 Amsterdam 13.1.1897
9.André Ballintijn  NED 22.46,2 Amsterdam 13.1.1897
500 m kvinner
1.M Trümpert GER 127,8 Darmstadt 23.1.1897
2.L Neumann  GER 131,4 Darmstadt 23.1.1897

Gjeldende adelskalender

1.Jaap Eden                 NED 48,2-2.25,4- 8.37,6-17.56,0 202,227
2.Julius Seyler             GER 47,8-2.31,6- 9.05,0-18.35,0 208,583
3.Filip Petersen            NOR 49,8-2.33,0- 9.00,6-19.05,4 212,130
4.Peder Østlund             NOR 47,6-2.28,8- 8.57,0-20.26,6 212,230
5.Peter Sinnerud            NOR 48,6-2.39,0- 9.07,8-18.50,0 212,880
6.Karinius Larsen-Stai      NOR 49,8-2.37,6- 9.13,2-18.50,0 214,153
7.Oscar Fredriksen          NOR 47,8-2.36,2- 9.04,2-20.21,4 215,357
8.Ole Østlund               NOR 48,6-2.38,6- 9.13,4-19.42,6 215,937
9.Rudolf Ericsson           SWE 50,2-2.41,6- 9.15,8-19.42,6 218,777
10.Frithiof Ericsson        SWE 50,4-2.42,6- 9.29,8-19.13,4 219,250
11.Harald Hagen             NOR 51,4-2.42,0- 9.36,0-18.52,2 219,610
12.Halfdan Nielsen          NOR 52,4-2.38,8- 9.17,0-19.43,8 220,223
13.Marten Kingma            NED 48,6-2.44,0- 9.39,6-20.15,0 221,977
14.Mauritz Callin           SWE 50,8-2.43,4- 9.36,2-19.51,2 222,447
15.Gustav Estlander         FIN 51,0-2.41,0- 9.41,0-19.57,4 222,637
16.Iver Dahl                NOR 52,0-2.46,8- 9.33,6-19.41,2 224,020
17.Paul Behrens             SWE 52,4-2.48,0- 9.37,6-19.33,6 224,840
18.Emil Helin               FIN 51,4-2.41,8- 9.37,2-20.51,2 225,613
19.Arthur Backman           FIN 52,2-2.39,0- 9.30,2-21.23,2 226,380
20.Hermann Kleeberg         GER 52,4-2.43,8- 9.45,8-20.21,8 226,670
21.Wilhelm Gustafsson       FIN 52,7-2.42,2- 9.33,4-20.57,2 226,967
22.Sergej Puresev           RUS 55,8-2.42,0- 9.29,0-20.28,6 228,130
23.Nils Nilsen              NOR 52,2-2.50,2- 9.41,2-20.35,0 228,803
24.Sven P. Bodé             SWE 54,0-2.49,0- 9.28,6-20.42,0 229,293
25.Franz Schilling          AUT 51,6-2.47,2- 9.48,0-21.04,6 229,363
26.Johan Wink               FIN 55,0-2.51,0- 9.28,2-20.12,2 229,430
27.August Underborg         GER 52,4-2.44,8-10.05,8-20.36,0 229,713
28.Jaroslav Potůček         BOH 51,2-2.51,0-10.02,2-20.39,8 230,410
29.Cristian Eriksen         NOR 53,0-2.49,8-10.01,2-20.40,8 231,760
30.Fredrik Gölin            SWE 51,2-2.53,4-10.05,0-21.10,8 233,040
31.Gustaf Svensson          SWE 55,0-2.51,6- 9.53,6-20.40,0 233,560
32.Ernst Westling           SWE 52,4-2.48,8-10.04,8-21.29,8 233,637
33.Ole Skramstad            NOR 55,2-2.57,6- 9.51,0-20.20,0 234,500
34.Helmer Langborg          SWE 49,6-2.51,8-10.24,6-21.45,0 234,576
35.Paul Mündner             GER 51,0-2.53,4- 9.56,2-22.10,6 234,950
36.Gustaf Johansson         SWE 52,0-2.55,8-10.28,0-20.45,4 235,670
37.Gunnar Langborg          SWE 53,0-2.54,0-10.15,2-21.23,0 236,670
38.Jan T Banning            NED 53,4-2.48,0-10.34,0-21.34,0 237,400
39.John Larsson             SWE 52,4-2.58,8-10.37,5-20.35,0 237,500
40.István Szabó             HUN 52,2-2.49,8-10.07,0-22.47,0 237,850
41.Charles Edgington        GBR 55,0-2.54,6-10.41,2-20.53,0 239,970
42.August Almqvist          SWE 53,8-2.54,8-10.37,2-21.25,4 240,056
43.Julius Jahnzon           SWE 58,2-3.01,4- 9.50,0-20.50,6 240,196
44.Otto Björkebaum          SWE 57,2-2.55,8- 9.57,2-21.43,0 240,670
45.R Sundqvist              SWE 58,8-2.55,2-10.06,0-20.58,4 240,720
46.Nico Verkaik             NED 52,6-2.53,0-10.40,4-22.09,8 240,797
47.Julius von Salzen        GER 53,2-2.58,0-10.16,0-22.23,4 241,303
48.Oscar Julius             SWE 60,2-2.57,2- 9.52,4-20.57,0 241,356
49.Sietse van der Schaaf    NED 54,6-2.57,2-10.30,6-22.07,8 243,116
50.Albert van Wely          NED 52,8-2.55,0-10.21,0-23.52,0 244,833
Evert Jan ter Molen      NED 55,0-3.00,0-10.45,2-22.08,2 245,930
A Johansson              SWE 54,0-3.02,2-10.44,0-22.21,8 246,223
Johan Laitinen           FIN 54,2-2.51,4-11.01,8-23.09,8 247,003
Heimer Lundgren          SWE 59,8-2.58,5- 9.44,8-23.26,2 248,090
Alfred Lauenburg GER 56,6-2.55,4-10.40,8
Wilhelm Sensburg GER 54,6-2.53,2-9.53,8
Bohumil Potůček BOH 50,0-2.45,8-10.31,8
Jan C Greve NED 56,4-3.25,0-10.45,2-21.45,8 254,543
James C Aveling GBR 56,0-3.06,8-11.02,8-21.51,0 250,096
Gerbrand Deetman NED 55,6-3.04,0-11.13,0
André Ballintijn NED 65,0-3.04,0-11.23,8-22.46,2 258,023
Bastiaan ten Hagen NED 57,0-3.49,2-10.53,6
Marinus Bouman NED 63,4-12.17,4
Hermann Galler AUT 52,4-2.51,2-10.07,4
Frederick Lockwood GBR 51,8-2.53,2
Milutin Lillits HUN 50,2-2.51,8
Johann Pichler AUT 54,8-2.50,2-10.40,4
Fritz Ahrendt GER 54,2-11.41,4