Skøyter - Peder Østlund-dagboka



Tilbake til Skøyter

Tilbake til Ortygia

Krjukov

Mandag den 1. mars fortsatte det finske mesterskapet i Helsinkis nordre havn. 8 av de 9 deltakerne stilte til start, bare Arthur Helenius fra Viipuri hadde reist hjem. Det var vakkert vintervær og gode isforhold, men litt vind. Til tross for at konkurransene igjen starta kl. 14, var det stor tilstrømning av publikum. Det var ikke hver dag man fikk se et finsk mesterskap på skøyter.

Første løp var 500 m, som løperne skulle gå én og én på den smale banen. Etterpå kunne de gå en gang til hvis de ville, og beste tid skulle telle.

Først ut var Knut Henricsson som fikk 53,4.

Så kom den St. Petersburg-baserte sveitseren Eduard Vollenveider på 51,4

Tredje løper ute var veteranen Theodor Baltscheffsky, som gikk på 55,0.

Så kom Gustav Estlander, som gikk et prima løp, det beste til nå, og tidtakerne kom til enighet om å tallfeste det til 49,8, ny banerekord og finsk rekord, mer enn sekundet foran hans egen gamle. Dermed klatra han en plass til på adelskalenderen, nå opp til 14-plass og forbi Marten Kingma.

Femtemann var Johan Wink. Wink hadde ikke vært helt i form i dette mesterskapet og klarte ikke bedre enn 53,8. Men det var pers, og han klatra til 27.-plass på adelskalenderen, 3 plasser opp.

Emil Helin gikk bedre: 52,4.

Russeren Krjukov var nest siste løper på startlista. Som venta kom han ikke helt til sin rett på denne distansen og fikk 54,0.

Siste løper ut var Bruno Florström, som falt og ga opp løpet.

Florström gikk ikke om igjen, slik han altså kunne gjort, og han avsto fra 10000-meteren også, så han hadde kanskje ikke hatt så godt av fallet.

Det var 4 løpere som ville gå om igjen, og den første var Vollenweider, som gikk meget bra og kom til mål på 50,6.

Baltscheffsky var neste som prøvde seg, men han klarte ikke bedre enn 56,4.

Estlander ville prøve å forbedre den nye rekorden sin, men klarte bare 50,2.

Helin var den siste som gikk om igjen, og han forbedra seg atskillig, helt ned til 51,2.

Tre av de fire som gikk om igjen var de tre beste, så det likner den praksisen som hadde vært brukt i internasjonale mesterskap der de 4 beste gikk til finale. Men Baltscheffsky bryter jo dette mønsteret.

500 m
1.Gustav Estlander      HSK   49,8 og 50,2
2.Eduard Folenvajder    StPEV 51,4 og 50,6
3.Emil Helin            HSK   52,4 og 51,2
4.Knut Henricsson       HSK   53,4
5.Johan Wink            HSK   53,8
6.Nikolaj Krjukov       StPEV 54,0
7.Theodor Baltscheffski HSK   55,0 og 56,4
Bruno Florström         HSK   fall, brutt

Distansevinneren fikk en sølvpokal for rekorden og toeren fikk en sølvsjetong fordi han gikk så fint. Eller var det en medalje?

Nå hadde Estlander to distanseseire og hadde oppfylt kriteriet for mesterskap. I dette mesterskapet brukte man samme regelverk for mesterkåringa som i EM. Men det var ennå en distanse igjen, og muligheten for at Krjukov skulle vinne den var overhengende. Med to distanseseire hver måtte man finne en måte å skille dem på, og da tilsa disse reglene at man skulle legge tidene sammen. La oss se. Estlander hadde brukt 2 + 9 = 11 minutter og 49,8 + 40,4 + 37,6 sekunder = 2 minutter 7,8 sekunder, til sammen 13 minutter og 7,8 sekunder. Krjukov hadde brukt 2 + 9 = 11 minutter og 54 + 49 + 31 sekunder = 2 minutter og 14 sekunder, til sammen 13 minutter og 14 sekunder. Tidspoeng var det ingen som hadde hørt om. Dette betydde at hvis Krjukov slo Estlander med 6,4 sekunder eller mer, var han mester.

Estlander var kanskje fullt informert om denne differansen, eller kanskje ikke. Tross alt var det sport han dreiv med, hva hadde matematikk med dette å gjøre? Det kan godt tenkes at disse utregningene var noe de satte seg ned med først når hele stevnet var ferdig og de fikk ro til slike øvelser.

Estlander og Krjukov var første par. De starta på hver si side av banen med 20 sekunders intervall som på gårsdagens distanser, med hjemmefavoritten først. Men forspranget minka fort. Etter 12 runder var han tatt igjen, så noen stor interesse av å holde på dette 6 sekunders forspranget sitt virker det ikke som han har hatt. Russeren la seg først bak Estlander, men etter 3 runder gikk han forbi og økte forspranget jamt og trutt. Faktisk gikk det så jamt at det knapt nok var et sekunds forskjell på rundetidene. Da løpet var slutt, var han på motsatt side av banen igjen og fikk tida 19.36,2, som var banerekord. Estlander fikk 20.24,4.

I andre og siste par gikk Helin og Wink. Helin starta bra og tok sikte på den nysatte finske rekorden til Wink på 19.50,4. Men etter 7 runder falt han og gikk ut av løpet. Wink fullførte på 20.46,0.

10000 m
1.Nikolaj Krjukov  StPEV 19.36,2
2.Gustav Estlander HSK   20.24,4
3.Johan Wink       HSK   20.46,0

Krjukov fikk også en sølvpokal siden han hadde slått den finske rekorden. Premiene blei delt ut av brannmester Gösta Wasenius, som også var stevneleder. Mesteren skulle også ha en gullmedalje, men den måtte ettersendes fordi den ikke var ferdig ennå.

Og slik gikk det altså til at Nikolaj Krjukov fra St. Petersburg stakk av med de gjeveste premiene fra det første finske mesterskapet i 1897. Ei av tirsdagsavisene karakteriserer det som en litt overdreven gest å tildele det finske mesterskapet til gjesten fra St. Petersburg, men kritikken er ikke flengende. Og publikum hylla han hjertelig. Hurraropa runga og noen dusin sterke armer bar han på gullstol et par ganger rundt banen.

Krjukov gikk inn på 22.-plass på adelskalenderen og skøyv ut Otto Björkebaum fra de 50 beste. Men det ante han ingenting om.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Alfred Næss         NOR 46,8 Montreal 5.2.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 47,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Julius Seyler       GER 47,8 Davos 16.1.1897
5.Jack McCulloch      CAN 48,2 Montreal 5.2.1897
6.Emanuel Johansen    NOR 49,0 Frognerkilen 27.2.1897
7.C E Greene          CAN 49,2 Montreal 5.2.1897
Edvard Engelsaas      NOR 49,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
9.Hilmar Lindboe      NOR 49,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
10.Marten Kingma      NED 49,6 Leeuwarden 16.1.1897
11.Gustav Estlander   FIN 49,8 nordre havn Helsinki 1.3.1897
12.Bohumil Potůčcek   BOH 50,0 Praha-Bubny 31.1.1897
Oscar Fredriksen      NOR 50,0 Frognerkilen 21.2.1897
14.Milutin Lillits    HUN 50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
John Davidson         CAN 50,2 Montreal 5.2.1897
16.Martinus Lørdahl   NOR 50,6 Montreal 5.2.1897
Eduard Folenvejder    RUS 50,6 nordre havn Helsinki 1.3.1897
18.O Felgner          GER 50,8 Leipzig 10.1.1897
Tom Moore             CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
Walter H Merritt      CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
21.Ernst Westling     SWE 51,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
Emil Helin            FIN 51,2 nordre havn Helsinki 1.3.1897
Evert ter Molen       NED 51,4 Leeuwarden 16.1.1897
24.Franz Schilling    AUT 51,6 Davos 16.1.1897
Eugen Tóth            HUN 51,6 Praha-Bubny 31.1.1897
26.Fredrick Lockwood  GBR 51,8 Davos 16.1.1897
Georg Bergström       SWE 51,8 Göteborgs IP 7.2.1897
28.Thomas Selle       NOR 52,0 Frognerkilen 10.1.1897
Henning Öfverström    SWE 52,0 Göteborgs IP 7.2.1897
John Johansen         NOR 52,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
1000 m menn  
1.Marten Kingma         NED 1.37,6 Meppel 15.1.1897
2.Evert ter Molen       NED 1.45,6 Meppel 15.1.1897
3.Emanuel Johansen      NOR 1.46,4 Frognerkilen 27.2.1897
4.L Hilbrink            NED 1.50,6 Meppel 15.1.1897
5.Sietse van der Schaaf NED 1.51,4 Meppel 15.1.1897
6.Johan Johansen        NOR 1.53,2 Frognerkilen 14.2.1897
7.Jens Andersen         NOR 1.53,4 Frognerkilen 14.2.1897
8.Eugen Tóth            HUN 1.54,0 Praha-Bubny 31.1.1897
James Braun             GER 1.54,0 Altona 31.1.1897
10.Josef Petrák         BOH 1.55,0 Praha-Bubny 31.1.1897
11.Christian Andersen   NOR 1.57,0 Frognerkilen 14.2.1897
12.B Soucek             BOH 1.57,2 Praha-Bubny 10.1.1897
13.Carl Olsen           NOR 1.57,8 Frognerkilen 24.1.1897
14.Ingvald Gjørges      NOR 1.58,0 Frognerkilen 24.1.1897
15.Cäsar Scröder        GER 1.58.6 Hamburg 7.2.1897
16.Rudolf Rudl          BOH 1.59,2 Praha-Bubny 31.1.1897
17.K Strataky           BOH 2.00,2 Praha-Bubny 10.1.1897
18.A Kozich             BOH 2.00,8 Praha-Bubny 10.1.1897
A Fischer               AUT 2.01,8 Praha-Bubny 31.1.1897
20.K Olic               BOH 2.03,0 Praha-Bubny 10.1.1897
21.Carl Behne           GER 2.05,0 Berlin 10.1.1897
22.Ole Abrahamsen       NOR 2.05,2 Frognerkilen 27.2.1897
23.Koloman Shimáhazi    HUN 2.05,6 Budapest 7.2.1897
24.B Soucek             BOH 2.06,8 Praha-Bubny 31.1.1897
Gustav Blum             GER 2.06,8 Hamburg 7.2.1897
26.Ole Olsen            NOR 2.08,2 Frognerkilen 27.2.1897
27.Agoston Kovácsy      HUN 2.08,8 Budapest 7.2.1897
28.Walter Glaser        GER 2.09,0 Berlin 10.1.1897
29.Theodor Christiani   GER 2.09,6 Berlin 10.1.1897
30.Martin Hölle         HUN 2.09,8 Budapest 7.2.1897
1500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 2.26,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Julius Seyler       GER 2.31,6 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 2.32,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Edvard Engelsaas    NOR 2.37,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
5.Worm Hirsch-Lund    NOR 2.39,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
Oscar Fredriksen      NOR 2.39,0 Frognerkilen 21.2.1897
7.Gustav Estlander    FIN 2.40,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
8.Jack McCulloch      CAN 2.40,8 Montreal 6.2.1897
Georg Bergström       SWE 2.40,8 Göteborgs IP 7.2.1897
10.Alfred Næss        NOR 2.41,2 Montreal 6.2.1897
11.Hilmar Lindboe     NOR 2.41,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
12.Reinhold Thorssin  SWE 2.42,0 Göteborgs IP 7.2.1897
13.Marten Kingma      NED 2.42,2 Leeuwarden 16.1.1897
Ernst Westling        SWE 2.42,2 Göteborgs IP 7.2.1897
15.Hermann Kleeberg   GER 2.43,8 Davos 17.1.1897
16.Gustav Amundsen    NOR 2.44,0 Frognerkilen 21.2.1897
17.Carl Dahlby        NOR 2.44,6 Frognerkilen 21.2.1897
18.Vigleik Digre      NOR 2.46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
19.Franz Schilling    AUT 2.47,2 Davos 17.1.1897
Emil Helin            FIN 2.47,2 nordre havn Helsinki 28.2.1897
21.John Davidson      CAN 2.47,4 Montreal 6.2.1897
Iver Dahl             NOR 2.47,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
Knut Henricsson       FIN 2.47,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
24.Olaf Einersen      NOR 2.47,8 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
25.Jan Titus Banning  NED 2.48,0 Zwolle 24.1.1897
26.Tom Moore          CAN 2.48,2 Montreal 6.2.1897 Montreal 6.2.1897
27.Chas E Greene      CAN 2.48,6 Montreal 6.2.1897
28.Johan Johansen     NOR 2.48,9 Frognerkilen 10.1.1897
29.Nikolaj Krjukov    RUS 2.49,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
30.John Johansen      NOR 2.49,4 Trondhjem 6.2.1897
Jacob Sørensen        NOR 2.49,4 Frognerkilen 14.2.1897
3000 m menn
1.Arthur Werner GER 7.15,4 Leipzig 10.1.1897
5000 m menn
1.Peder Østlund       NOR  9.03,4 Trondhjem 6.2.1897
2.Julius Seyler       GER  9.05,0 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR  9.14,4 Trondhjem 6.2.1897
4.Worm Hirsch-Lund    NOR  9.19,4 Trondhjem 6.2.1897
5.Jack McCulloch      CAN  9.25,4 Montreal 10.2.1897
6.Edvard Engelsaas    NOR  9.27,8 Trondhjem 6.2.1897
7.Nikolaj Krjukov     RUS  9.31,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
8.Iver Dahl           NOR  9.34,4 Trondhjem 6.2.1897
9.Gustav Estlander    FIN  9.37,6 nordre havn Helsinki 28.2.1897
10.Martinus Lørdahl   NOR  9.39,2 Montreal 10.2.1897
11.Georg Bergström    SWE  9.39,8 Göteborgs IP 7.2.1897
12.Ernst Westling     SWE  9.40,2 Göteborgs IP 7.2.1897
13.Hermann Kleeberg   GER  9.45,8 Davos 16.1.1897
14.Reinhold Thorssin  SWE  9.47,2 Göteborgs IP 7.2.1897
15.Franz Schilling    AUT  9.48,0 Davos 16.1.1897
16.Emil Helin         FIN  9.50,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
17.Wilhelm Sensburg   GER  9.53,8 Davos 16.1.1897
18.Knut Henricsson    FIN  9.55,8 nordre havn Helsinki 28.2.1897
19.Jacob Sørensen     NOR  9.59,1 Frognerkilen 14.2.1897
20.John Davidson      CAN 10.00,6 Montreal 10.2.1897
21.Rudolf Røhne       NOR 10.06,0 Frognerkilen 28.2.1897
22.Sigurd M. Røhne    NOR 10.06,8 Frognerkilen 28.2.1897
23.Arthur Helenius    FIN 10.12,5 Viborg 21.2.1897
24.Aimar Olsen        NOR 10.13,4 Frognerkilen 14.2.1897
25.Carl Dahlby        NOR 10.14,4 Frognerkilen 14.2.1897 
26.Gustaf Sörman      SWE 10.20,2 Nybroviken Stockholm 14.2.1897
27.Johan Wink         FIN 10.21,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
28.Arthur Helenius    FIN 10.27,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
Theodor Baltscheffski FIN 10.27,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
Svein O. Olsen        NOR 10.27,0 Frognerkilen 28.2.1897
10000 m menn
1.Julius Seyler      GER 19.22,8 Davos 17.1.1897
2.Nikolaj Krjukov    RUS 19.36,2 nordre havn Helsinki 1.3.1897
3.Johan Wink         FIN 19.50,4 søndre havn Helsinki 7.2.1897
4.Georg Bergström    SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
Ernst Westling       SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
6.Jack McCulloch     CAN 20.02,4 Montreal 6.2.1897
7.Emil Helin         FIN 20.06,6 søndre havn Helsinki 7.2.1897
8.Gustaf Sörman      SWE 20.12,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
9.David Jahrl        SWE 20.12,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
10.Gustav Estlander  FIN 20.15,2 Amsterdam 13.1.1897
11.Reinhold Thorssin SWE 20.16,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
12.Nils Nilsen       NOR 20.17,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
13.Hermann Kleeberg  GER 20.21,8 Davos 17.1.1897
14.John Davidson     CAN 20.43,4 Montreal 6.2.1897
15.Charles Edgington GBR 20.53,0 Davos 17.1.1897
16.Oscar Julius      SWE 21.03,6 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
17.Franz Schilling   AUT 21.04,6 Davos 17.1.1897
18.Charles E Greene  CAN 21.23,4 Montreal 6.2.1897
19.Jan T Banning     NED 21.34,0 Amsterdam 13.1.1897
20.Patrik Löfgren    SWE 21.45,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
21.Jan C Greve       NED 21.45,8 Amsterdam 13.1.1897
22.Nico Verkaik      NED 22.09,8 Amsterdam 13.1.1897
23.André Ballintijn  NED 22.46,2 Amsterdam 13.1.1897
500 m kvinner
1.M Trümpert GER 127,8 Darmstadt 23.1.1897
2.L Neumann  GER 131,4 Darmstadt 23.1.1897

Gjeldende adelskalender

1.Jaap Eden                 NED 48,2-2.25,4- 8.37,6-17.56,0 202,227
2.Julius Seyler             GER 47,8-2.31,6- 9.05,0-18.35,0 208,583
3.Peder Østlund             NOR 46,6-2.26,4- 8.57,0-20.26,6 210,430
4.Filip Petersen            NOR 49,8-2.33,0- 9.00,6-19.05,4 212,130
5.Peter Sinnerud            NOR 48,6-2.39,0- 9.07,8-18.50,0 212,880
6.Karinius Larsen-Stai      NOR 49,8-2.37,6- 9.13,2-18.50,0 214,153
7.Oscar Fredriksen          NOR 47,8-2.36,2- 9.04,2-20.21,4 215,357
8.Ole Østlund               NOR 48,6-2.38,6- 9.13,4-19.42,6 215,937
9.Jack McCulloch            CAN 48,2-2.40,8- 9.25,4-20.02,4 218,460
10.Rudolf Ericsson          SWE 50,2-2.41,6- 9.15,8-19.42,6 218,777
11.Frithiof Ericsson        SWE 50,4-2.42,6- 9.29,8-19.13,4 219,250
12.Harald Hagen             NOR 51,4-2.42,0- 9.36,0-18.52,2 219,610
13.Halfdan Nielsen          NOR 52,4-2.38,8- 9.17,0-19.43,8 220,223
14.Gustav Estlander         FIN 49,8-2.40,4- 9.37,6-19.57,4 220,897
15.Marten Kingma            NED 48,6-2.44,0- 9.39,6-20.15,0 221,977
16.Mauritz Callin           SWE 50,8-2.43,4- 9.36,2-19.51,2 222,447
17.Ernst Westling           SWE 51,2-2.42,2- 9.40,2-19.54,0 222,987
18.Georg Bergström          SWE 51,8-2.40,8- 9.39,8-19.54,0 223,080
19.Emil Helin               FIN 51,2-2.41,8- 9.37,2-20.06,6 223,183
20.Iver Dahl                NOR 52,0-2.46,8- 9.33,6-19.41,2 224,020
21.Paul Behrens             SWE 52,4-2.48,0- 9.37,6-19.33,6 224,840
22.Nikolaj Krjukov          RUS 54,0-2.49,0- 9.31,0-19.36,2 226,243
23.Arthur Backman           FIN 52,2-2.39,0- 9.30,2-21.23,2 226,380
24.Hermann Kleeberg         GER 52,4-2.43,8- 9.45,8-20.21,8 226,670
25.Reinhold Thorssin        SWE 53,4-2.42,0- 9.47,2-20.16,4 226,940
26.Wilhelm Gustafsson       FIN 52,7-2.42,2- 9.33,4-20.57,2 226,967
27.Johan Wink               FIN 53,8-2.51,0- 9.28,2-19.50,4 227,140
28.Nils Nilsen              NOR 52,2-2.50,2- 9.41,2-20.17,2 227,913
29.Sergej Puresev           RUS 55,8-2.42,0- 9.29,0-20.28,6 228,130
30.John Davidson            CAN 50,2-2.47,4-10.00,6-20.43,4 228,230
31.Sven P. Bodé             SWE 54,0-2.49,0- 9.28,6-20.42,0 229,293
32.Franz Schilling          AUT 51,6-2.47,2- 9.48,0-21.04,6 229,363
33.August Underborg         GER 52,4-2.44,8-10.05,8-20.36,0 229,713
34.Jaroslav Potůček         BOH 51,2-2.51,0-10.02,2-20.39,8 230,410
35.Cristian Eriksen         NOR 53,0-2.49,8-10.01,2-20.40,8 231,760
36.Fredrik Gölin            SWE 51,2-2.53,4-10.05,0-21.10,8 233,040
37.Gustaf Svensson          SWE 55,0-2.51,6- 9.53,6-20.40,0 233,560
38.Ole Skramstad            NOR 55,2-2.57,6- 9.51,0-20.20,0 234,500
39.Helmer Langborg          SWE 49,6-2.51,8-10.24,6-21.45,0 234,576
40.Paul Mündner             GER 51,0-2.53,4- 9.56,2-22.10,6 234,950
41.Gustaf Johansson         SWE 52,0-2.55,8-10.28,0-20.45,4 235,670
42.Gustaf Sörman            SWE 53,8-2.58,4-10.20,2-20.12,0 235,887
43.Gunnar Langborg          SWE 53,0-2.54,0-10.15,2-21.23,0 236,670
44.Jan T Banning            NED 53,4-2.48,0-10.34,0-21.34,0 237,400
45.John Larsson             SWE 52,4-2.58,8-10.37,5-20.35,0 237,500
46.István Szabó             HUN 52,2-2.49,8-10.07,0-22.47,0 237,850
47.David Jahrl              SWE 54,8-2.55,8-10.50,0-20.12,2 239,010
48.Charles Edgington        GBR 55,0-2.54,6-10.41,2-20.53,0 239,970
49.August Almqvist          SWE 53,8-2.54,8-10.37,2-21.25,4 240,056
50.Julius Jahnzon           SWE 58,2-3.01,4- 9.50,0-20.50,6 240,196
50.Otto Björkebaum          SWE 57,2-2.55,8- 9.57,2-21.43,0 240,670
R Sundqvist              SWE 58,8-2.55,2-10.06,0-20.58,4 240,720
Nico Verkaik             NED 52,6-2.53,0-10.40,4-22.09,8 240,797
Julius von Salzen        GER 53,2-2.58,0-10.16,0-22.23,4 241,303
Oscar Julius             SWE 60,2-2.57,2- 9.52,4-20.57,0 241,356
Sietse van der Schaaf    NED 54,6-2.57,2-10.30,6-22.07,8 243,116
Albert van Wely          NED 52,8-2.55,0-10.21,0-23.52,0 244,833
Evert Jan ter Molen      NED 55,0-3.00,0-10.45,2-22.08,2 245,930
A Johansson              SWE 54,0-3.02,2-10.44,0-22.21,8 246,223
Johan Laitinen           FIN 54,2-2.51,4-11.01,8-23.09,8 247,003
Heimer Lundgren          SWE 59,8-2.58,5- 9.44,8-23.26,2 248,090
Alfred Lauenburg GER 56,6-2.55,4-10.40,8
Wilhelm Sensburg GER 54,6-2.53,2-9.53,8
Bohumil Potůček BOH 50,0-2.45,8-10.31,8
Jan C Greve NED 56,4-3.25,0-10.45,2-21.45,8 254,543
James C Aveling GBR 56,0-3.06,8-11.02,8-21.51,0 250,096
Gerbrand Deetman NED 55,6-3.04,0-11.13,0
André Ballintijn NED 65,0-3.04,0-11.23,8-22.46,2 258,023
Bastiaan ten Hagen NED 57,0-3.49,2-10.53,6
Marinus Bouman NED 63,4-12.17,4
Hermann Galler AUT 52,4-2.51,2-10.07,4
Frederick Lockwood GBR 51,8-2.53,2
Milutin Lillits HUN 50,2-2.51,8
Johann Pichler AUT 54,8-2.50,2-10.40,4
Fritz Ahrendt GER 54,2-11.41,4
Wilhelm Mauseth NOR 46,8-2.32,4-9.13,4
Worm Hirsch-Lund NOR 2.39,0-9.19,4
Edvard Engelsaas NOR 48,4-2.36,8-9.27,8
J A Westerlund FIN 11.39,6-21.46,2
Albert Karlsson FIN 11.55,4-21.54,2
Jussi Wiinikainen FIN 3.13,6
Hilmar Lindboe NOR 49,4-2.41,6
Voldemar Volin RUS 2.53,0-10.38,2
Arthur Helenius FIN 2.54,0-10.12,5
Rudolf Røhne NOR 52,8-2.53,0
Knut Henricsson FIN 53,4-2.46,0-9.55,8
Theodor Baltscheffski FIN 51,2-2.54,2-10.20,0
Eduard Vollenvajder RUS 50,6-2.58,2
Einar Waaler NOR 54,4