Skøyter - Peder Østlund-dagboka



Tilbake til Skøyter

Tilbake til Ortygia

Til Davos!

Med laurbæra og pokalene fra EM i kofferten tok Julius Seyler strake veien til skøyteparadiset som han og noen andre tyskere og noen engelskmenn hadde oppdaga i Alpene: Davos. Dette var det andre besøket hans, og han så fram til å gjenoppleve den deilige friske lufta, det maleriske landskapet, det gemyttlige internasjonale miljøet og ikke minst, den hvitskimrende isen som hadde en egen glid. Det var noe mystisk, udefinerbart, men han visste bare at her kunne han gå fort! Det var her han hadde gått på 18.35, den nest beste 10000 m-tida i verden.

Lørdag den 16. januar var det klart for stevne i regi av den internasjonale skøyteklubben, og det var 500, 1500 og 5000 m som sto på programmet. På den første distansen var det ypperlige forhold, og han forbedra den tyske rekorden sin igjen til 47,8. Nr. 2 på distansen var en østerriker, Franz Schilling, med 51,6, så kom en engelskmann, Fredrick Steven Lockwood, med 51,8.

Etter lunsjpausen var det 5000 m. Nå sto sola mer på, og det var ikke fullt så glatt lenger. Men 9.18,0 var ny tysk rekord igjen, den gamle var fra samme sted i fjor på 9.26,6. De neste var berlineren Kleeberg på 9.45,8, Schilling på 9.48,0 og klubbkameraten Sensburg på 9.53,8. 4 mann under 10 minutter, det var jammen ikke hverdagskost.

Til slutt vant engelskmannen Lockwood en 1500 m på 2.53,2. Seyler sparte sin 1500 m til i morgen.

Forbedringene til Seyler var viktige, for de førte til at han passerte både Østlund og Petersen på adelskalenderen og rykka opp til andreplass. Men det visste han nok ikke noe om.

I Leeuwarden var det samme dag et løp for gutter, men som en spesiell attaksjon var det også et løp for proffer der de beste proffløperne var med. Det var nok ikke så gode forhold som i Meppel dagen før, hvis det altså var korrekt oppmålt bane i Meppel, for Kingma vant 500 og 1500 m på 49,6 og 2.42,2. Uansett la han seg på andreplass på sesongstatistikken på begge distansene, bak europamesteren Seyler.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn  
1.Julius Seyler          GER 47,8 Davos 16.1.1897
2.Marten Kingma          NED 49,6 Leeuwarden 16.1.1897
3.O Felgner              GER 50,8 Leipzig 10.1.1897
4.Gustav Estlander       FIN 51,4 Amsterdam 12.1.1897
Evert ter Molen          NED 51,4 Leeuwarden 16.1.1897
6.Franz Schilling        AUT 51,6 Davos 16.1.1897
7.Fredrick Lockwood      GBR 51,8 Davos 16.1.1897
8.Thomas Selle           NOR 52,0 Frognerkilen 10.1.1897
9.Hermann Kleeberg       GER 52,4 Davos 16.1.1897
10.Johan Johansen        NOR 52,8 Frognerkilen 10.1.1897
11.Hermann Galler        AUT 53,4 Davos 16.1.1897
12.Sverre Larsen         NOR 54,2 Frognerkilen 10.1.1897
13.Wilhelm Sensburg      GER 54,6 München 23.12.1896
G Gasch                  GER 54,6 Leipzig 10.1.1897
15.Nico Verkaik          NED 55,0 Amsterdam 12.1.1897
Charles Edgington        GBR 55,0 Davos 16.1.1897
17.Jan T Banning         NED 55,2 Amsterdam 12.1.1897
18.Gerbrand Deetman      NED 55,6 Amsterdam 12.1.1897
19.Dillmann              GER 56,4 München 23.12.1896
Jan C Greve              NED 56,4 Amsterdam 12.1.1897
21.Sietse van der Schaaf NED 56,6 Leeuwarden 16.1.1897
22.Rinze Wester          NED 56,8 Leeuwarden 16.1.1897
23.Bastiaan ten Hagen    NED 57,0 Amsterdam 12.1.1897
24.A Meinisz             NED 57,4 Leeuwarden 16.1.1897
25.U Romkema             NED 57,6 Leeuwarden 16.1.1897
26.Jelle Schilstra       NED 59,2 Leeuwarden 16.1.1897
27.H Brizzi              GER 59,8 München 23.12.1896
28.I Quadecker           NED 60,0 Leeuwarden 16.1.1897
29.Heinrich Burger       GER 60,4 München 23.12.1896
30.Marinus Bouman        NED 63,4 Amsterdam 12.1.1897
1000 m menn  
1.Marten Kingma         NED 1.37,6 Meppel 15.1.1897
2.Evert ter Molen       NED 1.45,6 Meppel 15.1.1897
3.L Hilbrink            NED 1.50,6 Meppel 15.1.1897
4.Sietse van der Schaaf NED 1.51,4 Meppel 15.1.1897
5.Josef Petrák          BOH 1.56,2 Praha-Bubny 10.1.1897
6.B Soucek              BOH 1.57,2 Praha-Bubny 10.1.1897
7.K Strataky            BOH 2.00,2 Praha-Bubny 10.1.1897
8.A Kozich              BOH 2.00,8 Praha-Bubny 10.1.1897
9.K Olic                BOH 2.03,0 Praha-Bubny 10.1.1897
10.James Braun          GER 2.03,2 Berlin 10.1.1897
11.Carl Behne           GER 2.05,0 Berlin 10.1.1897
12.Walter Glaser        GER 2.09,0 Berlin 10.1.1897
13.Theodor Christiani   GER 2.09,6 Berlin 10.1.1897
14.F Köbler             GER 2.13,4 Berlin 10.1.1897
15.O Pohlig             GER 2.15,2 Berlin 10.1.1897
16.Ch Graf              GER 2.15,6 Berlin 10.1.1897
17.Wilhelm Gropp        GER 2.15,8 Berlin 10.1.1897
18.J Behrens            GER 2.20,6 Berlin 10.1.1897
19.F Hans               GER 2.21,4 Berlin 10.1.1897
20.Johan Röbel          GER 2.31,2 München 23.12.1896
21.Otto Kurz            GER 2.48,6 München 23.12.1896
22.Karl Kaltenbach      GER 3.02,0 München 23.12.1896
23.Erich Soxhlet        GER 3.37,4 München 23.12.1896
1500 m menn  
1.Julius Seyler        GER 2.39,8 Amsterdam 13.1.1897
2.Marten Kingma        NED 2.42,2 Leeuwarden 16.1.1897
3.Gustav Estlander     FIN 2.45,8 Amsterdam 13.1.1897
4.Johan Johansen       NOR 2.48,9 Frognerkilen 10.1.1897
5.Evert ter Molen      NED 2.52,2 Leeuwarden 16.1.1897
6.Wilhelm Sensburg     GER 2.53,2 Berlin 10.1.1897
Fredrick Lockwood      GBR 2.53,2 Davos 16.1.1897
8.Jan Titus Banning    NED 2.53,4 Amsterdam 13.1.1897
9.Kobus Vrouwes        NED 2.54,0 Leeuwarden 16.1.1897
10.Thomas Selle        NOR 2.54,4 Frognerkilen 10.1.1897
11.Hermann Kleeberg    GER 2.54,6 Berlin 10.1.1897
Charles Edgington      GBR 2.54,6 Davos 16.1.1897
13.Alfred Lauenburg    GER 2.55,4 Berlin 10.1.1897
14.Jaroslav Potůček    BOH 2.56,6 Praha-Bubny 10.1.1897
15.Nico Verkaik        NED 2.57,0 Amsterdam 13.1.1897
16.Jacob Sørensen      NOR 2.58,4 Frognerkilen 10.1.1897
17.Francis Mitchell    GBR 3.03,8 Davos 16.1.1897
18.Jan C. Greve        NED 3.04,0 Amsterdam 13.1.1897
Sietse van der Schaaf  NED 3.04,0 Leeuwarden 16.1.1897
20.Bohumil Potůček     BOH 3.04,2 Berlin 10.1.1897
21.Dillmann            GER 3.05,8 München 23.12.1896
22.Gerbrand Deetman    NED 3.06,2 Amsterdam 13.1.1897
23.James Braun         GER 3.09,6 Hamburg 6.1.1897
24.André Ballintijn    NED 3.09,8 Amsterdam 13.1.1897
25.Carl Behne          GER 3.14,0 Hamburg 6.1.1897
26.Max Fabian          GER 3.14,2 Hamburg 6.1.1897
27.Hermann Hollander   GER 3.16,0 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.189 6
28.Sj Terpstra         NED 3.17,4 Leeuwarden 16.1.1897
29.H Brizzi            GER 3.19,0 München 23.12.1896
30.Samuel de Waard     NED 3.20,0 Leeuwarden 16.1.1897
3000 m menn
1.Arthur Werner GER 7.15,4 Leipzig 10.1.1897
5000 m menn
1.Julius Seyler       GER  9.18,0 Davos 16.1.1897
2.Hermann Kleeberg    GER  9.45,8 Davos 16.1.1897
3.Franz Schilling     AUT  9.48,0 Davos 16.1.1897
4.Wilhelm Sensburg    GER  9.53,8 Davos 16.1.1897
5.Gustav Estlander    FIN 10.12,8 Amsterdam 12.1.1897
6.Bohumil Potůček     BOH 10.31,8 Berlin 10.1.1897
7.Jan T Banning       NED 10.34,0 Amsterdam 12.1.1897
8.Nico Verkaik        NED 10.40,4 Amsterdam 12.1.1897
9.Alfred Lauenburg    GER 10.40,8 Berlin 10.1.1897
10.Jan C Greve        NED 10.45,2 Amsterdam 12.1.1897
11.Bastiaan ten Hagen NED 11.23,8 Amsterdam 12.1.1897
12.Dillmann           GER 11.13,4 München 23.12.1896
13.H Brizzi           GER 11.17,2 München 23.12.1896
14.Gerbrand Deetman   NED 11.19,0 Amsterdam 12.1.1897
15.André Ballintijn   NED 11.23,8 Amsterdam 12.1.1897
16.Georg Frieboes     GER 11.35,4 Berlin 10.1.1897
17.Julius von Salzen  GER 11.39,0 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
18.Carl Behne         GER 11.44,2 Hamburg 6.1.1897
19.Max Fabian         GER 11.45,6 Berlin 10.1.1897
20.Theodor Christiani GER 12.13,6 Berlin 10.1.1897
21.Marinus Bouman     NED 12.17,4 Amsterdam 12.1.1897
22.Hermann Hollander  GER 12.36,2 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
23.Gustaf Blom        GER 12.38,4 Hamburg 6.1.1897
24.Ch Graf            GER 14.05,0 Berlin 10.1.1897
10000 m menn
1.Julius Seyler    GER 19.43,6
2.Gustav Estlander FIN 20.15,2
3.Jan T Banning    NED 21.34,0
4.Jan C Greve      NED 21.45,8
5.Nico Verkaik     NED 22.09,8
6.André Ballintijn NED 22.46,2

Gjeldende adelskalender

1.Jaap Eden                 NED 48,2-2.25,4- 8.37,6-17.56,0 202,227
2.Julius Seyler             GER 47,8-2.34,0- 9.18,0-18.35,0 210,683
3.Filip Petersen            NOR 49,8-2.33,0- 9.00,6-19.05,4 212,130
4.Peder Østlund             NOR 47,6-2.28,8- 8.57,0-20.26,6 212,230
5.Peter Sinnerud            NOR 48,6-2.39,0- 9.07,8-18.50,0 212,880
6.Karinius Larsen-Stai      NOR 49,8-2.37,6- 9.13,2-18.50,0 214,153
7.Oscar Fredriksen          NOR 47,8-2.36,2- 9.04,2-20.21,4 215,357
8.Ole Østlund               NOR 48,6-2.38,6- 9.13,4-19.42,6 215,937
9.Rudolf Ericsson           SWE 50,2-2.41,6- 9.15,8-19.42,6 218,777
10.Frithiof Ericsson        SWE 50,4-2.42,6- 9.29,8-19.13,4 219,250
11.Harald Hagen             NOR 51,4-2.42,0- 9.36,0-18.52,2 219,610
12.Halfdan Nielsen          NOR 52,4-2.38,8- 9.17,0-19.43,8 220,223
13.Marten Kingma            NED 48,6-2.44,0- 9.39,6-20.15,0 221,977
14.Mauritz Callin           SWE 50,8-2.43,4- 9.36,2-19.51,2 222,447
15.Gustav Estlander         FIN 51,0-2.41,0- 9.41,0-19.57,4 222,637
16.Iver Dahl                NOR 52,0-2.46,8- 9.33,6-19.41,2 224,020
17.Paul Behrens             SWE 52,4-2.48,0- 9.37,6-19.33,6 224,840
18.Emil Helin               FIN 51,4-2.41,8- 9.37,2-20.51,2 225,613
19.Arthur Backman           FIN 52,2-2.39,0- 9.30,2-21.23,2 226,380
20.Wilhelm Gustafsson       FIN 52,7-2.42,2- 9.33,4-20.57,2 226,967
21.Sergej Puresev           RUS 55,8-2.42,0- 9.29,0-20.28,6 228,130
22.Nils Nilsen              NOR 52,2-2.50,2- 9.41,2-20.35,0 228,803
23.Sven P. Bodé             SWE 54,0-2.49,0- 9.28,6-20.42,0 229,293
24.Johan Wink               FIN 55,0-2.51,0- 9.28,2-20.12,2 229,430
25.August Underborg         GER 52,4-2.44,8-10.05,8-20.36,0 229,713
26.Jaroslav Potůček         BOH 51,2-2.51,0-10.02,2-20.39,8 230,410
27.Cristian Eriksen         NOR 53,4-2.49,8-10.01,2-20.40,8 232,160
28.Fredrik Gölin            SWE 51,2-2.53,4-10.05,0-21.10,8 233,040
29.Gustaf Svensson          SWE 55,0-2.51,6- 9.53,6-20.40,0 233,560
30.Ernst Westling           SWE 52,4-2.48,8-10.04,8-21.29,8 233,637
31.Ole Skramstad            NOR 55,2-2.57,6- 9.51,0-20.20,0 234,500
32.Helmer Langborg          SWE 49,6-2.51,8-10.24,6-21.45,0 234,576
33.Paul Mündner             GER 51,0-2.53,4- 9.56,2-22.10,6 234,950
34.Gustaf Johansson         SWE 52,0-2.55,8-10.28,0-20.45,4 235,670
35.Gunnar Langborg          SWE 53,0-2.54,0-10.15,2-21.23,0 236,670
36.John Larsson             SWE 52,4-2.58,8-10.37,5-20.35,0 237,500
37.István Szabó             HUN 52,2-2.49,8-10.07,0-22.47,0 237,850
38.August Almqvist          SWE 53,8-2.54,8-10.37,2-21.25,4 240,056
39.Julius Jahnzon           SWE 58,2-3.01,4- 9.50,0-20.50,6 240,196
40.Otto Björkebaum          SWE 57,2-2.55,8- 9.57,2-21.43,0 240,670
41.R Sundqvist              SWE 58,8-2.55,2-10.06,0-20.58,4 240,720
42.Jan T Banning            NED 55,2-2.53,4-10.34,0-21.34,0 241,100
43.Julius von Salzen        GER 53,2-2.58,0-10.16,0-22.23,4 241,303
44.Oscar Julius             SWE 60,2-2.57,2- 9.52,4-20.57,0 241,356
45.Sietse van der Schaaf    NED 54,6-2.57,2-10.30,6-22.07,8 243,116
46.Charles Edgington        GBR 55,0-2.54,6-11.01,6-21.34,6 244,090
47.Nico Verkaik             NED 55,0-2.57,0-10.40,4-22.09,8 244,530
48.Albert van Wely          NED 52,8-2.55,0-10.21,0-23.52,0 244,833
49.Evert Jan ter Molen      NED 55,0-3.00,0-10.45,2-22.08,2 245,930
50.A Johansson              SWE 54,0-3.02,2-10.44,0-22.21,8 246,223
Johan Laitinen           FIN 54,2-2.51,4-11.01,8-23.09,8 247,003
Heimer Lundgren          SWE 59,8-2.58,5- 9.44,8-23.26,2 248,090
Alfred Lauenburg GER 56,6-2.55,4-10.40,8
Wilhelm Sensburg GER 54,6-2.53,2-9.53,8
Bohumil Potůček BOH 2.45,8-10.31,8
Jan C Greve NED 56,4-10.45,2-21.45,8
James C Aveling GBR 56,0-3.06,8-11.02,8-21.51,0 250,096
Gerbrand Deetman NED 55,6-3.04,0-11.13,0
André Ballintijn NED 65,0-3.04,0-11.23,8-22.46,2 258,023
Bastiaan ten Hagen NED 57,0-3.49,2-10.53,6
Marinus Bouman NED 63,4-12.17,4
Franz Schilling AUT 51,6-2.47,8-9.48,0
Hermann Kleeberg GER 52,4-2.54,6-9.45,8
Hermann Galler AUT 52,4-2.51,2-10.07,4
Frederick Lockwood GBR 51,8-2.53,2