Skøyter - Peder Østlund-dagboka



Tilbake til Skøyter

Tilbake til Ortygia

Åkerman og banen hans

Lørdag den 6. mars begynte konkurransene om «Södra banans mästerskapspokal 1897» i Helsinki, eller vi får kanskje si Helsingfors. Det var en 26 cm høy sølvpokal og etter sigende vakker, forært av innehaveren av skøytebanen i den søndre havna, F. O. Åkerman som dreiv et større losse- og lastekontor i Helsingfors havn. Den skulle det konkurreres om etter samme regler som i EM og VM, men med følgende tilleggsstatutter: Kandidaten må ha fått premie på alle de 4 distansene og minst 2 av dem må være førstepremier. For å få premie skulle deltakerne holde seg innen ei viss «flaggtid» bak vinnertida på alle distansene. Flaggtida for de forskjellige distansene er: 500 m: 7 sekunder, 1500 m: 15 sekunder, 5000 m: 25 sekunder, 10000 m: 50 sekunder. Ingen tvil om at allroundidealet sto i høysetet der. Men kravet om premier på alle distanser faller bort hvis kandidaten vinner 3 av de 4 distansene. Hvis to løpere vinner 2 distanser og ellers oppfyller kriteriene, tilfaller pokalen den løperen som har brukt kortest tid sammenlagt på de 4 distansene. Dette favoriserer klart langdistanseløperne.

Herr Åkerman hadde preparert banen grundig for å slette ut alle ujamnheter og smykka den ut med en rik flaggskrud. Lurer på hva slags flagg de brukte da. Det finske flagget hadde vært gjenstand for debatt på 90-tallet. Noen ville ha blått og hvitt som nasjonalfarger, andre ville ha rødt og gult som i riksvåpenet. Men tsaren skar over den knuten i 1896 da han erklærte at Finland ikke skulle ha noe annet flagg enn det russiske. Etter det brukte mange flagg med det røde og gule riksvåpenet i privat sammenheng som en protest. Men konkurransene om den søndre banens mesterskapspokal var ikke så veldig private. Tilsiget var ikke dårlig til en hverdag å være, som lørdagen var på denne tida. Banen var oppmålt til 400 m, som i VM. Langsidene var 135 m. Svingene hadde en radius på 20,7 m. Det var ikke dobbelt bane. Også her skulle alle løp gås etter forfølgelsesprinsippet.

Et annet tiltak av herr Åkerman som var svært populært var programheftet som han hadde fått trykt opp. Blant innholdet i heftet omtaler avisene lister over de finske rekordene og verdensrekordene på hver av distansene med innehavere. Lurer på om det er noen skøytesamlere som har denne publikasjonen i samlingene sine.

Første distanse var 10000 m, like greit å ta den lengste og tyngste distansen først, så var man ferdig med den. Noen minutter etter kl. 14 ringte det for første par, som var de herrer G. Estlander og J. Wink. Referatet i Nya Pressen er så artig og språklig interessant at jeg gjengir det i sin helhet. «Den förre tyktes vara vid goda vätskor; den senare tvärtom, ty i st. f. at såsom under täflingarna den 7. febr. blifva upphunnen och förbigången af Wink, lyckades det Estlander nu i sin tur hinna upp Wink och gå förbi honom. Hr Estlander gjorde sig emellertid skyldig till en liten blunder, som antagligen kostade honom första platsen. Ty den 1⅕ sek. hvarmed hans tid öfversköt hr Helins, drömde han mer än väl bort i fridfull ro bakom hr Winks rygg, sidan han upphunnit denne.» Tidene var ikke så verst, 20.13,2 og 20.42,8. Det var sesongbeste for Estlander. Det var 4 kuldegrader i lufta og fin iskvalitet, men en bris som blåste på langs av banen sjenerte nok litt.

Andre par var Helin og Knut Henricsson. Som referatet fra første par antyder, vant Helin paret og tok ledelsen på distansen med 20.12,0. Henricsson lå an til å klare flaggtida, dvs. 21.02, men falt mot slutten av løpet og ga opp.

Neste par var Wilhelm Gustafsson og Josef Nyholm. Ingen av dem klarte flaggtida, men de så jamne at de ikke tok hverandre igjen i løpet, men kom inn hver som seg på hhv. 21.27,4 og 21.17,0.

Fjerde par var J. A. Westerlund og Albert Karlsson, som fikk hhv. 21.50,4 og 22.36,8. Og femte og siste var E. Johansson og K. A. Lindholm på hhv. 23.08,0 og 23.34,8.

Stevnet fortsetter kl. 14 på søndag med 500, 1500 og 5000 m. Det vil bli et orkester som utøver musikk. Inngang 75 penni for eldre og 50 for barn.

William McKinleyAv andre nyheter kan vi nevne at amerikanerne innsatte William McKinley som president torsdag den 4. mars.

Ellers var Kreta stadig i nyhetene. Grekerne og tyrkerne hadde landsatt tropper som var i kamp med hverandre. Stormaktene hadde innført blokade for å stanse forsyninger og forsterkninger til de stridende partene, men grekerne hadde smugla inn forsyninger på sørsida. De gjorde krav på øya. De kristne grekerne på øya ville være en del av Hellas. De muslimske grekerne ville beholde det ottomanske herredømmet. Forslaget om autonomi var ikke populært hos noen av dem. Maktene var bekymra for at de små balkanstatene skulle vokse seg større og sterkere. Serbia og Montenegro mobiliserte ivrig. Bulgarerne mer nølende. Ottomanerne samla tropper i Makedonia, Albania og Saloniki. Grekerne styrka troppene sine i Thessalia. Ultimatumet fra maktene om å trekke seg tilbake fra Kreta ønska ingen grekere på fastlandet å etterkomme, det ville bety å la de kristne på øya i stikken og var utenkelig. Alt tyda på at det gikk mot en ny krig i Europa.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Alfred Næss         NOR 46,8 Montreal 5.2.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 47,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Julius Seyler       GER 47,8 Davos 16.1.1897
5.Jack McCulloch      CAN 48,2 Montreal 5.2.1897
6.Emanuel Johansen    NOR 49,0 Frognerkilen 27.2.1897
7.C E Greene          CAN 49,2 Montreal 5.2.1897
Edvard Engelsaas      NOR 49,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
9.Hilmar Lindboe      NOR 49,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
10.Marten Kingma      NED 49,6 Leeuwarden 16.1.1897
11.Gustav Estlander   FIN 49,8 nordre havn Helsinki 1.3.1897
12.Bohumil Potůčcek   BOH 50,0 Praha-Bubny 31.1.1897
Oscar Fredriksen      NOR 50,0 Frognerkilen 21.2.1897
14.Milutin Lillits    HUN 50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
John Davidson         CAN 50,2 Montreal 5.2.1897
16.Martinus Lørdahl   NOR 50,6 Montreal 5.2.1897
Eduard Folenvejder    RUS 50,6 nordre havn Helsinki 1.3.1897
18.O Felgner          GER 50,8 Leipzig 10.1.1897
Tom Moore             CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
Walter H Merritt      CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
21.Ernst Westling     SWE 51,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
Emil Helin            FIN 51,2 nordre havn Helsinki 1.3.1897
Evert ter Molen       NED 51,4 Leeuwarden 16.1.1897
24.Franz Schilling    AUT 51,6 Davos 16.1.1897
Eugen Tóth            HUN 51,6 Praha-Bubny 31.1.1897
26.Fredrick Lockwood  GBR 51,8 Davos 16.1.1897
Georg Bergström       SWE 51,8 Göteborgs IP 7.2.1897
28.Thomas Selle       NOR 52,0 Frognerkilen 10.1.1897
Henning Öfverström    SWE 52,0 Göteborgs IP 7.2.1897
John Johansen         NOR 52,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
1000 m menn  
1.Marten Kingma         NED 1.37,6 Meppel 15.1.1897
2.Evert ter Molen       NED 1.45,6 Meppel 15.1.1897
3.Emanuel Johansen      NOR 1.46,4 Frognerkilen 27.2.1897
4.L Hilbrink            NED 1.50,6 Meppel 15.1.1897
5.Sietse van der Schaaf NED 1.51,4 Meppel 15.1.1897
6.Johan Johansen        NOR 1.53,2 Frognerkilen 14.2.1897
7.Jens Andersen         NOR 1.53,4 Frognerkilen 14.2.1897
8.Eugen Tóth            HUN 1.54,0 Praha-Bubny 31.1.1897
James Braun             GER 1.54,0 Altona 31.1.1897
10.Josef Petrák         BOH 1.55,0 Praha-Bubny 31.1.1897
11.Christian Andersen   NOR 1.57,0 Frognerkilen 14.2.1897
12.B Soucek             BOH 1.57,2 Praha-Bubny 10.1.1897
13.Carl Olsen           NOR 1.57,8 Frognerkilen 24.1.1897
14.Ingvald Gjørges      NOR 1.58,0 Frognerkilen 24.1.1897
15.Cäsar Scröder        GER 1.58.6 Hamburg 7.2.1897
16.Rudolf Rudl          BOH 1.59,2 Praha-Bubny 31.1.1897
17.K Strataky           BOH 2.00,2 Praha-Bubny 10.1.1897
18.A Kozich             BOH 2.00,8 Praha-Bubny 10.1.1897
A Fischer               AUT 2.01,8 Praha-Bubny 31.1.1897
20.K Olic               BOH 2.03,0 Praha-Bubny 10.1.1897
21.Carl Behne           GER 2.05,0 Berlin 10.1.1897
22.Ole Abrahamsen       NOR 2.05,2 Frognerkilen 27.2.1897
23.Koloman Shimáhazi    HUN 2.05,6 Budapest 7.2.1897
24.B Soucek             BOH 2.06,8 Praha-Bubny 31.1.1897
Gustav Blum             GER 2.06,8 Hamburg 7.2.1897
26.Ole Olsen            NOR 2.08,2 Frognerkilen 27.2.1897
27.Agoston Kovácsy      HUN 2.08,8 Budapest 7.2.1897
28.Walter Glaser        GER 2.09,0 Berlin 10.1.1897
29.Theodor Christiani   GER 2.09,6 Berlin 10.1.1897
30.Martin Hölle         HUN 2.09,8 Budapest 7.2.1897
1500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 2.26,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Julius Seyler       GER 2.31,6 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 2.32,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Edvard Engelsaas    NOR 2.37,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
5.Worm Hirsch-Lund    NOR 2.39,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
Oscar Fredriksen      NOR 2.39,0 Frognerkilen 21.2.1897
7.Gustav Estlander    FIN 2.40,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
8.Jack McCulloch      CAN 2.40,8 Montreal 6.2.1897
Georg Bergström       SWE 2.40,8 Göteborgs IP 7.2.1897
10.Alfred Næss        NOR 2.41,2 Montreal 6.2.1897
11.Hilmar Lindboe     NOR 2.41,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
12.Reinhold Thorssin  SWE 2.42,0 Göteborgs IP 7.2.1897
13.Marten Kingma      NED 2.42,2 Leeuwarden 16.1.1897
Ernst Westling        SWE 2.42,2 Göteborgs IP 7.2.1897
15.Hermann Kleeberg   GER 2.43,8 Davos 17.1.1897
16.Gustav Amundsen    NOR 2.44,0 Frognerkilen 21.2.1897
17.Carl Dahlby        NOR 2.44,6 Frognerkilen 21.2.1897
18.Vigleik Digre      NOR 2.46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
19.Franz Schilling    AUT 2.47,2 Davos 17.1.1897
Emil Helin            FIN 2.47,2 nordre havn Helsinki 28.2.1897
21.John Davidson      CAN 2.47,4 Montreal 6.2.1897
Iver Dahl             NOR 2.47,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
Knut Henricsson       FIN 2.47,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
24.Olaf Einersen      NOR 2.47,8 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
25.Jan Titus Banning  NED 2.48,0 Zwolle 24.1.1897
26.Tom Moore          CAN 2.48,2 Montreal 6.2.1897 Montreal 6.2.1897
27.Chas E Greene      CAN 2.48,6 Montreal 6.2.1897
28.Johan Johansen     NOR 2.48,9 Frognerkilen 10.1.1897
29.Nikolaj Krjukov    RUS 2.49,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
30.John Johansen      NOR 2.49,4 Trondhjem 6.2.1897
Jacob Sørensen        NOR 2.49,4 Frognerkilen 14.2.1897
3000 m menn
1.Arthur Werner GER 7.15,4 Leipzig 10.1.1897
5000 m menn
1.Peder Østlund       NOR  9.03,4 Trondhjem 6.2.1897
2.Julius Seyler       GER  9.05,0 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR  9.14,4 Trondhjem 6.2.1897
4.Worm Hirsch-Lund    NOR  9.19,4 Trondhjem 6.2.1897
5.Jack McCulloch      CAN  9.25,4 Montreal 10.2.1897
6.Edvard Engelsaas    NOR  9.27,8 Trondhjem 6.2.1897
7.Nikolaj Krjukov     RUS  9.31,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
8.Iver Dahl           NOR  9.34,4 Trondhjem 6.2.1897
9.Gustav Estlander    FIN  9.37,6 nordre havn Helsinki 28.2.1897
10.Martinus Lørdahl   NOR  9.39,2 Montreal 10.2.1897
11.Georg Bergström    SWE  9.39,8 Göteborgs IP 7.2.1897
12.Ernst Westling     SWE  9.40,2 Göteborgs IP 7.2.1897
13.Hermann Kleeberg   GER  9.45,8 Davos 16.1.1897
14.Reinhold Thorssin  SWE  9.47,2 Göteborgs IP 7.2.1897
15.Franz Schilling    AUT  9.48,0 Davos 16.1.1897
16.Emil Helin         FIN  9.50,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
17.Wilhelm Sensburg   GER  9.53,8 Davos 16.1.1897
18.Knut Henricsson    FIN  9.55,8 nordre havn Helsinki 28.2.1897
19.Jacob Sørensen     NOR  9.59,1 Frognerkilen 14.2.1897
20.John Davidson      CAN 10.00,6 Montreal 10.2.1897
21.Rudolf Røhne       NOR 10.06,0 Frognerkilen 28.2.1897
22.Sigurd M. Røhne    NOR 10.06,8 Frognerkilen 28.2.1897
23.Arthur Helenius    FIN 10.12,5 Viborg 21.2.1897
24.Aimar Olsen        NOR 10.13,4 Frognerkilen 14.2.1897
25.Carl Dahlby        NOR 10.14,4 Frognerkilen 14.2.1897 
26.Gustaf Sörman      SWE 10.20,2 Nybroviken Stockholm 14.2.1897
27.Johan Wink         FIN 10.21,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
28.Arthur Helenius    FIN 10.27,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
Theodor Baltscheffski FIN 10.27,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
Svein O. Olsen        NOR 10.27,0 Frognerkilen 28.2.1897
10000 m menn
1.Julius Seyler       GER 19.22,8 Davos 17.1.1897
2.Nikolaj Krjukov     RUS 19.36,2 nordre havn Helsinki 1.3.1897
3.Johan Wink          FIN 19.50,4 søndre havn Helsinki 7.2.1897
4.Georg Bergström     SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
Ernst Westling        SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
6.Jack McCulloch      CAN 20.02,4 Montreal 6.2.1897
7.Emil Helin          FIN 20.06,6 søndre havn Helsinki 7.2.1897
8.Gustaf Sörman       SWE 20.12,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
9.David Jahrl         SWE 20.12,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
10.Gustav Estlander   FIN 20.13,2 søndre havn Helsinki 6.3.1897
11.Reinhold Thorssin  SWE 20.16,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
12.Nils Nilsen        NOR 20.17,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
13.Hermann Kleeberg   GER 20.21,8 Davos 17.1.1897
14.John Davidson      CAN 20.43,4 Montreal 6.2.1897
15.Charles Edgington  GBR 20.53,0 Davos 17.1.1897
16.Oscar Julius       SWE 21.03,6 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
17.Franz Schilling    AUT 21.04,6 Davos 17.1.1897
18.Josef Nyholm       FIN 21.17,0 søndre havn Helsinki 6.3.1897
19.Charles E Greene   CAN 21.23,4 Montreal 6.2.1897
20.Wilhelm Gustafsson FIN 21.27,4 søndre havn Helsinki 6.3.1897
20.Jan T Banning      NED 21.34,0 Amsterdam 13.1.1897
21.Patrik Löfgren     SWE 21.45,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
22.Jan C Greve        NED 21.45,8 Amsterdam 13.1.1897
23.J A Westerlund     FIN 21.50,4 søndre havn Helsinki 6.3.1897
24.Nico Verkaik       NED 22.09,8 Amsterdam 13.1.1897
25.Albert Karlsson    FIN 22.36,8 søndre havn Helsinki 6.3.1897
26.André Ballintijn   NED 22.46,2 Amsterdam 13.1.1897
27.E Johansson        FIN 23.08,0 søndre havn Helsinki 6.3.1897
28.K A Lindholm       FIN 23.34,8 søndre havn Helsinki 6.3.1897
500 m kvinner
1.M Trümpert GER 127,8 Darmstadt 23.1.1897
2.L Neumann  GER 131,4 Darmstadt 23.1.1897

Gjeldende adelskalender

1.Jaap Eden                 NED 48,2-2.25,4- 8.37,6-17.56,0 202,227
2.Julius Seyler             GER 47,8-2.31,6- 9.05,0-18.35,0 208,583
3.Peder Østlund             NOR 46,6-2.26,4- 8.57,0-20.26,6 210,430
4.Filip Petersen            NOR 49,8-2.33,0- 9.00,6-19.05,4 212,130
5.Peter Sinnerud            NOR 48,6-2.39,0- 9.07,8-18.50,0 212,880
6.Karinius Larsen-Stai      NOR 49,8-2.37,6- 9.13,2-18.50,0 214,153
7.Oscar Fredriksen          NOR 47,8-2.36,2- 9.04,2-20.21,4 215,357
8.Ole Østlund               NOR 48,6-2.38,6- 9.13,4-19.42,6 215,937
9.Jack McCulloch            CAN 48,2-2.40,8- 9.25,4-20.02,4 218,460
10.Rudolf Ericsson          SWE 50,2-2.41,6- 9.15,8-19.42,6 218,777
11.Frithiof Ericsson        SWE 50,4-2.42,6- 9.29,8-19.13,4 219,250
12.Harald Hagen             NOR 51,4-2.42,0- 9.36,0-18.52,2 219,610
13.Halfdan Nielsen          NOR 52,4-2.38,8- 9.17,0-19.43,8 220,223
14.Gustav Estlander         FIN 49,8-2.40,4- 9.37,6-19.57,4 220,897
15.Marten Kingma            NED 48,6-2.44,0- 9.39,6-20.15,0 221,977
16.Mauritz Callin           SWE 50,8-2.43,4- 9.36,2-19.51,2 222,447
17.Ernst Westling           SWE 51,2-2.42,2- 9.40,2-19.54,0 222,987
18.Georg Bergström          SWE 51,8-2.40,8- 9.39,8-19.54,0 223,080
19.Emil Helin               FIN 51,2-2.41,8- 9.37,2-20.06,6 223,183
20.Iver Dahl                NOR 52,0-2.46,8- 9.33,6-19.41,2 224,020
21.Paul Behrens             SWE 52,4-2.48,0- 9.37,6-19.33,6 224,840
22.Nikolaj Krjukov          RUS 54,0-2.49,0- 9.31,0-19.36,2 226,243
23.Arthur Backman           FIN 52,2-2.39,0- 9.30,2-21.23,2 226,380
24.Hermann Kleeberg         GER 52,4-2.43,8- 9.45,8-20.21,8 226,670
25.Reinhold Thorssin        SWE 53,4-2.42,0- 9.47,2-20.16,4 226,940
26.Wilhelm Gustafsson       FIN 52,7-2.42,2- 9.33,4-20.57,2 226,967
27.Johan Wink               FIN 53,8-2.51,0- 9.28,2-19.50,4 227,140
28.Nils Nilsen              NOR 52,2-2.50,2- 9.41,2-20.17,2 227,913
29.Sergej Puresev           RUS 55,8-2.42,0- 9.29,0-20.28,6 228,130
30.John Davidson            CAN 50,2-2.47,4-10.00,6-20.43,4 228,230
31.Sven P. Bodé             SWE 54,0-2.49,0- 9.28,6-20.42,0 229,293
32.Franz Schilling          AUT 51,6-2.47,2- 9.48,0-21.04,6 229,363
33.August Underborg         GER 52,4-2.44,8-10.05,8-20.36,0 229,713
34.Jaroslav Potůček         BOH 51,2-2.51,0-10.02,2-20.39,8 230,410
35.Cristian Eriksen         NOR 53,0-2.49,8-10.01,2-20.40,8 231,760
36.Fredrik Gölin            SWE 51,2-2.53,4-10.05,0-21.10,8 233,040
37.Gustaf Svensson          SWE 55,0-2.51,6- 9.53,6-20.40,0 233,560
38.Ole Skramstad            NOR 55,2-2.57,6- 9.51,0-20.20,0 234,500
39.Helmer Langborg          SWE 49,6-2.51,8-10.24,6-21.45,0 234,576
40.Paul Mündner             GER 51,0-2.53,4- 9.56,2-22.10,6 234,950
41.Gustaf Johansson         SWE 52,0-2.55,8-10.28,0-20.45,4 235,670
42.Gustaf Sörman            SWE 53,8-2.58,4-10.20,2-20.12,0 235,887
43.Gunnar Langborg          SWE 53,0-2.54,0-10.15,2-21.23,0 236,670
44.Jan T Banning            NED 53,4-2.48,0-10.34,0-21.34,0 237,400
45.John Larsson             SWE 52,4-2.58,8-10.37,5-20.35,0 237,500
46.István Szabó             HUN 52,2-2.49,8-10.07,0-22.47,0 237,850
47.David Jahrl              SWE 54,8-2.55,8-10.50,0-20.12,2 239,010
48.Charles Edgington        GBR 55,0-2.54,6-10.41,2-20.53,0 239,970
49.August Almqvist          SWE 53,8-2.54,8-10.37,2-21.25,4 240,056
50.Julius Jahnzon           SWE 58,2-3.01,4- 9.50,0-20.50,6 240,196
50.Otto Björkebaum          SWE 57,2-2.55,8- 9.57,2-21.43,0 240,670
R Sundqvist              SWE 58,8-2.55,2-10.06,0-20.58,4 240,720
Nico Verkaik             NED 52,6-2.53,0-10.40,4-22.09,8 240,797
Julius von Salzen        GER 53,2-2.58,0-10.16,0-22.23,4 241,303
Oscar Julius             SWE 60,2-2.57,2- 9.52,4-20.57,0 241,356
Sietse van der Schaaf    NED 54,6-2.57,2-10.30,6-22.07,8 243,116
Albert van Wely          NED 52,8-2.55,0-10.21,0-23.52,0 244,833
Evert Jan ter Molen      NED 55,0-3.00,0-10.45,2-22.08,2 245,930
A Johansson              SWE 54,0-3.02,2-10.44,0-22.21,8 246,223
Johan Laitinen           FIN 54,2-2.51,4-11.01,8-23.09,8 247,003
Heimer Lundgren          SWE 59,8-2.58,5- 9.44,8-23.26,2 248,090
Alfred Lauenburg GER 56,6-2.55,4-10.40,8
Wilhelm Sensburg GER 54,6-2.53,2-9.53,8
Bohumil Potůček BOH 50,0-2.45,8-10.31,8
Jan C Greve NED 56,4-3.25,0-10.45,2-21.45,8 254,543
James C Aveling GBR 56,0-3.06,8-11.02,8-21.51,0 250,096
Gerbrand Deetman NED 55,6-3.04,0-11.13,0
André Ballintijn NED 65,0-3.04,0-11.23,8-22.46,2 258,023
Bastiaan ten Hagen NED 57,0-3.49,2-10.53,6
Marinus Bouman NED 63,4-12.17,4
Hermann Galler AUT 52,4-2.51,2-10.07,4
Frederick Lockwood GBR 51,8-2.53,2
Milutin Lillits HUN 50,2-2.51,8
Johann Pichler AUT 54,8-2.50,2-10.40,4
Fritz Ahrendt GER 54,2-11.41,4
Wilhelm Mauseth NOR 46,8-2.32,4-9.13,4
Worm Hirsch-Lund NOR 2.39,0-9.19,4
Edvard Engelsaas NOR 48,4-2.36,8-9.27,8
J A Westerlund FIN 11.39,6-21.46,2
Albert Karlsson FIN 11.55,4-21.54,2
Jussi Wiinikainen FIN 3.13,6
Hilmar Lindboe NOR 49,4-2.41,6
Voldemar Volin RUS 2.53,0-10.38,2
Arthur Helenius FIN 2.54,0-10.12,5
Rudolf Røhne NOR 52,8-2.53,0
Knut Henricsson FIN 53,4-2.46,0-9.55,8
Theodor Baltscheffski FIN 51,2-2.54,2-10.20,0
Eduard Vollenvajder RUS 50,6-2.58,2
Einar Waaler NOR 54,4
Josef Nyholm FIN 3.04,2-21.17,0
J A Westerlund FIN 11.39,6-21.50,4
Albert Karlsson FIN 11.55,4-22.36,8
E Johansson FIN 3.17,4-23.08,0
K A Lindholm FIN 23.36,8