Skøyter - Peder Østlund-dagboka



Tilbake til Skøyter

Tilbake til Ortygia

Rekorder på Kalvskinnet

Søndag den 7. februar åpna skøytesesongen i Finland, samtidig som VM blei avgjort borte i Amerika, med et rekordforsøk på 10000 m på banen til Helsingfors skridskoklubb i søndre havn. Etter at de 4 para var i mål, viste det seg at 3 løpere hadde slått den gamle rekorden til Gustav Estlander fra 1894 på 20.40,2. Det var Johan Wink, 19.50,4, Emil Helin, 20.06,6 og Estlander sjøl, 20.16,0. Det var også en 1500 m for gutter 15 år som Jussi Wiinikainen vant på 3.13,6.

De svenske løperne begynte å røre på seg også, det var et stevne på Göteborgs idrottsplats der Ernst Westling fra Norrköping vant 500 m på 51,6 og Georg Bergström vant de to andre distansene på 2.40,8 og 9.39,8.

I Trondhjem fortsatte det nasjonale løpet som skulle vært NM kl. 12. Været var upåklagelig. Pent og ikke for kaldt. Og det var «bra mange tilskuere tilstede» som Adressa skriver. Det kan ha vært flere tusen innom banen på museumsplassen på Kalvskinnet. Men avisa klager også over at også nå, som alltid ved sådanne tilstelninger, hadde en mengde tatt seg fribillett i vinduene rundt om og på planker, tak og i trær. Kanskje best å bygge høyere gjerder rundt banen. I de tilstøtende gatene var det også en mengde som ikke hadde råd til billett, men var der for å høre på jubelen, på annonsøren som ropte ut tidene, på musikken, få en smak av skøytestemning.

Avisa bruker også plass til å liste opp stevnefunksjonærene. Prisdommere var ingeniør Arthur Motzfeldt, kjøpmann Nicolay Klinge, arkitekt Joh. Kunig, kjøpmann H. N. Stabell og kjøpmann Alfred Rindt. Folk som hadde råd til billett og kanskje litt til. Stevnelegen var hr. doktor Emil Widerøe.

Den bringer ikke noen form for referat av løpa, men sier at det viser seg ved denne kappløpsforanstaltningen som så ofte ellers at interessen hos publikum er oppe for skøytesporten fremdeles, og at den forhåpentligvis vil vedbli å være det. Vi kan vel være enige i det.

Første løp på progammet var 500 m senior. Her var konkurransen hard mellom gårsdagens halvmilsvinner Peder Østlund og verdensrekordholderen på distansen Wilhelm Mauseth. Vi må vel anta at de gikk sammen siden de var nr. 1 og 2 på 5000 m, men kan ikke gå ut fra det. I så fall må det ha vært litt av et løp som må ha satt sinnene i bevegelse både på tribunene og i vinduskarmer, på tak, i trær og i gatene utafor banegjerdene. Det endte som mange av oss kjenner godt til med at amerikafareren vant samløpet med 6/10 (eller 4/10 hvis avisa og ikke databasen har rett) og overtok verdensrekorden. For det fikk han verdensrekordmedalje og klubbens store gullmedalje, mens Mauseth fikk den lille.

500 m
1.Peder Østlund    46,6 v.r.
2.Wilhelm Mauseth  47,2
3.Edvard Engelsaas 49,2
4.Hilmar Lindboe   49,4
5.John Johansen    52,0
6.Georg Falck      52,4
7.Ivar Dahl        53,8
8.Johannes Ødegård 55,0

Han slo også persen sin med et sekund, passerte Filip Petersen på adelskalenderen og klatra opp til 3.-plass.

Etter 500 m var det kunstløp med 3 deltakere, Johan Lefstad, Oscar Holthe og C. M. Hansen og så 1500 m for gutter med følgende resultater:

1500 m
1.Vigleik Digre  2.46,6
2.Olaf Einersen  2.47,8
3.Birger Prøsch  2.53,2
4.Karl Nielsen   2.54,0
5.Sigurd Larsen  3.02,0
6.M. Lein        3.03,2
7.Harald Sætness 3.04,6
8.Peder Olsen    3.12,8
Alfred Husby og Olaf Onsøien brutt

Han er vel kanskje ikke noen smågutt han vinneren der.

Østlund og Mauseth møttes antakelig på 1500 m også, men her var Østlund helt overlegen og presterte et fantomløp og ei fantomtid som må ha fått det til å suse gjennom flokkene på tribunene, på hustaka og i trekronene og vinduskarmene og de tilstøtende gatene. 2.26,4 var bare sekundet bak verdensrekorden til Eden som hadde vært utilnærmelig siden det berømmelige hamarmesterskapet to år før, og det var ei forbedring av hans egen norske rekord fra Hamar 1894 på 2,4 sekunder. Det var nok verdt en stor gullmedalje og må ha vært en advarsel til tyskere, kanadiere og andre om at det ikke skulle bli så lett å høste internasjonale laurbær de neste åra, hvis det var noe laurbær å høste da, det er litt uvisst når de begynte med det.

1500 m
1.Peder Østlund    2.26,4 n.r.
2.Wilhelm Mauseth  2.32,4
3.Edvard Engelsaas 2.37,2
4.Worm Hirsch-Lund 2.39,0
5.Hilmar Lindboe   2.41,6
6.Ivar Dahl        2.47,4

Kl. 20 var det seksa i lokalet til Arbeiderforeningen med premieutdeling. De sparte seg vel ikke for sang, dans og skåling ut i de små timer disse trønderne heller, tenker jeg.

Samtidig som sesongen tok til for alvor i Norge, avslutta tyskerne sesongen sin med et kretsløp i Hamburg. Tidene var ikke så bemerkelsesverdige. Alfred Lauenburg var best på 1500 m med 3.01,6. Et par av deltakerne i en 1000 m for medlemmer av HSV var raske nok til å komme inn på sesongbestelista lengre nedpå her.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Alfred Næss         NOR 46,8 Montreal 5.2.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 47,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Julius Seyler       GER 47,8 Davos 16.1.1897
5.Jack McCulloch      CAN 48,2 Montreal 5.2.1897
6.C E Greene          CAN 49,2 Montreal 5.2.1897
Edvard Engelsaas      NOR 49,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
8.Hilmar Lindboe      NOR 49,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
9.Marten Kingma       NED 49,6 Leeuwarden 16.1.1897
10.Bohumil Potůčcek   BOH 50,0 Praha-Bubny 31.1.1897
11.Milutin Lillits    HUN 50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
John Davidson         CAN 50,2 Montreal 5.2.1897
13.Martinus Lørdahl   NOR 50,6 Montreal 5.2.1897
14.O Felgner          GER 50,8 Leipzig 10.1.1897
Tom Moore             CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
Walter H Merritt      CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
17.Gustav Estlander   FIN 51,4 Amsterdam 12.1.1897
Evert ter Molen       NED 51,4 Leeuwarden 16.1.1897
19.Franz Schilling    AUT 51,6 Davos 16.1.1897
Eugen Tóth            HUN 51,6 Praha-Bubny 31.1.1897
Ernst Westling        SWE 51,6 Göteborgs IP 7.2.1897
22.Fredrick Lockwood  GBR 51,8 Davos 16.1.1897
Georg Bergström       SWE 51,8 Göteborgs IP 7.2.1897
24.Thomas Selle       NOR 52,0 Frognerkilen 10.1.1897
Henning …fverström    SWE 52,0 Göteborgs IP 7.2.1897
John Johansen         NOR 52,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
27.Josef Petrák       BOH 52,2 Praha-Bubny 31.1.1897
28.Hermann Kleeberg   GER 52,4 Davos 16.1.1897
Georg Falck           NOR 52,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
30.Nico Verkaik       NED 52,6 Zwolle 24.1.1897
1000 m menn  
1.Marten Kingma         NED 1.37,6 Meppel 15.1.1897
2.Evert ter Molen       NED 1.45,6 Meppel 15.1.1897
3.L Hilbrink            NED 1.50,6 Meppel 15.1.1897
4.Sietse van der Schaaf NED 1.51,4 Meppel 15.1.1897
5.Eugen Tóth            HUN 1.54,0 Praha-Bubny 31.1.1897
James Braun             GER 1.54,0 Altona 31.1.1897
7.Josef Petrák          BOH 1.55,0 Praha-Bubny 31.1.1897
8.B Soucek              BOH 1.57,2 Praha-Bubny 10.1.1897
9.Carl Olsen            NOR 1.57,8 Frognerkilen 24.1.1897
10.Ingvald Gjørges      NOR 1.58,0 Frognerkilen 24.1.1897
11.Cäsar Scröder        GER 1.58.6 Hamburg 7.2.1897
12.Rudolf Rudl          BOH 1.59,2 Praha-Bubny 31.1.1897
13.K Strataky           BOH 2.00,2 Praha-Bubny 10.1.1897
14.A Kozich             BOH 2.00,8 Praha-Bubny 10.1.1897
A Fischer               AUT 2.01,8 Praha-Bubny 31.1.1897
16.K Olic               BOH 2.03,0 Praha-Bubny 10.1.1897
17.Carl Behne           GER 2.05,0 Berlin 10.1.1897
18.Koloman Shimáhazi    HUN 2.05,6 Budapest 7.2.1897
19.B Soucek             BOH 2.06,8 Praha-Bubny 31.1.1897
Gustav Blum             GER 2.06,8 Hamburg 7.2.1897
21.Agoston Kovácsy      HUN 2.08,8 Budapest 7.2.1897
22.Walter Glaser        GER 2.09,0 Berlin 10.1.1897
23.Theodor Christiani   GER 2.09,6 Berlin 10.1.1897
24.Martin Hölle         HUN 2.09,8 Budapest 7.2.1897
25.K Hollitsch          BOH 2,10,2 Praha-Bubny 31.1.1897
26.Plett                GER 2.11,4 Altona 31.1.1897
27.Otto Schröder        GER 2.12,8 Altona 31.1.1897
28.Nasen (psevdonym)    HUN 2.13,2 Budapest 7.2.1897
29.F Kšbler             GER 2.13,4 Berlin 10.1.1897
30.H Gibiah             GER 2.15,0 Altona 31.1.1897
1500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 2.26,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Julius Seyler       GER 2.31,6 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 2.32,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Edvard Engelsaas    NOR 2.37,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
5.Worm Hirsch-Lund    NOR 2.39,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
6.Jack McCulloch      CAN 2.40,8 Montreal 6.2.1897
Georg Bergström       SWE 2.40,8 Göteborgs IP 7.2.1897
8.Alfred Næss         NOR 2.41,2 Montreal 6.2.1897
9.Hilmar Lindboe      NOR 2.41,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
10.Reinhold Thorssin  SWE 2.42,0 Göteborgs IP 7.2.1897
11.Marten Kingma      NED 2.42,2 Leeuwarden 16.1.1897
Ernst Westling        SWE 2.42,2 Göteborgs IP 7.2.1897
13.Hermann Kleeberg   GER 2.43,8 Davos 17.1.1897
14.Gustav Estlander   FIN 2.45,8 Amsterdam 13.1.1897
15.Vigleik Digre      NOR 2.46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
16.Franz Schilling    AUT 2.47,2 Davos 17.1.1897
17.John Davidson      CAN 2.47,4 Montreal 6.2.1897
Iver Dahl             NOR 2.47,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
19.Olaf Einersen      NOR 2.47,8 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
20.Jan Titus Banning  NED 2.48,0 Zwolle 24.1.1897
21.Tom Moore          CAN 2.48,2 Montreal 6.2.1897 Montreal 6.2.1897
22.Chas E Greene      CAN 2.48,6 Montreal 6.2.1897
23.Johan Johansen     NOR 2.48,9 Frognerkilen 10.1.1897
24.John Johansen      NOR 2.49,4 Trondhjem 6.2.1897
25.Bohumil Potůček    BOH 2.50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
Johann Pichler        AUT 2.50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
27.Johannes Ødegård   NOR 2.51,6 Trondhjem 6.2.1897
28.Milutin Lillits    HUN 2.51,8 Praha-Bubny 31.1.1897
29.Walter H Merritt   CAN 2.52,0 Montreal 6.2.1897
30.Evert ter Molen    NED 2.52,2 Leeuwarden 16.1.1897
3000 m menn
1.Arthur Werner GER 7.15,4 Leipzig 10.1.1897
5000 m menn
1.Peder Østlund       NOR  9.03,4 Trondhjem 6.2.1897
2.Julius Seyler       GER  9.05,0 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR  9.14,4 Trondhjem 6.2.1897
4.Worm Hirsch-Lund    NOR  9.19,4 Trondhjem 6.2.1897
5.Edvard Engelsaas    NOR  9.27,8 Trondhjem 6.2.1897
6.Iver Dahl           NOR  9.34,4 Trondhjem 6.2.1897
7.Georg Bergström     SWE  9.39,8 Göteborgs IP 7.2.1897
8.Ernst Westling      SWE  9.40,2 Göteborgs IP 7.2.1897
9.Hermann Kleeberg    GER  9.45,8 Davos 16.1.1897
10.Reinhold Thorssin  SWE  9.47,2 Göteborgs IP 7.2.1897
11.Franz Schilling    AUT  9.48,0 Davos 16.1.1897
12.Wilhelm Sensburg   GER  9.53,8 Davos 16.1.1897
13.Gustav Estlander   FIN 10.12,8 Amsterdam 12.1.1897
14.Bohumil Potůček    BOH 10.31,8 Berlin 10.1.1897
15.Jacob Sørensen     NOR 10.32,0 Frognerkilen 24.1.1897
16.Jan T Banning      NED 10.34,0 Amsterdam 12.1.1897
17.Nico Verkaik       NED 10.40,4 Amsterdam 12.1.1897
Johann Pichler        AUT 10.40,4 Praha-Bubny 31.1.1897
19.Alfred Lauenburg   GER 10.40,8 Berlin 10.1.1897
20.Charles Edgington  GBR 10.41,2 Davos 17.1.1897
21.Jan C Greve        NED 10.45,2 Amsterdam 12.1.1897
22.Bastiaan ten Hagen NED 11.23,8 Amsterdam 12.1.1897
23.Dillmann           GER 11.13,4 München 23.12.1896
24.H Brizzi           GER 11.17,2 München 23.12.1896
25.Fritz Svensson     SWE 11.18,4 Nybroviken Stockholm 7.2.1897
26.Gerbrand Deetman   NED 11.19,0 Amsterdam 12.1.1897
27.André Ballintijn   NED 11.23,8 Amsterdam 12.1.1897
28.F ter Molen        NED 11.27,4 Groningen 3.2.1897
29.Jenő T—th          HUN 11.34,2 Budapest 7.2.1897
30.Georg Frieboes     GER 11.35,4 Berlin 10.1.1897
10000 m menn
1.Julius Seyler     GER 19.22,8 Davos 17.1.1897
2.Johan Wink        FIN 19.50,4 søndre havn Helsinki 7.2.1897
3.Jack McCulloch    CAN 20.02,4 Montreal 6.2.1897
4.Emil Helin        FIN 20.06,6 søndre havn Helsinki 7.2.1897
5.Gustav Estlander  FIN 20.15,2 Amsterdam 13.1.1897
6.Hermann Kleeberg  GER 20.21,8 Davos 17.1.1897
7.John Davidson     CAN 20.43,4 Montreal 6.2.1897
8.Charles Edgington GBR 20.53,0 Davos 17.1.1897
9.Franz Schilling   AUT 21.04,6 Davos 17.1.1897
10.Charles E Greene CAN 21.23,4 Montreal 6.2.1897
11.Jan T Banning    NED 21.34,0 Amsterdam 13.1.1897
12.Jan C Greve      NED 21.45,8 Amsterdam 13.1.1897
13.Nico Verkaik     NED 22.09,8 Amsterdam 13.1.1897
14.André Ballintijn NED 22.46,2 Amsterdam 13.1.1897
500 m kvinner
1.M Trümpert GER 127,8 Darmstadt 23.1.1897
2.L Neumann  GER 131,4 Darmstadt 23.1.1897

Gjeldende adelskalender

1.Jaap Eden                 NED 48,2-2.25,4- 8.37,6-17.56,0 202,227
2.Julius Seyler             GER 47,8-2.31,6- 9.05,0-18.35,0 208,583
3.Peder Østlund             NOR 46,6-2.26,4- 8.57,0-20.26,6 210,430
4.Filip Petersen            NOR 49,8-2.33,0- 9.00,6-19.05,4 212,130
5.Peter Sinnerud            NOR 48,6-2.39,0- 9.07,8-18.50,0 212,880
6.Karinius Larsen-Stai      NOR 49,8-2.37,6- 9.13,2-18.50,0 214,153
7.Oscar Fredriksen          NOR 47,8-2.36,2- 9.04,2-20.21,4 215,357
8.Ole Østlund               NOR 48,6-2.38,6- 9.13,4-19.42,6 215,937
9.Rudolf Ericsson           SWE 50,2-2.41,6- 9.15,8-19.42,6 218,777
10.Frithiof Ericsson        SWE 50,4-2.42,6- 9.29,8-19.13,4 219,250
11.Harald Hagen             NOR 51,4-2.42,0- 9.36,0-18.52,2 219,610
12.Halfdan Nielsen          NOR 52,4-2.38,8- 9.17,0-19.43,8 220,223
13.Marten Kingma            NED 48,6-2.44,0- 9.39,6-20.15,0 221,977
14.Mauritz Callin           SWE 50,8-2.43,4- 9.36,2-19.51,2 222,447
15.Gustav Estlander         FIN 51,0-2.41,0- 9.41,0-19.57,4 222,637
16.Emil Helin               FIN 51,4-2.41,8- 9.37,2-20.06,6 223,383
17.Iver Dahl                NOR 52,0-2.46,8- 9.33,6-19.41,2 224,020
18.Paul Behrens             SWE 52,4-2.48,0- 9.37,6-19.33,6 224,840
19.Arthur Backman           FIN 52,2-2.39,0- 9.30,2-21.23,2 226,380
20.Hermann Kleeberg         GER 52,4-2.43,8- 9.45,8-20.21,8 226,670
21.Wilhelm Gustafsson       FIN 52,7-2.42,2- 9.33,4-20.57,2 226,967
22.Sergej Puresev           RUS 55,8-2.42,0- 9.29,0-20.28,6 228,130
23.Ernst Westling           SWE 51,6-2.42,2- 9.40,2-21.29,8 228,177
24.Johan Wink               FIN 55,0-2.51,0- 9.28,2-19.50,4 228,340
25.Nils Nilsen              NOR 52,2-2.50,2- 9.41,2-20.35,0 228,803
26.Sven P. Bodé             SWE 54,0-2.49,0- 9.28,6-20.42,0 229,293
27.Franz Schilling          AUT 51,6-2.47,2- 9.48,0-21.04,6 229,363
28.August Underborg         GER 52,4-2.44,8-10.05,8-20.36,0 229,713
29.Jaroslav Potůček         BOH 51,2-2.51,0-10.02,2-20.39,8 230,410
30.Cristian Eriksen         NOR 53,0-2.49,8-10.01,2-20.40,8 231,760
31.Fredrik Gölin            SWE 51,2-2.53,4-10.05,0-21.10,8 233,040
32.Gustaf Svensson          SWE 55,0-2.51,6- 9.53,6-20.40,0 233,560
33.Ole Skramstad            NOR 55,2-2.57,6- 9.51,0-20.20,0 234,500
34.Helmer Langborg          SWE 49,6-2.51,8-10.24,6-21.45,0 234,576
35.Paul Mündner             GER 51,0-2.53,4- 9.56,2-22.10,6 234,950
36.Gustaf Johansson         SWE 52,0-2.55,8-10.28,0-20.45,4 235,670
37.Gunnar Langborg          SWE 53,0-2.54,0-10.15,2-21.23,0 236,670
38.Jan T Banning            NED 53,4-2.48,0-10.34,0-21.34,0 237,400
39.John Larsson             SWE 52,4-2.58,8-10.37,5-20.35,0 237,500
40.István Szabó             HUN 52,2-2.49,8-10.07,0-22.47,0 237,850
41.Charles Edgington        GBR 55,0-2.54,6-10.41,2-20.53,0 239,970
42.August Almqvist          SWE 53,8-2.54,8-10.37,2-21.25,4 240,056
43.Julius Jahnzon           SWE 58,2-3.01,4- 9.50,0-20.50,6 240,196
44.Otto Björkebaum          SWE 57,2-2.55,8- 9.57,2-21.43,0 240,670
45.R Sundqvist              SWE 58,8-2.55,2-10.06,0-20.58,4 240,720
46.Nico Verkaik             NED 52,6-2.53,0-10.40,4-22.09,8 240,797
47.Julius von Salzen        GER 53,2-2.58,0-10.16,0-22.23,4 241,303
48.Oscar Julius             SWE 60,2-2.57,2- 9.52,4-20.57,0 241,356
49.Sietse van der Schaaf    NED 54,6-2.57,2-10.30,6-22.07,8 243,116
50.Albert van Wely          NED 52,8-2.55,0-10.21,0-23.52,0 244,833
Evert Jan ter Molen      NED 55,0-3.00,0-10.45,2-22.08,2 245,930
A Johansson              SWE 54,0-3.02,2-10.44,0-22.21,8 246,223
Johan Laitinen           FIN 54,2-2.51,4-11.01,8-23.09,8 247,003
Heimer Lundgren          SWE 59,8-2.58,5- 9.44,8-23.26,2 248,090
Alfred Lauenburg GER 56,6-2.55,4-10.40,8
Wilhelm Sensburg GER 54,6-2.53,2-9.53,8
Bohumil Potůček BOH 50,0-2.45,8-10.31,8
Jan C Greve NED 56,4-3.25,0-10.45,2-21.45,8 254,543
James C Aveling GBR 56,0-3.06,8-11.02,8-21.51,0 250,096
Gerbrand Deetman NED 55,6-3.04,0-11.13,0
André Ballintijn NED 65,0-3.04,0-11.23,8-22.46,2 258,023
Bastiaan ten Hagen NED 57,0-3.49,2-10.53,6
Marinus Bouman NED 63,4-12.17,4
Hermann Galler AUT 52,4-2.51,2-10.07,4
Frederick Lockwood GBR 51,8-2.53,2
Milutin Lillits HUN 50,2-2.51,8
Johann Pichler AUT 54,8-2.50,2-10.40,4
Fritz Ahrendt GER 54,2-11.41,4
Wilhelm Mauseth NOR 46,8-2.32,4-9.13,4
Worm Hirsch-Lund NOR 2.39,0-9.19,4
Edvard Engelsaas NOR 48,4-2.36,8-9.27,8
Georg Bergström SWE 51,8-2.40,8-9.39,8
Reinhold Thorssin SWE 54,2-2.42,0-9.47,2
J A Westerlund FIN 11.39,6-21.46,2
Albert Karlsson FIN 11.55,4-21.54,2
Jussi Wiinikainen FIN 3.13,6
Hilmar Lindboe NOR 49,4-2.41,6