Skøyter - Peder Østlund-dagboka



Tilbake til Skøyter

Tilbake til Ortygia

Berlinere i Hamburg

F┐r noen andre land hadde arrangert noe sk┐ytel┐p denne sesongen arrangerte tyskerne sitt tredje l┐p onsdag den 6. januar. De hadde europamesteren og hadde tydeligvis bestemt seg for at sk┐yter var noe î satse pî. Dette l┐pet var i Hamburg, og de lokale hadde fîtt selskap av noen berlinere. Distansene var 1500 og 5000 m, og berlineren Hermann Kleeberg viste seg som den beste med seier pî begge distansene. Tidene var 2.57,4 og 10.41,0. Hjemmefavoritten Alfred Lauenburg var toer pî begge dsitansene med 3.01,2 og 11.05,0. De to var et stykke foran alle andre.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn  
1.Julius Seyler    GER 51,2 Mčnchen 23.12.1896
2.Wilhelm Sensburg GER 54,6 Mčnchen 23.12.1896
3.Dillmann         GER 56,4 Mčnchen 23.12.1896
4.H Brizzi         GER 59,8 Mčnchen 23.12.1896
5.Heinrich Burger  GER 60,4 Mčnchen 23.12.1896
1000 m menn  
1.Johan Röbel     GER 2.31,2 Mčnchen 23.12.1896
2.Otto Kurz       GER 2.48,6 Mčnchen 23.12.1896
3.Karl Kaltenbach GER 3.02,0 Mčnchen 23.12.1896
4.Erich Soxhlet   GER 3.37,4 Mčnchen 23.12.1896
1500 m menn  
1.Julius Seyler      GER 2.41,2 Mčnchen 23.12.1896
2.Hermann Kleeberg   GER 2.57,4 Hamburg 6.1.1897
3.Alfred Lauenburg   GER 3.01,2 Hamburg 6.1.1897
4.Wilhelm Sensburg   GER 3.01,4 Mčnchen 23.12.1896
5.Dillmann           GER 3.05,8 Mčnchen 23.12.1896
6.James Braun        GER 3.09,6 Hamburg 6.1.1897
7.Carl Behne         GER 3.14,0 Hamburg 6.1.1897
8.Max Fabian         GER 3.14,2 Hamburg 6.1.1897
9.Hermann Hollander  GER 3.16,0 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
10.H Brizzi          GER 3.19,0 Mčnchen 23.12.1896
12.Julius von Salzen GER 3.29,0 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
13.Heinrich Burger   GER 3.29,4 Mčnchen 23.12.1896
14.Gustav Blum       GER 3.32,2 Hamburg 6.1.1897
15.CŐsar Schröder   GER 3.32,6 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
16.Julius Evers      GER 3.35,0 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
17.G Reich           GER 3.45,2 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
18.J Behrens         GER 3.50,6 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
19.H Dahm            GER 4.13,0 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
5000 m menn
1.Julius Seyler      GER  9.57,4 Mčnchen 23.12.1896
2.Hermann Kleeberg   GER 10.41,0 Hamburg 6.1.1897
3.Wilhelm Sensburg   GER 11.01,0 Mčnchen 23.12.1896
4.Alfred Lauenburg   GER 11.05,0 Hamburg 6.1.1897
5.Dillmann           GER 11.13,4 Mčnchen 23.12.1896
6.H Brizzi           GER 11.17,2 Mčnchen 23.12.1896
7.Julius von Salzen  GER 11.39,0 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
8.Carl Behne         GER 11.44,2 Hamburg 6.1.1897
9.Max Fabian         GER 11.50,2 Hamburg 6.1.1897
10.Hermann Hollander GER 12.36,2 Heiligengeistfeld Hamburg 20.12.1896
11.Gustaf Blom       GER 12.38,4 Hamburg 6.1.1897

Gjeldende adelskalender

1.Jaap Eden                 NED 48,2-2.25,4- 8.37,6-17.56,0 202,227
2.Filip Petersen            NOR 49,8-2.33,0- 9.00,6-19.05,4 212,130
3.Peder Østlund             NOR 47,6-2.28,8- 8.57,0-20.26,6 212,230
4.Peter Sinnerud            NOR 48,6-2.39,0- 9.07,8-18.50,0 212,880
5.Julius Seyler             GER 49,4-2.34,0- 9.26,6-18.35,0 213,143
6.Karinius Larsen-Stai      NOR 49,8-2.37,6- 9.13,2-18.50,0 214,153
7.Oscar Fredriksen          NOR 47,8-2.36,2- 9.04,2-20.21,4 215,357
8.Ole Østlund               NOR 48,6-2.38,6- 9.13,4-19.42,6 215,937
9.Rudolf Ericsson           SWE 50,2-2.41,6- 9.15,8-19.42,6 218,777
10.Frithiof Ericsson        SWE 50,4-2.42,6- 9.29,8-19.13,4 219,250
11.Harald Hagen             NOR 51,4-2.42,0- 9.36,0-18.52,2 219,610
12.Halfdan Nielsen          NOR 52,4-2.38,8- 9.17,0-19.43,8 220,223
13.Marten Kingma            NED 48,6-2.44,0- 9.39,6-20.15,0 221,977
14.Mauritz Callin           SWE 50,8-2.43,4- 9.36,2-19.51,2 222,447
15.Gustaf Estlander         FIN 51,0-2.41,0- 9.41,0-19.57,4 222,637
16.Iver Dahl                NOR 52,0-2.46,8- 9.33,6-19.41,2 224,020
17.Paul Behrens             SWE 52,4-2.48,0- 9.37,6-19.33,6 224,840
18.Emil Helin               FIN 51,4-2.41,8- 9.37,2-20.51,2 225,613
19.Arthur Backman           FIN 52,2-2.39,0- 9.30,2-21.23,2 226,380
20.Wilhelm Gustafsson       FIN 52,7-2.42,2- 9.33,4-20.57,2 226,967
21.Sergej Puresev           RUS 55,8-2.42,0- 9.29,0-20.28,6 228,130
22.Nils Nilsen              NOR 52,2-2.50,2- 9.41,2-20.35,0 228,803
23.Sven P. Bodé             SWE 54,0-2.49,0- 9.28,6-20.42,0 229,293
24.Johan Wink               FIN 55,0-2.51,0- 9.28,2-20.12,2 229,430
25.August Underborg         GER 52,4-2.44,8-10.05,8-20.36,0 229,713
26.Jaroslav Potůček         BOH 51,2-2.51,0-10.02,2-20.39,8 230,410
27.Cristian Eriksen         NOR 53,4-2.49,8-10.01,2-20.40,8 232,160
28.Fredrik Gölin            SWE 51,2-2.53,4-10.05,0-21.10,8 233,040
29.Gustaf Svensson          SWE 55,0-2.51,6- 9.53,6-20.40,0 233,560
30.Ernst Westling           SWE 52,4-2.48,8-10.04,8-21.29,8 233,637
Alfred Lauenburg GER 56,6-3.04,6-10.59,6
Julius von Salzen GER 53,2-2.58,0-10.16,0-22.23,4 241,303
Wilhelm Sensburg GER 54,6-3.01,4-11.01,0