Skøyter - Peder Østlund-dagboka



Tilbake til Skøyter

Tilbake til Ortygia

Snabbåkarkonst

Søndag den 7. mars fortsatte konkurransene om «Södra banans mästerskapspokal 1897» i Helsinki. Det var herlig solskinn og lite vind, men litt for mildt til at det skulle være ideelt for skøyteløp. Det var et uvanlig tallrikt publikum, som Nya Pressen estimerer til minst 800. Det er altså det som regnes som tallrikt på 1890-tallet i Finland. Eller mangler det en 0 i referatet? Men Hufvudstadsbladet sier ‘åtskilligt öfver tusen’. Det oppgis at tyngden av disse menneskemassene var litt for mye for isen i dette vårværet, og det pipla opp litt vann flere steder som gjorde isen litt løs, særlig på oppløpssida der publikum samla seg.

Med en radius på 20,7 m var svingene litt krappe for kortdistanser, og særlig for den korteste. Men noen fine tider kom det likevel, og Estlander vant en klar seier på 51,4. Nr. 2 var Emil Helin på 52,6. De to hadde altså en seier hver i kampen om pokalen. Wilhelm Gustafsson var nr. 3 med 54,4, Johan Wink nr. 4 med 54,6. Så fulgte Knut Henricsson, 55,0, Josef A. Nyholm, 55,8, J. A. Westerlund, 56,4 og Karl Winter, 58,0. Det var 4 andre deltakere, men de nådde ikke den såkalte flaggtida, som skilte premievinnerne fra de upremierte og var 7 sekunder bak vinnertida på 500 m.

Skribenten i «Nya pressen» er raus med lovorda til Gustav Estlander: «Hans åkning karaktäriseras numera af en kraft och ett manligt allvar, som man icke funnit hos honom förut. Då han tillika skrinner med fulländad stil, är det väl icke underligt att man erfor behag uti att se honom åka.» Virker som gutten er i framgang. Helin berømmes også i lysende ordelag: «Hr E. Helin besitter väl icke hr Estlanders kraft, men den ersättes delvis af en omutlig energi och hans åkning är tillika, äfven den, fullödig, snabbåkarkonst.»

På 1500 m var det 13 som deltok, men her var flaggtida 15 sekunder bak vinnertida, og bare 7 av løperne klarte den. Nr. 1, vinneren, var igjen Gustav Estlander, nå med 2.44,6. Etter han fulgte Helin, 2.48,6, Wink, 2.52,2, Henricsson, 2.54,4, Gustafsson og Westerlund, 2.55,0 og Nyholm, 2.56,4.

Nå hadde Estlander 2 seire mot Helins ene. Han hadde utlikna det tidsmessige forspranget til Helin på 500 m, og på 1500 m hadde han skaffa seg et forsprang på 4 sekunder som Helin måtte utlikne på 5000 m for å vinne den vakre pokalen. Men Estlander satte all tvil til side. Han vant distansen på ny finsk rekord 9.33,6 foran Helins 9.46,0 og var uomtvistelig pokalvinner. Det var bare de to som fikk premie, for kravet her var 25 sekunder bak vinnertida. De beste av de øvrige tidene var Henricsson, 10.05,2, Wink, 10.06,4, Nyholm, 10.18,0 og Gustafsson, 10.19,8.

Med dette var sesongen ferdig i Finland.

Ingen næringslivsledere eller andre ledere i Kristiania hadde slike initiativ som denne Åkerman i Finland. Men det var is, og samme søndag tok 15 år gamle Harald Edvard Hansen fra Kristiania IF seg en tur på Frognerkilen og gikk 500 m på 53,2 og 1500 m på 2.40,2. Sistnevnte var en av sesongens beste tider. Han hadde kanskje noen andre med seg, men dette er de eneste tidene vi kjenner til. Håper tidtakerne hadde noenlunde peiling på hva de dreiv med.

Samme dag hadde TSK et klubbløp for gutter under 15 år på Kalvskinnet-banen. Det var mer organiserte forhold enn i Kristiania og på Hamar. Tidene var ikke så sensasjonelle som den til Emanuel Johansen (som gikk ubemerka hen på grunn av den totale mangelen på skøyteinteresse i hovedstaden). Men 14-åringene Knut Skaugstad (2.01,2) og Oluf Steen (2.05,0) og 13-åringen Asbjørn Bye (2.04,6) kan kanskje være talenter å merke seg? Yngstemann Einar Hansen som var 9 år og gikk på 2.17,4, kan kanskje også bli til noe?

Balkan 1897Av andre nyheter kan vi nevne at stormaktene ville landsette fredsbevarende styrker på Kreta og hadde framsatt et ultimatum for å få grekerne til å trekke styrkene sine tilbake fra øya. Det pågikk forhandlinger om autonomi for øya. Sultanen ville ha garantier for sikkerheten til de muslimske innbyggerne. Samtidig bygde styrkene seg opp på begge sidene av den ottomanske grensa i Hellas, Bulgaria, Montenegro og Serbia. I London, Kristiania og flere andre europeiske byer var det entusiastiske støttedemonstrasjoner for grekerne. I gatene i Athen var det demonstrasjoner mot ultimatumet og rop om «Théloume pólemo!» – vi vil ha krig! Kartet er fra The Boston Globe.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Alfred Næss         NOR 46,8 Montreal 5.2.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 47,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Julius Seyler       GER 47,8 Davos 16.1.1897
5.Jack McCulloch      CAN 48,2 Montreal 5.2.1897
6.Emanuel Johansen    NOR 49,0 Frognerkilen 27.2.1897
7.C E Greene          CAN 49,2 Montreal 5.2.1897
Edvard Engelsaas      NOR 49,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
9.Hilmar Lindboe      NOR 49,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
10.Marten Kingma      NED 49,6 Leeuwarden 16.1.1897
11.Gustav Estlander   FIN 49,8 nordre havn Helsinki 1.3.1897
12.Bohumil Potůčcek   BOH 50,0 Praha-Bubny 31.1.1897
Oscar Fredriksen      NOR 50,0 Frognerkilen 21.2.1897
14.Milutin Lillits    HUN 50,2 Praha-Bubny 31.1.1897
John Davidson         CAN 50,2 Montreal 5.2.1897
16.Martinus Lørdahl   NOR 50,6 Montreal 5.2.1897
Eduard Folenvejder    RUS 50,6 nordre havn Helsinki 1.3.1897
18.O Felgner          GER 50,8 Leipzig 10.1.1897
Tom Moore             CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
Walter H Merritt      CAN 50,8 Montreal 5.2.1897
21.Ernst Westling     SWE 51,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
Emil Helin            FIN 51,2 nordre havn Helsinki 1.3.1897
Evert ter Molen       NED 51,4 Leeuwarden 16.1.1897
24.Franz Schilling    AUT 51,6 Davos 16.1.1897
Eugen Tóth            HUN 51,6 Praha-Bubny 31.1.1897
26.Fredrick Lockwood  GBR 51,8 Davos 16.1.1897
Georg Bergström       SWE 51,8 Göteborgs IP 7.2.1897
28.Thomas Selle       NOR 52,0 Frognerkilen 10.1.1897
Henning Öfverström    SWE 52,0 Göteborgs IP 7.2.1897
John Johansen         NOR 52,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
1000 m menn  
1.Marten Kingma         NED 1.37,6 Meppel 15.1.1897
2.Evert ter Molen       NED 1.45,6 Meppel 15.1.1897
3.Emanuel Johansen      NOR 1.46,4 Frognerkilen 27.2.1897
4.L Hilbrink            NED 1.50,6 Meppel 15.1.1897
5.Sietse van der Schaaf NED 1.51,4 Meppel 15.1.1897
6.Johan Johansen        NOR 1.53,2 Frognerkilen 14.2.1897
7.Jens Andersen         NOR 1.53,4 Frognerkilen 14.2.1897
8.Eugen Tóth            HUN 1.54,0 Praha-Bubny 31.1.1897
James Braun             GER 1.54,0 Altona 31.1.1897
10.Josef Petrák         BOH 1.55,0 Praha-Bubny 31.1.1897
11.Christian Andersen   NOR 1.57,0 Frognerkilen 14.2.1897
12.B Soucek             BOH 1.57,2 Praha-Bubny 10.1.1897
13.Carl Olsen           NOR 1.57,8 Frognerkilen 24.1.1897
14.Ingvald Gjørges      NOR 1.58,0 Frognerkilen 24.1.1897
15.Cäsar Scröder        GER 1.58.6 Hamburg 7.2.1897
16.Rudolf Rudl          BOH 1.59,2 Praha-Bubny 31.1.1897
17.K Strataky           BOH 2.00,2 Praha-Bubny 10.1.1897
18.A Kozich             BOH 2.00,8 Praha-Bubny 10.1.1897
19.Knut Skaugstad       NOR 2.01,2 Kalvskinnet, Trondhjem 7.3.1897
20.A Fischer            AUT 2.01,8 Praha-Bubny 31.1.1897
21.K Olic               BOH 2.03,0 Praha-Bubny 10.1.1897
22.Asbjørn Bye          NOR 2.04,6 Kalvskinnet, Trondhjem 7.3.1897
23.Carl Behne           GER 2.05,0 Berlin 10.1.1897
Oluf Steen              NOR 2.05,0 Kalvskinnet, Trondhjem 7.3.1897
25.Ole Abrahamsen       NOR 2.05,2 Frognerkilen 27.2.1897
26.Koloman Shimáhazi    HUN 2.05,6 Budapest 7.2.1897
27.B Soucek             BOH 2.06,8 Praha-Bubny 31.1.1897
Gustav Blum             GER 2.06,8 Hamburg 7.2.1897
29.Alfred Olsen         NOR 2.07,2 Kalvskinnet, Trondhjem 7.3.1897
30.Ole Olsen            NOR 2.08,2 Frognerkilen 27.2.1897
1500 m menn  
1.Peder Østlund       NOR 2.26,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
2.Julius Seyler       GER 2.31,6 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR 2.32,4 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
4.Edvard Engelsaas    NOR 2.37,2 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
5.Worm Hirsch-Lund    NOR 2.39,0 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
Oscar Fredriksen      NOR 2.39,0 Frognerkilen 21.2.1897
7.Harald E Hansen     NOR 2.40,2 Frognerkilen 7.3.1897
8.Gustav Estlander    FIN 2.40,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
9.Jack McCulloch      CAN 2.40,8 Montreal 6.2.1897
Georg Bergström       SWE 2.40,8 Göteborgs IP 7.2.1897
11.Alfred Næss        NOR 2.41,2 Montreal 6.2.1897
12.Hilmar Lindboe     NOR 2.41,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
13.Reinhold Thorssin  SWE 2.42,0 Göteborgs IP 7.2.1897
14.Marten Kingma      NED 2.42,2 Leeuwarden 16.1.1897
Ernst Westling        SWE 2.42,2 Göteborgs IP 7.2.1897
16.Hermann Kleeberg   GER 2.43,8 Davos 17.1.1897
17.Gustav Amundsen    NOR 2.44,0 Frognerkilen 21.2.1897
18.Carl Dahlby        NOR 2.44,6 Frognerkilen 21.2.1897
19.Vigleik Digre      NOR 2.46,6 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
20.Franz Schilling    AUT 2.47,2 Davos 17.1.1897
Emil Helin            FIN 2.47,2 nordre havn Helsinki 28.2.1897
22.John Davidson      CAN 2.47,4 Montreal 6.2.1897
Iver Dahl             NOR 2.47,4 Kalvskinnet
 Trondhjem 7.2.1897
Knut Henricsson       FIN 2.47,4 nordre havn Helsinki 28.2.1897
25.Olaf Einersen      NOR 2.47,8 Kalvskinnet Trondhjem 7.2.1897
26.Jan Titus Banning  NED 2.48,0 Zwolle 24.1.1897
27.Tom Moore          CAN 2.48,2 Montreal 6.2.1897 Montreal 6.2.1897
28.Chas E Greene      CAN 2.48,6 Montreal 6.2.1897
29.Johan Johansen     NOR 2.48,9 Frognerkilen 10.1.1897
30.Nikolaj Krjukov    RUS 2.49,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
3000 m menn
1.Arthur Werner GER 7.15,4 Leipzig 10.1.1897
5000 m menn
1.Peder Østlund       NOR  9.03,4 Trondhjem 6.2.1897
2.Julius Seyler       GER  9.05,0 Davos 19.1.1897
3.Wilhelm Mauseth     NOR  9.14,4 Trondhjem 6.2.1897
4.Worm Hirsch-Lund    NOR  9.19,4 Trondhjem 6.2.1897
5.Jack McCulloch      CAN  9.25,4 Montreal 10.2.1897
6.Edvard Engelsaas    NOR  9.27,8 Trondhjem 6.2.1897
7.Nikolaj Krjukov     RUS  9.31,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
8.Gustav Estlander    FIN  9.33,6 søndre havn Helsinki 7.3.1897
9.Iver Dahl           NOR  9.34,4 Trondhjem 6.2.1897
10.Martinus Lørdahl   NOR  9.39,2 Montreal 10.2.1897
11.Georg Bergström    SWE  9.39,8 Göteborgs IP 7.2.1897
12.Ernst Westling     SWE  9.40,2 Göteborgs IP 7.2.1897
13.Hermann Kleeberg   GER  9.45,8 Davos 16.1.1897
14.Emil Helin         FIN  9.46,0 søndre havn Helsinki 7.3.1897
15.Reinhold Thorssin  SWE  9.47,2 Göteborgs IP 7.2.1897
16.Franz Schilling    AUT  9.48,0 Davos 16.1.1897
17.Wilhelm Sensburg   GER  9.53,8 Davos 16.1.1897
18.Knut Henricsson    FIN  9.55,8 nordre havn Helsinki 28.2.1897
19.Jacob Sørensen     NOR  9.59,1 Frognerkilen 14.2.1897
20.John Davidson      CAN 10.00,6 Montreal 10.2.1897
21.Rudolf Røhne       NOR 10.06,0 Frognerkilen 28.2.1897
22.Johan Wink         FIN 10.06,4 søndre havn Helsinki 7.3.1897
23.Sigurd M. Røhne    NOR 10.06,8 Frognerkilen 28.2.1897
24.Arthur Helenius    FIN 10.12,5 Viborg 21.2.1897
25.Aimar Olsen        NOR 10.13,4 Frognerkilen 14.2.1897
26.Carl Dahlby        NOR 10.14,4 Frognerkilen 14.2.1897
27.Josef Nyholm       FIN 10.18,0 søndre havn Helsinki 7.3.1897
28.Wilhelm Gustafsson FIN 10.19,8 søndre havn Helsinki 7.3.1897
29.Gustaf Sörman      SWE 10.20,2 Nybroviken Stockholm 14.2.1897
30.Arthur Helenius    FIN 10.27,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
Theodor Baltscheffski FIN 10.27,0 nordre havn Helsinki 28.2.1897
Svein O. Olsen        NOR 10.27,0 Frognerkilen 28.2.1897
10000 m menn
1.Julius Seyler       GER 19.22,8 Davos 17.1.1897
2.Nikolaj Krjukov     RUS 19.36,2 nordre havn Helsinki 1.3.1897
3.Johan Wink          FIN 19.50,4 søndre havn Helsinki 7.2.1897
4.Georg Bergström     SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
Ernst Westling        SWE 19.54,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
6.Jack McCulloch      CAN 20.02,4 Montreal 6.2.1897
7.Emil Helin          FIN 20.06,6 søndre havn Helsinki 7.2.1897
8.Gustaf Sörman       SWE 20.12,0 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
9.David Jahrl         SWE 20.12,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
10.Gustav Estlander   FIN 20.13,2 søndre havn Helsinki 6.3.1897
11.Reinhold Thorssin  SWE 20.16,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
12.Nils Nilsen        NOR 20.17,2 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
13.Hermann Kleeberg   GER 20.21,8 Davos 17.1.1897
14.John Davidson      CAN 20.43,4 Montreal 6.2.1897
15.Charles Edgington  GBR 20.53,0 Davos 17.1.1897
16.Oscar Julius       SWE 21.03,6 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
17.Franz Schilling    AUT 21.04,6 Davos 17.1.1897
18.Josef Nyholm       FIN 21.17,0 søndre havn Helsinki 6.3.1897
19.Charles E Greene   CAN 21.23,4 Montreal 6.2.1897
20.Wilhelm Gustafsson FIN 21.27,4 søndre havn Helsinki 6.3.1897
20.Jan T Banning      NED 21.34,0 Amsterdam 13.1.1897
21.Patrik Löfgren     SWE 21.45,4 Nybroviken Stockholm 13.2.1897
22.Jan C Greve        NED 21.45,8 Amsterdam 13.1.1897
23.J A Westerlund     FIN 21.50,4 søndre havn Helsinki 6.3.1897
24.Nico Verkaik       NED 22.09,8 Amsterdam 13.1.1897
25.Albert Karlsson    FIN 22.36,8 søndre havn Helsinki 6.3.1897
26.André Ballintijn   NED 22.46,2 Amsterdam 13.1.1897
27.E Johansson        FIN 23.08,0 søndre havn Helsinki 6.3.1897
28.K A Lindholm       FIN 23.34,8 søndre havn Helsinki 6.3.1897
500 m kvinner
1.M Trümpert GER 127,8 Darmstadt 23.1.1897
2.L Neumann  GER 131,4 Darmstadt 23.1.1897

Gjeldende adelskalender

1.Jaap Eden                 NED 48,2-2.25,4- 8.37,6-17.56,0 202,227
2.Julius Seyler             GER 47,8-2.31,6- 9.05,0-18.35,0 208,583
3.Peder Østlund             NOR 46,6-2.26,4- 8.57,0-20.26,6 210,430
4.Filip Petersen            NOR 49,8-2.33,0- 9.00,6-19.05,4 212,130
5.Peter Sinnerud            NOR 48,6-2.39,0- 9.07,8-18.50,0 212,880
6.Karinius Larsen-Stai      NOR 49,8-2.37,6- 9.13,2-18.50,0 214,153
7.Oscar Fredriksen          NOR 47,8-2.36,2- 9.04,2-20.21,4 215,357
8.Ole Østlund               NOR 48,6-2.38,6- 9.13,4-19.42,6 215,937
9.Jack McCulloch            CAN 48,2-2.40,8- 9.25,4-20.02,4 218,460
10.Rudolf Ericsson          SWE 50,2-2.41,6- 9.15,8-19.42,6 218,777
11.Frithiof Ericsson        SWE 50,4-2.42,6- 9.29,8-19.13,4 219,250
12.Harald Hagen             NOR 51,4-2.42,0- 9.36,0-18.52,2 219,610
13.Halfdan Nielsen          NOR 52,4-2.38,8- 9.17,0-19.43,8 220,223
14.Gustav Estlander         FIN 49,8-2.40,4- 9.33,6-19.57,4 220,497
15.Marten Kingma            NED 48,6-2.44,0- 9.39,6-20.15,0 221,977
16.Mauritz Callin           SWE 50,8-2.43,4- 9.36,2-19.51,2 222,447
17.Ernst Westling           SWE 51,2-2.42,2- 9.40,2-19.54,0 222,987
18.Georg Bergström          SWE 51,8-2.40,8- 9.39,8-19.54,0 223,080
19.Emil Helin               FIN 51,2-2.41,8- 9.37,2-20.06,6 223,183
20.Iver Dahl                NOR 52,0-2.46,8- 9.33,6-19.41,2 224,020
21.Paul Behrens             SWE 52,4-2.48,0- 9.37,6-19.33,6 224,840
22.Nikolaj Krjukov          RUS 54,0-2.49,0- 9.31,0-19.36,2 226,243
23.Arthur Backman           FIN 52,2-2.39,0- 9.30,2-21.23,2 226,380
24.Hermann Kleeberg         GER 52,4-2.43,8- 9.45,8-20.21,8 226,670
25.Reinhold Thorssin        SWE 53,4-2.42,0- 9.47,2-20.16,4 226,940
26.Wilhelm Gustafsson       FIN 52,7-2.42,2- 9.33,4-20.57,2 226,967
27.Johan Wink               FIN 53,8-2.51,0- 9.28,2-19.50,4 227,140
28.Nils Nilsen              NOR 52,2-2.50,2- 9.41,2-20.17,2 227,913
29.Sergej Puresev           RUS 55,8-2.42,0- 9.29,0-20.28,6 228,130
30.John Davidson            CAN 50,2-2.47,4-10.00,6-20.43,4 228,230
31.Sven P. Bodé             SWE 54,0-2.49,0- 9.28,6-20.42,0 229,293
32.Franz Schilling          AUT 51,6-2.47,2- 9.48,0-21.04,6 229,363
33.August Underborg         GER 52,4-2.44,8-10.05,8-20.36,0 229,713
34.Jaroslav Potůček         BOH 51,2-2.51,0-10.02,2-20.39,8 230,410
35.Cristian Eriksen         NOR 53,0-2.49,8-10.01,2-20.40,8 231,760
36.Fredrik Gölin            SWE 51,2-2.53,4-10.05,0-21.10,8 233,040
37.Gustaf Svensson          SWE 55,0-2.51,6- 9.53,6-20.40,0 233,560
38.Ole Skramstad            NOR 55,2-2.57,6- 9.51,0-20.20,0 234,500
39.Helmer Langborg          SWE 49,6-2.51,8-10.24,6-21.45,0 234,576
40.Paul Mündner             GER 51,0-2.53,4- 9.56,2-22.10,6 234,950
41.Gustaf Johansson         SWE 52,0-2.55,8-10.28,0-20.45,4 235,670
42.Gustaf Sörman            SWE 53,8-2.58,4-10.20,2-20.12,0 235,887
43.Gunnar Langborg          SWE 53,0-2.54,0-10.15,2-21.23,0 236,670
44.Jan T Banning            NED 53,4-2.48,0-10.34,0-21.34,0 237,400
45.John Larsson             SWE 52,4-2.58,8-10.37,5-20.35,0 237,500
46.István Szabó             HUN 52,2-2.49,8-10.07,0-22.47,0 237,850
47.David Jahrl              SWE 54,8-2.55,8-10.50,0-20.12,2 239,010
48.Charles Edgington        GBR 55,0-2.54,6-10.41,2-20.53,0 239,970
49.August Almqvist          SWE 53,8-2.54,8-10.37,2-21.25,4 240,056
50.Julius Jahnzon           SWE 58,2-3.01,4- 9.50,0-20.50,6 240,196
50.Otto Björkebaum          SWE 57,2-2.55,8- 9.57,2-21.43,0 240,670
R Sundqvist              SWE 58,8-2.55,2-10.06,0-20.58,4 240,720
Nico Verkaik             NED 52,6-2.53,0-10.40,4-22.09,8 240,797
Julius von Salzen        GER 53,2-2.58,0-10.16,0-22.23,4 241,303
Oscar Julius             SWE 60,2-2.57,2- 9.52,4-20.57,0 241,356
Sietse van der Schaaf    NED 54,6-2.57,2-10.30,6-22.07,8 243,116
Albert van Wely          NED 52,8-2.55,0-10.21,0-23.52,0 244,833
Evert Jan ter Molen      NED 55,0-3.00,0-10.45,2-22.08,2 245,930
A Johansson              SWE 54,0-3.02,2-10.44,0-22.21,8 246,223
Johan Laitinen           FIN 54,2-2.51,4-11.01,8-23.09,8 247,003
Heimer Lundgren          SWE 59,8-2.58,5- 9.44,8-23.26,2 248,090
Alfred Lauenburg GER 56,6-2.55,4-10.40,8
Wilhelm Sensburg GER 54,6-2.53,2-9.53,8
Bohumil Potůček BOH 50,0-2.45,8-10.31,8
Jan C Greve NED 56,4-3.25,0-10.45,2-21.45,8 254,543
James C Aveling GBR 56,0-3.06,8-11.02,8-21.51,0 250,096
Gerbrand Deetman NED 55,6-3.04,0-11.13,0
André Ballintijn NED 65,0-3.04,0-11.23,8-22.46,2 258,023
Bastiaan ten Hagen NED 57,0-3.49,2-10.53,6
Marinus Bouman NED 63,4-12.17,4
Hermann Galler AUT 52,4-2.51,2-10.07,4
Frederick Lockwood GBR 51,8-2.53,2
Milutin Lillits HUN 50,2-2.51,8
Johann Pichler AUT 54,8-2.50,2-10.40,4
Fritz Ahrendt GER 54,2-11.41,4
Wilhelm Mauseth NOR 46,8-2.32,4-9.13,4
Worm Hirsch-Lund NOR 2.39,0-9.19,4
Edvard Engelsaas NOR 48,4-2.36,8-9.27,8
J A Westerlund FIN 11.39,6-21.46,2
Albert Karlsson FIN 11.55,4-21.54,2
Jussi Wiinikainen FIN 3.13,6
Hilmar Lindboe NOR 49,4-2.41,6
Voldemar Volin RUS 2.53,0-10.38,2
Arthur Helenius FIN 2.54,0-10.12,5
Rudolf Røhne NOR 52,8-2.53,0
Knut Henricsson FIN 53,4-2.46,0-9.55,8
Theodor Baltscheffski FIN 51,2-2.54,2-10.20,0
Eduard Vollenvajder RUS 50,6-2.58,2
Einar Waaler NOR 54,4
Josef Nyholm FIN 55,8-2.56,4-10.18,0-21.17,0 240,250
J A Westerlund FIN 56,4-2.55,0-11.39,6-21.50,4 250,213
Albert Karlsson FIN 61,8-3.14,0-11.55,4-22.36,8 265,847
E Johansson FIN 3.01,8-23.08,0
K A Lindholm FIN 61,8-3.17,0-23.36,8
Bruno Florström FIN 57,0-2.56,2-10.53,4
Harald E Hansen NOR 53,2-2.40,2